Založ si blog

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do amerických akcií indexu S&P 500, zarobil za posledných 25 rokov až 6,5-násobne vyšší výnos oproti nákupu európskych akcií indexu Stoxx 600. Lepšie ako pri paneurópskom indexe sú na tom dokonca aj investori na pražskej burze, ktorých investícia po odpočítaní inflácie narástla za dané obdobie o 77 percent.

 

Dve príčiny pre dramatický rozdiel: produktivita a technologické akcie

Miera inflácie v krajinách Európskej únie, v Spojených štátoch a prakticky na celom svete dosiahla v minulom roku najvyššie úrovne za posledných 40 až 50 rokov. Vyspelý svet si odvykol, že ceny môžu rásť aj o viac ako desať percent za rok. Investori logicky hľadali spôsob ochrany financií proti znehodnoteniu. Aj keď všeobecne platí štatistika, že iba investície do akcií dokážu dlhodobo prekonávať infláciu, dáta ukazujú, že to neplatilo pre Európu. Výkonnosť hlavného akciového indexu S&P 500 newyorskej burzy bola posledných 25 rokov asi 6,5-násobná v nominálnom vyjadrení oproti indexu Stoxx 600. Pritom investícia Stoxx 600 nedokázala ani len poraziť infláciu a skončila s výnosom nižším o 18 percent. Naďalej síce platí, že investovanie do akcií je jedným z hlavných spôsobov, ako sa proti klesajúcej hodnote peňazí ochrániť, avšak zároveň je kľúčové vsadiť na vhodný investičný trh.

 

Štúdia nášho tímu analytikov Wonderinterest Trading potvrdila dlhodobý trend, že akcie spoločností z USA sú pre investorov rádovo atraktívnejšie než akcie ich európskych náprotivkov. Na otázku, prečo tomu tak je, sa ponúkajú dva hlavné dôvody. Po prvé, makroekonomické dáta o vývoji ekonomiky ako celku ukazujú medzi rokmi 1998 – 2022 zásadný rozdiel v produktivite. Výkonnosť americkej ekonomiky sa za sledované obdobie zvýšila o 70 percent, kým pri eurozóne sa reálny HDP v rovnakom období zvýšil len o približne 43 percent. Ešte významnejším faktorom je však výrazne vyšší podiel technologických titulov v zložení oboch indexov v neprospech Európy. Tie totiž rástli nad priemerom celého ekonomického spektra, nehľadiac na to, že práve v technologických sektoroch majú USA nad Európou dlhodobú dominanciu.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Americke akcie zarobili 6,5-nasobne viac ako europske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj indexu S&P 500 v rokoch 1998 až 2023, Zdroj: Yahoo Finance

 

Rozdiel vo výkonnosti vidno aj v časoch s nižšou infláciou

Zaujímavé je porovnanie výsledkov  analýzy z roku 2021, v ktorej si Flossbach von Storch Research Institute dal rovnaké zadanie. A aj keď sledované obdobie bolo približne polovičné (2010-2021) a nezahŕňalo posledné dva roky (2022-2023) s vysokou infláciou v Európe aj USA, závery vyšli podobné. Kým hlavný index newyorskej burzy sa v danom období strojnásobil, Stoxx 600 prešľapoval na mieste. Za kľúčový dôvod inštitút označil fakt, že už v roku 2010 zahŕňal oveľa väčší podiel technologických spoločností, a to 15,7 percenta. Podiel technológií v indexe Stoxx 600 predstavoval v roku 2010 iba 1,7 percenta. Na konci sledovaného obdobia, teda v roku 2020, podiel technologických spoločností podľa trhovej kapitalizácie v indexe S&P 500 predstavoval 27,7 percenta, zatiaľ čo v indexe Stoxx 600 len 7 percent.

 

Pražská burza si môže gratulovať, porazila v raste európsky index

Aj výnosy z investovania do akciového indexu pražskej burzy sa za posledných 25 rokov ukázali ako vyššie v porovnaní s európskym indexom Stoxx 600. Cenová úroveň v Českej republike sa od roku 1998 zvýšila približne o 113 percent. Hodnota indexu pražskej burzy PX sa za rovnaké obdobie zvýšila z približne 465 bodov na 1350,59 bodu (k 28. augustu 2023). Ide teda o nárast o 190

percent. Reálna hodnota investície do indexu PX sa za sledované obdobie zvýšila približne o 77 percent.

 

Ak to zhrnieme, na preferencii akciových investícií nie je dôvod nič meniť. Stále platí štatistika, že za posledných 100 rokov priemerné zhodnotenie amerického akciového indexu dosiahlo takmer 10 %, a to po započítaní všetkých poklesov a kríz. Kľúčová časť tejto poučky však spočíva práve v tom, že hovorí o americkom akciovom trhu. Pri investovaní veľmi záleží na tom vsadiť na vhodný investičný trh.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:09

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.