Založ si blog

IPO Porsche ako druhý najúspešnejší debut v Nemecku

Pred vstupom na burzu boli názory na výsledok rôzne. Nakoniec mali pravdu optimisti.

 

Už niekoľko týždňov sa špekulovalo, že pripravovaný vstup na burzu by mohol nemeckému výrobcovi luxusných športových automobilov značky Porsche priniesť ohodnotenie na 70 až 75 miliárd EUR.  Dňa 29. augusta sa akcie Porsche začali obchodovať na frankfurtskej burze  a dnes už je jasné, že ocenenie spoločnosti po uvedení na burzu stúplo na 77,4 miliardy EUR. Ide o najväčšie IPO na nemeckej burze od roku 1996.

 

Materská spoločnosť Volkswagen stanovila cenu akcií Porsche na 76,50 až 82,50 EUR. Ako už pred IPO informovala agentúra Reuters, v prípade dosiahnutia hornej hranice stanoveného rozpätia by vstup Porsche na burzu znamenal tretiu najväčšiu primárnu verejnú ponuku akcií IPO v európskej histórii. A presne to sa stalo.

Rast napriek slabému vývoju akciových trhov

 

Už krátko po úvode obchodovania sa akcie Porsche AG nachádzali (napriek nepriaznivému vývoju trhov) v pluse 3 percentá nad emisnou cenou 82,50 EUR. Ocenenie firmy na úrovni 77,4 miliardy EUR je blízko trhovej kapitalizácie Volkswagenu ako celku v hodnote približne na úrovni 80 miliárd EUR.

 

Investori si mohli vybrať z kmeňových a prioritných akcií

Porsche vydalo celkovo 911-miliónov akcií ako poctu ikonickému modelu 911, pričom 50 percent z toho tvorili kmeňové a zvyšok prioritné akcie. Súčasťou IPO je 25 percent prioritných akcií bez hlasovacích práv. Polovicu z tohto objemu mala kúpiť spoločnosť Porsche SE s prémiou 7,5 percenta nad cenou IPO a ďalších 12,5 percenta bolo podľa vopred zverejnených informácií ponúknutých investorom.

 

Dobrá správa pre akcionárov

 Očakávania hovorili, že celkový výťažok z predaja akcií by mal dosiahnuť 18,1 až 19,5 miliardy EUR. Volkswagen navyše avizoval plány na zvolanie mimoriadneho  valného zhromaždenia v decembri, kde má v pláne navrhnúť vyplatenie 49 percent celkového výťažku akcionárom vo forme mimoriadnej dividendy. Keďže primárny úpis akcií spoločnosti sa stal najväčším od vstupu Deutsche Telekom v roku 1996, už teraz je jasné, že akcionári môžu byť viac ako spokojní.

 

Blume sa výzvy neobáva

Pozitívny sentiment ešte podporilo vyjadrenie Olivera Bluma pre Reuters, kde vyvrátil obavy zo svojej zdvojenej úlohy generálneho riaditeľa Porsche AG a Volkswagenu, keď sa vyjadril, že toto rozhodnutie bolo urobené „vedome“. Skupina Volkswagen zahŕňa okrem Porsche značky ako Volkswagen, Audi, Seat, Ducati, Bentley, Lamborghini alebo Škoda Auto.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?