Založ si blog

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť Mastercard, keď získala najvyššie skóre ESG vo svojom odvetví.

Mastercard, ktorý je globálnym lídrom vo finančnom sektore, nedávno oznámil, že od prvého januára 2028 budú všetky jeho platobné karty vyrobené z udržateľnejších materiálov, ako sú recyklované plasty alebo plasty z biologických zdrojov a prejdú certifikáciou, čo predstavuje prelomový krok v oblasti platobných sietí. Okrem toho plánuje pomáhať aj svojim globálnym partnerom pri odklone od primárneho PVC. Spoločnosť zahájila „Program udržateľných kariet“ už v roku 2018, ale nedávno ho aktualizovala s tým, že svoju iniciatívu urýchľuje.

 

Chce byť CO2 neutrálna

V rámci svojho cielenia na oblasť udržateľnosti chce spoločnosť dosiahnuť nulové emisie pri svojom podnikaní. Najskôr oznámila, že tento cieľa plánuje dosiahnuť do roku 2050, no neskôr ho zrevidovala na rok 2040. Posledných päť rokov funguje jej prevádzka výhradne na elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

 

Mastercard v číslach

Mastercard je druhým najväčším spracovateľom platieb na svete, ktorý v roku 2022 spracoval transakcie v hodnote takmer 8 biliónov USD. Pôsobí vo viac ako 200 krajinách, spracúva transakcie vo viac ako 150 menách a zamestnáva takmer 30 tisíc zamestnancov. Čo sa týka hospodárskych výsledkov, tržby spoločnosti dosiahli za 2. kvartál 2023 6,3 miliardy USD a zisk 2,8 miliardy USD. Dáta za 3. kvartál ešte neboli v čase písania tohto článku k dispozícií.

 

Akcie stabilne rastú

Za posledný rok vzrástla hodnota akcií na burze NYSE o 12 percent na 369 USD za akciu, a z päťročného hľadiska dosiahla výkonnosť akcií Mastercard dokonca 85-percentné zhodnotenie.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Mastercard ziskal najvyssi ESG rating

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Mastercard za posledných 5 rokov  (Zdroj: Investing.com)

 

Najlepší z najlepších

Podľa posledných dostupných dát patria k spoločnostiam s najlepším ESG ratingom na úrovni AAA výrobca procesorov do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek NVIDIA, technologický gigant Microsoft, ale aj jeho konkurent – softwérová spoločnosť Adobe.

 

Najmä počas pandémie sa ukázalo, že ESG investície preukázali lepšiu odolnosť voči výkyvom na trhu ako tradičné aktíva, a aj to je jedným z dôvodov, prečo si vybudovali dôležité miesto v skladbe portfólia investorov. Dopyt po udržateľných výrobkoch navyše neustále rastie, čo sa odzrkadľuje aj vo vyšších tržbách spoločností a prospieva vývoju ich akcií.

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

19.10.2023

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do [...]

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

28.09.2023

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj [...]

Netflix v problémoch kvôli AI? Štrajky kazia biznis streamovacím spoločnostiam

05.09.2023

Spoločnosť Netflix, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedúcu pozíciu v oblasti streamovacích služieb sklamala Wall Street svojimi tržbami za druhý štvrťrok, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Akcie sa po tomto oznámení prepadli o 5 %.* Na tom sa nepochybne podpísalo aj štrajkovanie scenáristov, ku ktorým sa pridali aj mnohí herci, čo spôsobilo problémy [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.