Založ si blog

Netflix v problémoch kvôli AI? Štrajky kazia biznis streamovacím spoločnostiam

Spoločnosť Netflix, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedúcu pozíciu v oblasti streamovacích služieb sklamala Wall Street svojimi tržbami za druhý štvrťrok, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Akcie sa po tomto oznámení prepadli o 5 %.* Na tom sa nepochybne podpísalo aj štrajkovanie scenáristov, ku ktorým sa pridali aj mnohí herci, čo spôsobilo problémy v produkcií ďalších pokračovaní seriálov a filmov. V pozadí celej kauzy pritom stojí horúci trend aktuálnej doby- používanie umelej inteligencie. Ako sa s tým americký kinematografický priekopník vysporiadava?

 

Štrajk hercov a scenáristov

Nielen Netflix, ale aj ostatné spoločnosti v tomto segmente čelia štrajkom desiatok tisíc hollywoodskych hercov a scenáristov, kvôli čomu sa museli prerušiť alebo skončiť mnohé filmové a televízne produkcie. Štrajkovanie, ktoré začalo Združenie amerických scenáristov (WGA) 2. mája 2023 je dlhodobým problémom. Netflix má pred konkurenciou výhodu v tom, že jeho pôsobenie sa meria globálne, teda vytvára nové filmy a seriály po celom svete. Aj napriek tomu však kvôli aktuálnej situácii musel presunúť uvedenie 6 filmových noviniek z tohto roka na roka 2024. Odklad očakávaných snímok by mohol množstvo fanúšikov potenciálne odradiť od platenia za streamovacie služby.

 

AI opäť v centre pozornosti

Hlavným dôvodom štrajkov je využívanie umelej inteligencia, ktorá na svoj tréning používa diela scenáristov, ich duševné vlastníctvo, bez povolenia ich autorov. Organizácia SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists) združujúca viac ako 160-tisíc zamestnancov z tohto sektora, vyhlásila štrajk po tom, ako zástupcovia odborov uviedli, že sa nedokázali dohodnúť so štúdiami na novej trojročnej zmluve s vyššími benefitmi a obmedzením používania ich snímok umelou inteligenciou.  SAG-AFTRA požaduje 11- percentné všeobecné zvýšenie miezd v prvom roku platnosti zmluvy, aby sa vyrovnala inflácia. Štúdia sú ochotné podmienky prijať len s piatimi percentami.

 

Podanie sťažnosti

Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP) zastupujúca veľkých hráčov na poli kinematografickej produkcie, akými sú Netflix, Walt Disney či Warner Bros sa vyjadrila na adresu SAG-AFTRA, že „naďalej pokračuje v skresľovaní rokovaní“. Štrajkujúci podali na Národný úrad pre pracovné vzťahy (NLRB) sťažnosť proti spoločnosti Comcast a obvinili ju z obmedzovania priestoru pre piket, teda združovanie v rámci svojho štrajku.

 

Hodnota akcií

Z päťročného hľadiska môžeme vidieť, že Netflix zažil svoje zlaté obdobie počas pandémie , keď bolo najviac ľudí doma a ako najlepší spôsob na spríjemnenie karantény sa ponúkali práve streamovacie služby. V tomto roku, ktorý spoločnosť považuje za obdobie stabilného pokroku, sa akciám Netflixu podarilo zvýšiť svoju hodnotu o 31 percent a a pri pohľade na 5-ročnú výkonnosť si pripísali 12 percent.* V druhej polovici 2023 vedenie očakáva, že začne v plnej miere využívať výhody plateného zdieľania a navyše bude pokračovať v stabilnom raste svojho plánu podporovaného reklamou.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Netflix trpi kvoli strajku, silnej konkurencii aj piratom

Výkonnosť akcií spoločnosti Netflix za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 20:46

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.