Založ si blog

Diamantová obuv: Milovníkov tenisiek prekvapila spolupráca Nike a Tiffany

Tiffany chce spoluprácou s Nike dosiahnuť na mladšie publikum, Nike chce vyššiu cenu akcií

Svetoznámy výrobca športového oblečenia Nike, ktorý na trhu pôsobí od roku 1971 už mnohokrát prekvapil spoluprácami s najrôznejšími značkami. Pred pár dňami oznámil spojenie síl s ikonickým predajcom klenotov Tiffany patriacim od januára minulého roka pod konglomerát LVMH. Tieto správy oznámili značky spoločne na sociálnych sieťach a hneď poskytli prvé obrázky exkluzívnych tenisiek a ďalších výrobkov., ktoré z kolaborácie vzišli.

Legendárne klenotníctvo Tiffany & Co. v januári 2021 kúpila spoločnosť LVMH za 15,8 miliardy USD a odvtedy Alexandre Arnault, syn miliardára a generálneho riaditeľa LVMH Bernarda Arnaulta, značku prepracoval, aby prilákal mladšiu generáciu – jej najnovšími ambasádormi sú napríklad Jay Z a Beyoncé. Toto prepojenie pomohlo Tiffany zvýšiť svoju hodnotu o viac ako 18 % a rastie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Podľa Arnaulta má spolupráca s Nike za cieľ preniesť šperky Tiffany do sveta módy, kde našli úspech aj LVMH – Louis Vuitton, LOEWE alebo Rimowa. Dnes výrobky značky Tiffany zapĺňajú okrem ikonickej predajne na 5th Avenue v New Yorku ďalších viac ako 300 maloobchodných prevádzok po celom svete.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Luxusnemu koncernu LVMH narastli akcie o 223 percent za 5 rokov

Výkonnosť akcií spoločnosti LVMH za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

 

Značka Tiffany sa už v minulosti angažovala v oblasti módy, aby rozšírila pole svojho pôsobenia, začala spoluprácu so spoločnosťami Supreme, Fendi a Patek Philippe, ako aj s umelcom Danielom Arshamom a Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie.  Nový „vietor do plachiet“ nepochybne prospel aj akciám materskej spoločnosti LVMH, ktoré po oznámení zaznamenali mierny rast. Za posledný rok akcie spoločnosti na burze v Paríži vzrástli o 14 percent a pri pohľade na 5 ročnú výkonnosť môžeme vidieť rast na úrovni 223 percent.

 

Podrobnosti kolaborácie boli zverejnené v utorok

Nike x Tiffany & Co. Air Force 1 1837 v čiernej semišovej farbe s modrým swooshom (typický symbol spoločnosti Nike) a strieborným prvkom na päte budú uvedené na trh 7. marca 2023. Tieto tenisky vznikli ako pocta na 40. výročie prvého modelu Nike Air Force 1. Tiffany a Nike zverejnili prvé správy o svojom exkluzívnom produkte na Instagrame, Facebooku a LinkedIne už počas uplynulého víkendu. Všetky obrázky a podrobnosti poskytli verejnosti v utorok. Odhadovaná maloobchodná cena sa pohybuje na cene 400 USD za pár. Práve táto skutočnosť milovníkov tenisiek nenadchla, rovnako ako minimalistické použitie typickej modrej farby Tiffany. Aj napriek tomu vyvolal avizovaný produkt vo svete módy ošiaľ a sľubuje o výsledok tejto spolupráce vysoký záujem.

 

Nezostali iba pri teniskách

Spoločne s teniskami bude vydaná aj strieborná kolekcia, ktorá obsahuje obuvák, kefku na topánky a ozdobný prívesok dubrae na šnúrky. Topánky budú k dispozícii v dvoch predajniach Tiffany & Co. v New Yorku a vo vybraných predajniach Nike v Severnej Amerike, ako aj celosvetovo prostredníctvom aplikácie SNKRS spoločnosti Nike.

Nike x Tiffany & Co. Air Force 1 1837 (Zdroj:nike.com)

Nike x Tiffany & Co. Air Force 1 1837 (Zdroj:nike.com)

 

Šperky ako potenciálna investícia do budúcnosti

Podľa Grand View Research  má celé odvetvie klenotníctva  predpokladaný rast 8,5% percent, ktorý by sa mal do roku 2030 vyšplhať na 518 miliárd USD. [1] Spoločnosť Nike sa na tom chce prirodzene podieľať a spolu s Tiffany & Co vstúpila na trh jedinečným spôsobom. Nike zároveň uviedla, že tenisky Tiffany sú vôbec prvým „legendárnym párom“ topánok, ktoré vyrobila. Uvidíme či sa kolekcia bude predávať podľa očakávaní a či sa to prejaví aj vo vývoji akcií oboch spomínaných spoločností. Narozdiel od LVMH sa totiž akcie NIKE obchodujúce na americkej burze NYSE nachádzajú z ročného hľadiska c červených číslach, aj keď pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme vidieť rast na úrovni 70 percent.

Výkonnosť akcií spoločnosti Nike za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google) Wonderinterest Trading-Lacenova-Nike sa nedari_od spoluprace s Tiffany si slubuje rast

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

Notebook / Mobil / Internet /

Polícia obvinila štyri osoby, ktoré na internete mámili od ľudí peniaze cez vymyslený ženský profil

29.02.2024 16:21

Obvinení viedli s osobami komunikáciu so sexuálnou tematikou. V prípade dokázania viny im hrozí až na desať rokov väzenia.

Peter Kotlár

Kotlár odmieta porušenie zákona, jeho konateľstvo vo firme má riešiť výbor

29.02.2024 16:07

Poslanec SNS odmieta, že by porušil zákon.

Rudolf Huliak

Matovičovci vyzývajú Huliaka, aby sa vzdal mandátu poslanca pre slová o zastrelení hovorcu hnutia

29.02.2024 15:33

Podľa hnutia by sa poslanec SNS mal ospravedlniť a odovzdať zbrojný preukaz a zbrane.

Puigdemont

Katalánskeho expremiéra Puigdemonta vyšetrujú za terorizmus

29.02.2024 15:31

Súd nevylúčil, že Puigdemonta bude v prípade potreby aj trestne stíhať.