Založ si blog

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť

Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov z trhu, ktoré spoločnosť od ohlásenia informácie pripravili približne o 70% trhovej hodnoty. Polovica pracovných miest sa zruší tento rok, prepustenie druhej polovice zamestnancov bude prebiehať až do roku 2025.

 

Prácu zamestnancom odviali dýchacie ventilátory

Spoločnosť musela z trhu nutne stiahnuť milióny ventilátorov používaných na liečbu spánkového apnoe. Dôvodom bola pena používaná v týchto prístrojoch. Spoločnosť sa obáva, že by mohla byť pre pacientov toxická. Pôvodné prepúšťanie plánované už v októbri minulého roka sa týkalo len 5% pracovnej sily, teda 4000 zamestnancov, teraz sa toto číslo navýšilo o ďalších 2000 miest.

„Phillips nevyužíva plný potenciál silných trhových pozícií, pretože momentálne čelí niekoľkým výrazným prevádzkovým výzvam,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Roy Jakobs. Takéto zjednodušenie organizácie podľa neho prinesie pacientom vyššiu bezpečnosť a kvalitu poskytovaných služieb. Firma by mala podľa týchto plánov v priebehu nasledujúcich mesiacov taktiež zvýšiť spoľahlivosť dodávateľského reťazca.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Philips utrpel velke straty kvoli chybe pri ventilatoroch

Výkonnosť Philips za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

 

Rok 2022 bol problémový

Spoločnosť informovala o hodnotách zisku EBITA za posledné tri mesiace roka 2022, ktorý predstavoval 651 miliónov EUR. Pre porovnanie – v rovnakom období rok predtým to bolo 647 miliónov EUR. Analytici v prieskume spoločnosti predpovedali pokles zisku na 428 miliónov EUR. Rok 2022 priniesol Philipsu problémy s nedostatkom komponentov, tie sa našťastie v posledných troch mesiacoch zmiernili a firma zaznamenala nárast tržieb o 3 percentá. V rámci celého roka 2022 však nedostatok komponentov spôsobil pokles o 3 percentá. Preto Philips tvrdí, že dodávateľský trh je stále náročný a bude sa zlepšovať len veľmi pomaly.

Ostatné veľké spoločnosť v oblasti technológií, ako je napríklad Meta, Microsoft alebo Amazon taktiež plánujú masívne prepúšťať. Ako dôvod uviedli okrem zníženia tržieb a čoraz častejšieho využívania umelej inteligencie aj vysoký prísun pracovných síl počas pandemického obdobia. Vo všetkých prípadoch majú tieto opatrenia spôsobiť zvýšenie ziskovosti a spoločnosti ich vo všeobecnosti vnímajú ako krok správnym smerom.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Bratislava mesto horúčavy obchodná ulica električka

Na bezpečnosť v uliciach Bratislavy bude aj tento rok dohliadať Nočná pomoc

28.03.2023 13:34

Posilní prácu mestskej a štátnej polície či záchrannej služby.

kvety, ľad, počasie, sneženie, Bratislava

Sneh, ľad a kvety. Snehová fujavica komplikuje dopravu, mráz trápi záhradkárov

28.03.2023 13:29

Aprílové počasie už v marci. Pozrite si, čo sa zase dialo v Bratislave.

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Drtivo nás to poškodilo, smeje sa Kollár

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171212x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie