Založ si blog

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj trhu NFT, ktorý tak v minulom roku zaznamenal svoju historicky prvú korekciu. Tá však ani po roku stále nekončí.

 

Zdá sa, že šialený býčí trend, ktorý spôsobil, že v priebehu troch rokov vzrástol trh s NFT o 705 percent na 338 miliónov USD (do konca roka 2020), rovnako ako euforické obdobie roka 2021 je už dávno za nami. Na rozdiel od akciového trhu, kde nastalo oživenie, na NFT trhu pretrváva aj naďalej ochladenie. Podľa reportu zverejneného na stránke Nonfungible.com definitívne prenikol masívny negatívny sentiment z globálnej ekonomiky v druhom kvartáli roka 2022 aj do tohto netradičného investičného segmentu, ktorý umožnil umelcom speňažiť ich digitálne umelecké diela.

 

Predaje prudko klesajú

Za posledný rok môžeme pozorovať, že predaje NFT majú výrazne klesajúcu krivku. Zatiaľ čo 20. septembra 2022 sa denný predaj NFT pohyboval na úrovni 33 600 kusov a dosahoval okolo 16 miliónov USD, pri pohľade na graf z 19. septembra 2023 môžeme vidieť výrazné oslabenie a denný predaj v počte kusov pod 2 900 s celkovým objemom 2,8 milióna USD.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Trh NFT prudko klesol

 

Vývoj hodnoty denného predaja NFT v počte kusov a denného predaja v USD.

(Zdroj: Nonfungible.com)

 

Presýtenosť trhu a falzifikáty

Dôvod prečo ochladenie záujmu zo strany investorov naďalej pretrváva je aj presýtenosť trhu, v dôsledku čoho sa postupne prepadla aj hodnota diel, ktoré sa v minulosti dražili za milióny.  Neustále pribúdajúce množstvo nových projektov a umelcov nakoniec viedlo k preplneniu trhu a následnému poklesu dopytu. Nehovoriac o tom, že sa objavili aj podvodníci, ktorí sa pokúšali predávať  falzifikáty, čo spôsobilo u investorov vyššiu nedôveru a opatrnosť.

 

Budúcnosť v nejasných farbách

Napriek tomu, že niektorí odborníci už od začiatku tvrdili, že ide čisto o špekulatívnu investíciu, neznamená to, že trhu s NFT zvoní umieračik. Nákupný ošiaľ, ktorý sme mohli sledovať v prvých rokoch nástupu tohto fenoménu sú aspoň nateraz definitívne preč, no NFT si nepochybne zabezpečili svoje stabilné miesto v digitálnom svete blockchainu a nikde nie je napísané, že si opäť nezíska v masovom meradle aj srdcia investorov. Vzhľadom na implementáciu technológie do každodenného virtuálneho a postupne aj reálneho života je celkom možné, že v budúcnosti  budeme môcť sledovať opätovný rast záujmu o investíciu do tohto trhu.

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

okuliare, kniha, práca, rozmýšľanie

Poliaci zvažujú, že skrátia pracovný týždeň

25.05.2024 06:12

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa.

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky

Atentát na Fica ešte viac zmobilizoval voličov pred voľbami do europarlamentu. Budeme v účasti opäť poslední v únii?

25.05.2024 06:05

Krajná pravica bude silnejšia. Ovládne Európsky parlament? (diskusia k eurovoľbám)

samozber, jahody, Kolíňany

Jahodové „šialenstvo“ vrcholí. Vlastnoručne si nazbierať sladkú pochúťku sa oplatí

25.05.2024 06:00

„Nájazdy“ ľudí na jahodové polia sú v ostatných dňoch bežným javom. Samozberom ušetria na cene, no pre mnohých je to aj zábava - zvlášť pre rodiny s deťmi.

Ukrajina, vojaci

VIDEO: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson, tvrdí Kuleba

25.05.2024 06:00

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: Tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy.