Založ si blog

Diamantová obuv: Milovníkov tenisiek prekvapila spolupráca Nike a Tiffany

Tiffany chce spoluprácou s Nike dosiahnuť na mladšie publikum, Nike chce vyššiu cenu akcií

Svetoznámy výrobca športového oblečenia Nike, ktorý na trhu pôsobí od roku 1971 už mnohokrát prekvapil spoluprácami s najrôznejšími značkami. Pred pár dňami oznámil spojenie síl s ikonickým predajcom klenotov Tiffany patriacim od januára minulého roka pod konglomerát LVMH. Tieto správy oznámili značky spoločne na sociálnych sieťach a hneď poskytli prvé obrázky exkluzívnych tenisiek a ďalších výrobkov., ktoré z kolaborácie vzišli.

Legendárne klenotníctvo Tiffany & Co. v januári 2021 kúpila spoločnosť LVMH za 15,8 miliardy USD a odvtedy Alexandre Arnault, syn miliardára a generálneho riaditeľa LVMH Bernarda Arnaulta, značku prepracoval, aby prilákal mladšiu generáciu – jej najnovšími ambasádormi sú napríklad Jay Z a Beyoncé. Toto prepojenie pomohlo Tiffany zvýšiť svoju hodnotu o viac ako 18 % a rastie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Podľa Arnaulta má spolupráca s Nike za cieľ preniesť šperky Tiffany do sveta módy, kde našli úspech aj LVMH – Louis Vuitton, LOEWE alebo Rimowa. Dnes výrobky značky Tiffany zapĺňajú okrem ikonickej predajne na 5th Avenue v New Yorku ďalších viac ako 300 maloobchodných prevádzok po celom svete.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Luxusnemu koncernu LVMH narastli akcie o 223 percent za 5 rokov

Výkonnosť akcií spoločnosti LVMH za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

 

Značka Tiffany sa už v minulosti angažovala v oblasti módy, aby rozšírila pole svojho pôsobenia, začala spoluprácu so spoločnosťami Supreme, Fendi a Patek Philippe, ako aj s umelcom Danielom Arshamom a Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie.  Nový „vietor do plachiet“ nepochybne prospel aj akciám materskej spoločnosti LVMH, ktoré po oznámení zaznamenali mierny rast. Za posledný rok akcie spoločnosti na burze v Paríži vzrástli o 14 percent a pri pohľade na 5 ročnú výkonnosť môžeme vidieť rast na úrovni 223 percent.

 

Podrobnosti kolaborácie boli zverejnené v utorok

Nike x Tiffany & Co. Air Force 1 1837 v čiernej semišovej farbe s modrým swooshom (typický symbol spoločnosti Nike) a strieborným prvkom na päte budú uvedené na trh 7. marca 2023. Tieto tenisky vznikli ako pocta na 40. výročie prvého modelu Nike Air Force 1. Tiffany a Nike zverejnili prvé správy o svojom exkluzívnom produkte na Instagrame, Facebooku a LinkedIne už počas uplynulého víkendu. Všetky obrázky a podrobnosti poskytli verejnosti v utorok. Odhadovaná maloobchodná cena sa pohybuje na cene 400 USD za pár. Práve táto skutočnosť milovníkov tenisiek nenadchla, rovnako ako minimalistické použitie typickej modrej farby Tiffany. Aj napriek tomu vyvolal avizovaný produkt vo svete módy ošiaľ a sľubuje o výsledok tejto spolupráce vysoký záujem.

 

Nezostali iba pri teniskách

Spoločne s teniskami bude vydaná aj strieborná kolekcia, ktorá obsahuje obuvák, kefku na topánky a ozdobný prívesok dubrae na šnúrky. Topánky budú k dispozícii v dvoch predajniach Tiffany & Co. v New Yorku a vo vybraných predajniach Nike v Severnej Amerike, ako aj celosvetovo prostredníctvom aplikácie SNKRS spoločnosti Nike.

Nike x Tiffany & Co. Air Force 1 1837 (Zdroj:nike.com)

Nike x Tiffany & Co. Air Force 1 1837 (Zdroj:nike.com)

 

Šperky ako potenciálna investícia do budúcnosti

Podľa Grand View Research  má celé odvetvie klenotníctva  predpokladaný rast 8,5% percent, ktorý by sa mal do roku 2030 vyšplhať na 518 miliárd USD. [1] Spoločnosť Nike sa na tom chce prirodzene podieľať a spolu s Tiffany & Co vstúpila na trh jedinečným spôsobom. Nike zároveň uviedla, že tenisky Tiffany sú vôbec prvým „legendárnym párom“ topánok, ktoré vyrobila. Uvidíme či sa kolekcia bude predávať podľa očakávaní a či sa to prejaví aj vo vývoji akcií oboch spomínaných spoločností. Narozdiel od LVMH sa totiž akcie NIKE obchodujúce na americkej burze NYSE nachádzajú z ročného hľadiska c červených číslach, aj keď pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme vidieť rast na úrovni 70 percent.

Výkonnosť akcií spoločnosti Nike za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google) Wonderinterest Trading-Lacenova-Nike sa nedari_od spoluprace s Tiffany si slubuje rast

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:44

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.