Založ si blog

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj trhu NFT, ktorý tak v minulom roku zaznamenal svoju historicky prvú korekciu. Tá však ani po roku stále nekončí.

 

Zdá sa, že šialený býčí trend, ktorý spôsobil, že v priebehu troch rokov vzrástol trh s NFT o 705 percent na 338 miliónov USD (do konca roka 2020), rovnako ako euforické obdobie roka 2021 je už dávno za nami. Na rozdiel od akciového trhu, kde nastalo oživenie, na NFT trhu pretrváva aj naďalej ochladenie. Podľa reportu zverejneného na stránke Nonfungible.com definitívne prenikol masívny negatívny sentiment z globálnej ekonomiky v druhom kvartáli roka 2022 aj do tohto netradičného investičného segmentu, ktorý umožnil umelcom speňažiť ich digitálne umelecké diela.

 

Predaje prudko klesajú

Za posledný rok môžeme pozorovať, že predaje NFT majú výrazne klesajúcu krivku. Zatiaľ čo 20. septembra 2022 sa denný predaj NFT pohyboval na úrovni 33 600 kusov a dosahoval okolo 16 miliónov USD, pri pohľade na graf z 19. septembra 2023 môžeme vidieť výrazné oslabenie a denný predaj v počte kusov pod 2 900 s celkovým objemom 2,8 milióna USD.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Trh NFT prudko klesol

 

Vývoj hodnoty denného predaja NFT v počte kusov a denného predaja v USD.

(Zdroj: Nonfungible.com)

 

Presýtenosť trhu a falzifikáty

Dôvod prečo ochladenie záujmu zo strany investorov naďalej pretrváva je aj presýtenosť trhu, v dôsledku čoho sa postupne prepadla aj hodnota diel, ktoré sa v minulosti dražili za milióny.  Neustále pribúdajúce množstvo nových projektov a umelcov nakoniec viedlo k preplneniu trhu a následnému poklesu dopytu. Nehovoriac o tom, že sa objavili aj podvodníci, ktorí sa pokúšali predávať  falzifikáty, čo spôsobilo u investorov vyššiu nedôveru a opatrnosť.

 

Budúcnosť v nejasných farbách

Napriek tomu, že niektorí odborníci už od začiatku tvrdili, že ide čisto o špekulatívnu investíciu, neznamená to, že trhu s NFT zvoní umieračik. Nákupný ošiaľ, ktorý sme mohli sledovať v prvých rokoch nástupu tohto fenoménu sú aspoň nateraz definitívne preč, no NFT si nepochybne zabezpečili svoje stabilné miesto v digitálnom svete blockchainu a nikde nie je napísané, že si opäť nezíska v masovom meradle aj srdcia investorov. Vzhľadom na implementáciu technológie do každodenného virtuálneho a postupne aj reálneho života je celkom možné, že v budúcnosti  budeme môcť sledovať opätovný rast záujmu o investíciu do tohto trhu.

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

07.11.2023

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť [...]

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

19.10.2023

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do [...]

Netflix v problémoch kvôli AI? Štrajky kazia biznis streamovacím spoločnostiam

05.09.2023

Spoločnosť Netflix, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedúcu pozíciu v oblasti streamovacích služieb sklamala Wall Street svojimi tržbami za druhý štvrťrok, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Akcie sa po tomto oznámení prepadli o 5 %.* Na tom sa nepochybne podpísalo aj štrajkovanie scenáristov, ku ktorým sa pridali aj mnohí herci, čo spôsobilo problémy [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.