Založ si blog

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť Mastercard, keď získala najvyššie skóre ESG vo svojom odvetví.

Mastercard, ktorý je globálnym lídrom vo finančnom sektore, nedávno oznámil, že od prvého januára 2028 budú všetky jeho platobné karty vyrobené z udržateľnejších materiálov, ako sú recyklované plasty alebo plasty z biologických zdrojov a prejdú certifikáciou, čo predstavuje prelomový krok v oblasti platobných sietí. Okrem toho plánuje pomáhať aj svojim globálnym partnerom pri odklone od primárneho PVC. Spoločnosť zahájila „Program udržateľných kariet“ už v roku 2018, ale nedávno ho aktualizovala s tým, že svoju iniciatívu urýchľuje.

 

Chce byť CO2 neutrálna

V rámci svojho cielenia na oblasť udržateľnosti chce spoločnosť dosiahnuť nulové emisie pri svojom podnikaní. Najskôr oznámila, že tento cieľa plánuje dosiahnuť do roku 2050, no neskôr ho zrevidovala na rok 2040. Posledných päť rokov funguje jej prevádzka výhradne na elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

 

Mastercard v číslach

Mastercard je druhým najväčším spracovateľom platieb na svete, ktorý v roku 2022 spracoval transakcie v hodnote takmer 8 biliónov USD. Pôsobí vo viac ako 200 krajinách, spracúva transakcie vo viac ako 150 menách a zamestnáva takmer 30 tisíc zamestnancov. Čo sa týka hospodárskych výsledkov, tržby spoločnosti dosiahli za 2. kvartál 2023 6,3 miliardy USD a zisk 2,8 miliardy USD. Dáta za 3. kvartál ešte neboli v čase písania tohto článku k dispozícií.

 

Akcie stabilne rastú

Za posledný rok vzrástla hodnota akcií na burze NYSE o 12 percent na 369 USD za akciu, a z päťročného hľadiska dosiahla výkonnosť akcií Mastercard dokonca 85-percentné zhodnotenie.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Mastercard ziskal najvyssi ESG rating

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Mastercard za posledných 5 rokov  (Zdroj: Investing.com)

 

Najlepší z najlepších

Podľa posledných dostupných dát patria k spoločnostiam s najlepším ESG ratingom na úrovni AAA výrobca procesorov do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek NVIDIA, technologický gigant Microsoft, ale aj jeho konkurent – softwérová spoločnosť Adobe.

 

Najmä počas pandémie sa ukázalo, že ESG investície preukázali lepšiu odolnosť voči výkyvom na trhu ako tradičné aktíva, a aj to je jedným z dôvodov, prečo si vybudovali dôležité miesto v skladbe portfólia investorov. Dopyt po udržateľných výrobkoch navyše neustále rastie, čo sa odzrkadľuje aj vo vyšších tržbách spoločností a prospieva vývoju ich akcií.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Pellegrini

Pellegrini v Bruseli: Budeme chcieť ponuku pre Šefčoviča a nie sme nadšení Kallasovou

17.06.2024 18:26

Prezident Peter Pellegrini je na summite Bruseli, kde sa rozhoduje o rozdelení hlavných pozícií v Európskej únii.

anna putina-2

Putin sa postaral o praneter. Vymenoval ju za námestníčku ministra obrany. Jej manžel šéfuje rezortu energetiky

17.06.2024 17:54

Dcéra Putinovho bratranca mesiac po svojom manželovi tiež zasadne v ruskej vláde. Jej prastrýko jej venoval kreslo v ministerstve obrany.

Polícia / Kontrola /

Polícia na dve hodiny totálne uzavrela Krompachy a Čiernu nad Tisou. Akcia cielila na alkohol

17.06.2024 17:44

Policajti obsadili každý vjazd a výjazd a každý jeden vodič bol podrobený dychovej skúške.

taliansko, horúčavy, pláž

Taliansko zasiahla prvá tohtoročná vlna horúčav. V Sardínii a Sicílii očakávajú až 44 stupňov

17.06.2024 17:02

Teploty presahujúce 40 stupňov sú o desať stupňov vyššie, ako je teplotný priemer pre dané obdobie.