Založ si blog

Ošiaľ okolo filmu Barbie dostal firmu Mattel späť do centra pozornosti

V dynamickom svete investovania je vždy rozumné sledovať spoločnosti s pôsobivým potenciálom rastu. Jednou z takýchto spoločností je nepochybne americký výrobca hračiek Mattel Inc. Akcie spoločnosti vzrástli od polovice júna o 15 percent. K pozitívnemu sentimentu zo strany investorov nepochybne prispelo nielen oznámenie o zvýšení prognózy na tento rok, ale aj ošiaľ, ktorý spôsobilo uvedenie filmu Barbie v hlavnej úlohe s herečkou Margot Robbie.

Barbie ako ťahák sezóny

V prvom kvartáli roka 2023 sa koncern prepadol do straty, ktorej rozsah prekonal očakávania trhov, kvôli zvýšeniu cien produktov a následnému obmedzenie objednávok zo strany maloobchodu v dôsledku vysokých zásob.  Ale zdá sa, že popularita filmu Barbie jej materskej spoločnosti Mattel prospieva. Značka Barbie je totiž pre firmu Mattel najziskovejšia a úspech filmu tento fakt ešte viac prehĺbi. Nehovoriac o tom, že vďaka aktuálnemu boomu sa rozšíril počet spoluprác a dohôd o ochrannej známke značky. Vynikajúcim príkladom je výrobca topánok Aldo, ktorý uviedol na trh obuv s Barbie motívmi. Po uvedení filmu sa akoby roztrhlo vrece s výrobkami značky Barbie, ktoré sa nachádzajú všade.

 

Pozitívne správy a dobrý predaj

Optimistický scenár vývoja firmy podporujú dobré výsledky predaja v poslednom kvartáli, ktoré sú spôsobené nielen vyššie spomenutými faktormi, ale aj dobrými predajmi značiek American Girl a Hot Wheels. V poslednom štvrťroku Mattel zaznamenal pozoruhodný nárast čistých tržieb v objeme 36 percent, ktoré dosiahli 1,02 miliardy USD.* Vďaka rastu sa čistá strata spoločnosti výrazne znížila zo 111,1 milióna USD v rovnakom štvrťroku pred rokom na 5,5 milióna USD. Takéto finančné zlepšenie je silným signálom, že spoločnosť je na správnej ceste dostať svoje účtovníctvo opäť do zelených čísel.

 

Prognóza s potenciálom

Vedenie Mattel-u je presvedčené o vyhliadkach firmy a revidovalo svoju celoročnú prognózu rastu čistých tržieb v stálych menových kurzoch z predchádzajúcich 6 percent – 8 percent na súčasných pôsobivých 12 percent – 14 percent. Okrem toho spoločnosť odhaduje svoj zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) za tento rok na 875 až 900 miliónov USD, čo je viac ako predchádzajúce rozpätie 800 až 825 miliónov USD. Okrem toho dokonca predpokladá, že upravený zisk EBITDA v roku 2022 prekročí hranicu 1 miliardy USD, čo svedčí o obrovskej dôvere v jej budúci rastový potenciál. 

V podstate môžeme konštatovať, že nedávny prudký nárast predaja spoločnosti Mattel, a zlepšenie vyhliadok na hospodárske výsledky spoločnosti z nej robia lákavú perspektívu pre investorov, ktorí hľadajú investičné príležitosti v hračkárskom priemysle.* Vďaka ikonickým značkám, dobrým finančným výsledkom a záväzku k inováciám sa zdá, že firma má dobrú pozíciu na to, aby v nasledujúcich rokoch pokračovala vo svojej vzostupnej trajektórii.[2] Ako pri každej investícii je však nevyhnutné pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia vykonať dôkladný prieskum a zvážiť svoju toleranciu voči riziku.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Firme Mattel velmi pomohol film o Barbie_vysledky isli hore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj hodnoty akcii spoločnosti Mattel v priebehu piatich rokov. (Zdroj:Tradingview.com)

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:09

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.