Založ si blog

Netflix v problémoch kvôli AI? Štrajky kazia biznis streamovacím spoločnostiam

Spoločnosť Netflix, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedúcu pozíciu v oblasti streamovacích služieb sklamala Wall Street svojimi tržbami za druhý štvrťrok, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Akcie sa po tomto oznámení prepadli o 5 %.* Na tom sa nepochybne podpísalo aj štrajkovanie scenáristov, ku ktorým sa pridali aj mnohí herci, čo spôsobilo problémy v produkcií ďalších pokračovaní seriálov a filmov. V pozadí celej kauzy pritom stojí horúci trend aktuálnej doby- používanie umelej inteligencie. Ako sa s tým americký kinematografický priekopník vysporiadava?

 

Štrajk hercov a scenáristov

Nielen Netflix, ale aj ostatné spoločnosti v tomto segmente čelia štrajkom desiatok tisíc hollywoodskych hercov a scenáristov, kvôli čomu sa museli prerušiť alebo skončiť mnohé filmové a televízne produkcie. Štrajkovanie, ktoré začalo Združenie amerických scenáristov (WGA) 2. mája 2023 je dlhodobým problémom. Netflix má pred konkurenciou výhodu v tom, že jeho pôsobenie sa meria globálne, teda vytvára nové filmy a seriály po celom svete. Aj napriek tomu však kvôli aktuálnej situácii musel presunúť uvedenie 6 filmových noviniek z tohto roka na roka 2024. Odklad očakávaných snímok by mohol množstvo fanúšikov potenciálne odradiť od platenia za streamovacie služby.

 

AI opäť v centre pozornosti

Hlavným dôvodom štrajkov je využívanie umelej inteligencia, ktorá na svoj tréning používa diela scenáristov, ich duševné vlastníctvo, bez povolenia ich autorov. Organizácia SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists) združujúca viac ako 160-tisíc zamestnancov z tohto sektora, vyhlásila štrajk po tom, ako zástupcovia odborov uviedli, že sa nedokázali dohodnúť so štúdiami na novej trojročnej zmluve s vyššími benefitmi a obmedzením používania ich snímok umelou inteligenciou.  SAG-AFTRA požaduje 11- percentné všeobecné zvýšenie miezd v prvom roku platnosti zmluvy, aby sa vyrovnala inflácia. Štúdia sú ochotné podmienky prijať len s piatimi percentami.

 

Podanie sťažnosti

Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP) zastupujúca veľkých hráčov na poli kinematografickej produkcie, akými sú Netflix, Walt Disney či Warner Bros sa vyjadrila na adresu SAG-AFTRA, že „naďalej pokračuje v skresľovaní rokovaní“. Štrajkujúci podali na Národný úrad pre pracovné vzťahy (NLRB) sťažnosť proti spoločnosti Comcast a obvinili ju z obmedzovania priestoru pre piket, teda združovanie v rámci svojho štrajku.

 

Hodnota akcií

Z päťročného hľadiska môžeme vidieť, že Netflix zažil svoje zlaté obdobie počas pandémie , keď bolo najviac ľudí doma a ako najlepší spôsob na spríjemnenie karantény sa ponúkali práve streamovacie služby. V tomto roku, ktorý spoločnosť považuje za obdobie stabilného pokroku, sa akciám Netflixu podarilo zvýšiť svoju hodnotu o 31 percent a a pri pohľade na 5-ročnú výkonnosť si pripísali 12 percent.* V druhej polovici 2023 vedenie očakáva, že začne v plnej miere využívať výhody plateného zdieľania a navyše bude pokračovať v stabilnom raste svojho plánu podporovaného reklamou.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Netflix trpi kvoli strajku, silnej konkurencii aj piratom

Výkonnosť akcií spoločnosti Netflix za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

07.11.2023

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť [...]

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

19.10.2023

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do [...]

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

28.09.2023

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj [...]

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

kočner, černák

Kočner sa vo väznici pochytil s Černákom. Dôvod bol vskutku bizarný

29.11.2023 17:20

Černák si v Leopoldove odpykáva doživotie za vraždy. Kočnera poslal súd za mreže na 19 rokov za falšovanie zmeniek.