Založ si blog

IPO Porsche ako druhý najúspešnejší debut v Nemecku

Pred vstupom na burzu boli názory na výsledok rôzne. Nakoniec mali pravdu optimisti.

 

Už niekoľko týždňov sa špekulovalo, že pripravovaný vstup na burzu by mohol nemeckému výrobcovi luxusných športových automobilov značky Porsche priniesť ohodnotenie na 70 až 75 miliárd EUR.  Dňa 29. augusta sa akcie Porsche začali obchodovať na frankfurtskej burze  a dnes už je jasné, že ocenenie spoločnosti po uvedení na burzu stúplo na 77,4 miliardy EUR. Ide o najväčšie IPO na nemeckej burze od roku 1996.

 

Materská spoločnosť Volkswagen stanovila cenu akcií Porsche na 76,50 až 82,50 EUR. Ako už pred IPO informovala agentúra Reuters, v prípade dosiahnutia hornej hranice stanoveného rozpätia by vstup Porsche na burzu znamenal tretiu najväčšiu primárnu verejnú ponuku akcií IPO v európskej histórii. A presne to sa stalo.

Rast napriek slabému vývoju akciových trhov

 

Už krátko po úvode obchodovania sa akcie Porsche AG nachádzali (napriek nepriaznivému vývoju trhov) v pluse 3 percentá nad emisnou cenou 82,50 EUR. Ocenenie firmy na úrovni 77,4 miliardy EUR je blízko trhovej kapitalizácie Volkswagenu ako celku v hodnote približne na úrovni 80 miliárd EUR.

 

Investori si mohli vybrať z kmeňových a prioritných akcií

Porsche vydalo celkovo 911-miliónov akcií ako poctu ikonickému modelu 911, pričom 50 percent z toho tvorili kmeňové a zvyšok prioritné akcie. Súčasťou IPO je 25 percent prioritných akcií bez hlasovacích práv. Polovicu z tohto objemu mala kúpiť spoločnosť Porsche SE s prémiou 7,5 percenta nad cenou IPO a ďalších 12,5 percenta bolo podľa vopred zverejnených informácií ponúknutých investorom.

 

Dobrá správa pre akcionárov

 Očakávania hovorili, že celkový výťažok z predaja akcií by mal dosiahnuť 18,1 až 19,5 miliardy EUR. Volkswagen navyše avizoval plány na zvolanie mimoriadneho  valného zhromaždenia v decembri, kde má v pláne navrhnúť vyplatenie 49 percent celkového výťažku akcionárom vo forme mimoriadnej dividendy. Keďže primárny úpis akcií spoločnosti sa stal najväčším od vstupu Deutsche Telekom v roku 1996, už teraz je jasné, že akcionári môžu byť viac ako spokojní.

 

Blume sa výzvy neobáva

Pozitívny sentiment ešte podporilo vyjadrenie Olivera Bluma pre Reuters, kde vyvrátil obavy zo svojej zdvojenej úlohy generálneho riaditeľa Porsche AG a Volkswagenu, keď sa vyjadril, že toto rozhodnutie bolo urobené „vedome“. Skupina Volkswagen zahŕňa okrem Porsche značky ako Volkswagen, Audi, Seat, Ducati, Bentley, Lamborghini alebo Škoda Auto.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

putin

Je to satan, úplne prázdny liliput. Unikol rozhovor členov ruskej elity s kritikou Putina

28.03.2023 11:50

Aktérmi rozhovoru majú byť prominentný ruský hudobný producent Josif Prigožin a miliardár Farchad Achmedov.

Marian Kočner

Kauza Kuciak pokračuje výsluchom znalca z oblasti informatiky

28.03.2023 11:28

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

kovacik 01-nestandard1

Ústavný súd odmietol sťažnosť Dušana Kováčika voči rozsudku Najvyššieho súdu

28.03.2023 11:17

Súd ho poslal na osem rokov do väzenia za prijatie úplatku a vynášanie informácií zo spisov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171183x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie