Založ si blog

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť

Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov z trhu, ktoré spoločnosť od ohlásenia informácie pripravili približne o 70% trhovej hodnoty. Polovica pracovných miest sa zruší tento rok, prepustenie druhej polovice zamestnancov bude prebiehať až do roku 2025.

 

Prácu zamestnancom odviali dýchacie ventilátory

Spoločnosť musela z trhu nutne stiahnuť milióny ventilátorov používaných na liečbu spánkového apnoe. Dôvodom bola pena používaná v týchto prístrojoch. Spoločnosť sa obáva, že by mohla byť pre pacientov toxická. Pôvodné prepúšťanie plánované už v októbri minulého roka sa týkalo len 5% pracovnej sily, teda 4000 zamestnancov, teraz sa toto číslo navýšilo o ďalších 2000 miest.

„Phillips nevyužíva plný potenciál silných trhových pozícií, pretože momentálne čelí niekoľkým výrazným prevádzkovým výzvam,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Roy Jakobs. Takéto zjednodušenie organizácie podľa neho prinesie pacientom vyššiu bezpečnosť a kvalitu poskytovaných služieb. Firma by mala podľa týchto plánov v priebehu nasledujúcich mesiacov taktiež zvýšiť spoľahlivosť dodávateľského reťazca.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Philips utrpel velke straty kvoli chybe pri ventilatoroch

Výkonnosť Philips za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

 

Rok 2022 bol problémový

Spoločnosť informovala o hodnotách zisku EBITA za posledné tri mesiace roka 2022, ktorý predstavoval 651 miliónov EUR. Pre porovnanie – v rovnakom období rok predtým to bolo 647 miliónov EUR. Analytici v prieskume spoločnosti predpovedali pokles zisku na 428 miliónov EUR. Rok 2022 priniesol Philipsu problémy s nedostatkom komponentov, tie sa našťastie v posledných troch mesiacoch zmiernili a firma zaznamenala nárast tržieb o 3 percentá. V rámci celého roka 2022 však nedostatok komponentov spôsobil pokles o 3 percentá. Preto Philips tvrdí, že dodávateľský trh je stále náročný a bude sa zlepšovať len veľmi pomaly.

Ostatné veľké spoločnosť v oblasti technológií, ako je napríklad Meta, Microsoft alebo Amazon taktiež plánujú masívne prepúšťať. Ako dôvod uviedli okrem zníženia tržieb a čoraz častejšieho využívania umelej inteligencie aj vysoký prísun pracovných síl počas pandemického obdobia. Vo všetkých prípadoch majú tieto opatrenia spôsobiť zvýšenie ziskovosti a spoločnosti ich vo všeobecnosti vnímajú ako krok správnym smerom.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:44

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.