Trh sa už nejaký čas teší trendu s udržateľnejším fungovaním kryptomien. Napríklad Ethereum, jedna z najznámejších kryptomien v tejto kategórií, prešla na mechanizmus proof-of-stake, čo výrazne znížilo produkciu uvoľňovaných emisií. Medzi ďalšími, ktorým sa v uplynulom roku podarilo znížiť svoju uhlíkovú stopu bol aj „miláčik“ Elona Muska, Dogecoin. Vďaka pozitívnemu vplyvu generálneho riaditeľa Tesly a vývojárov sa podarilo znížiť jeho uhlíkové emisie až o 25 percent.
DOGE si drží preferenciu pred Bitcoinom
Miliardár Elon Musk odstúpil od možnosti platenia Bitcoinom pri nákupe elektrických vozidiel Tesla práve kvôli vysokej uhlíkovej stope. Na sociálnej sieti Twitter, ktorú Musk vlastní od 27. októbra 2022, uviedol: „Spolupracujeme s vývojármi Doge na zlepšení efektívnosti systémových transakcií. Je to potenciálne sľubné.“ Verí, že Dogecoin je na transakcie vhodnejší, keďže sa tejto kryptomene podarilo obmedziť produkciu emisií z 1423 ton v roku 2021 na 1063 v uplynulom roku. Tento výskum vytvorila platforma Forex Suggest, čím zaznamenala priaznivý vývin kryptomien a správne smerovanie k udržateľnejšiemu trhu.
Lepšia stabilita
DOGE sa okrem toho držal v medveďom trhu oveľa lepšie ako ostatné kryptomeny. Má tak tendenciu v roku 2023 vystupovať ako životaschopný finančný nástroj, ktorý je udržateľný a teší sa širokej podpore komunity kryptoinvestorov.
Výkonnosť Dogecoin za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)
DOGE na popredných priečkach medzi memecoinami
Dogecoin vznikol podľa Muska ako „hlúpy vtip“ a je preto od svojho vzniku označovaný ako memecoin. V rebríčku top 10 kryptomien tejto kategórie sa umiestnil na treťom mieste, hneď za XRP a BNB. Okrem výrazného zníženia uhlíkovej stopy sa mu podarilo prekonať vo výkonnosti svojho najväčšieho rivala SHIBA INU. Kryptomena SHIBA INU sa v poslednom roku spolu s celou svojou komunitou sústredila na budovanie siete s layer-2 a vývoj metaverse v rámci blockchainových hier, ktoré zažili za spomínané obdobie taktiež významný rozmach.
Celá debata | RSS tejto debaty