Posledný kvartál na finančných trhoch je štatisticky v drvivej väčšine v znamení býčieho trendu.
Štvrtý kvartál v roku dokáže byť pre akciové tituly na trhu poriadne býčím obdobím. Pred dverami je Black Friday, ktorý vďaka výpredajom zabezpečí firmám vysoké zisky, čo sa pravidelne odrazí aj v pozitívnom sentimente investorov na akciových trhoch. Krátko na to ich vystrieda rally predvianočných nákupov. Po náročnom období posledných týždňov, by to bola nepochybne vítaná zmena.
V priebehu roka tlačili na akciové trhy udalosti spojené s vojnou na Ukrajine, neistota spojená so sankciami západu voči ruskej veľmoci, rýchly rast inflácie a s ňou spojeného zdražovania naprieč všetkými segmentmi, na čele ktorého stojí energetická kríza a vysoký rast cien ropy, plynu, ale aj elektriny. Keď sa k tomu pripočíta rast úrokových sadzieb centrálnych bánk a obavy z recesie, nemožno sa čudovať, že americký akciový index S&P 500 sa koncom septembra nachádzal o 25 percent nižšie oproti svojim maximám z úvodu roka.
Istota neexistuje
Dôležité je uvedomiť si, že žiadny rok nie je rovnaký a historické dáta ešte nemusia znamenať, že minulá výkonnosť sa opakuje. A to sa týka strát aj ziskov. Podmienky v ekonomike a na trhoch sa totiž neustále menia a vždy sú špecifické pre dané obdobie. Na druhej strane, z historickej výkonnosti môžeme pozorovať, že štvrtý kvartál v roku býva pre americké akcie najsilnejší.
Graf: Vývoj priemerných štvrťročných výnosov indexu S&P 500 (1950-2021).
Pozitívne faktory
Pri pohľade na dáta o spoločnosti Carson Group môžeme vidieť, že index S&P 500 rastie počas posledného kvartálu v roku v priemere o 4,1 percenta, v takmer 80 – percentách času. Okrem toho býva toto obdobie historicky ešte lepšie, ak počas septembra trhy výrazne klesali. Keďže tento rok sa september stal jedným z najhorších v histórii pre akciové tituly, mohol by to byť dobrý signál pre rast na ďalšie obdobie po turbulentných korekciách na trhu. Navyše, október je známy tým, že väčšinou ukončí medvedí trend. Tento rok bol najhorším začiatkom roka od roku 1974 a 2002, pričom v oboch prípadoch medvedí trend skončil v októbri. Takže otázka znie: Čaká nás zmena trendu na býčí? S ohľadom na blížiacu sa koncoročnú nákupnú horúčku, môžeme očakávať, že s najväčšou pravdepodobnosťou áno.
Celá debata | RSS tejto debaty