Založ si blog

Eli Lilly and Company upevňuje spoju pozíciu na trhu prostredníctvom liekov na chudnutie

Počas pandémie Covid sme mohli vidieť, že farmaceutické spoločnosti efektívne zarábali na očkovacích vakcínach. Eli Lilly and Company je jednou zo spoločností, ktorých biznis sa nezastavil ani počas lockdownov, napriek tomu, že nemá vlastnú vakcínu proti COVID-19. Vyvíja totiž lieky, ktoré sú spojené s liečbou tohto ochorenia. Okrem toho chce posilniť svoju pozíciu na trhu prostredníctvom prostriedkov na podporu chudnutia. V tomto smere už informovala o uzavretí dohody o akvizícii so spoločnosťou Versanis. Okrem toho sa snaží získať aj DICE Therapeutics.

 

Na trhu pôsobí od roku 1876

Americká farmaceutická korporácia Eli Lilly and Company so sídlom v Indianapolise pôsobí v 18 krajinách  a jej produkty sa distribuujú približne do 125 krajín. Spoločnosť je známa svojimi liekmi na liečbu depresie, no primárnym zdrojom jej príjmov sú lieky na diabetes. Jej priekopnícke úspechy zahŕňajú napríklad aj masovú výrobu vakcíny proti detskej obrne. Najnovšie, vďaka akvizícii so spoločnosťou Versanis získa prístup k experimentálnemu lieku na obezitu, ktorá sa vo svete stala výrazným problémom. Len v USA trpia obezitou  viac ako dve tretiny obyvateľstva.

 

Akvizícia za 1,93 miliardy USD

Spoločnosť Eli Lilly and Company uzavrela definitívnu dohodu o akvizícii spoločnosti Versanis, súkromnej biotechnologickej firmy, s cieľom posilniť jej prítomnosť na trhu v oblasti liečby obezity. Versanis je známa svojím experimentálny liekom bimagrumab, ktorý licencovala od švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Novartis. Tento like sa od konkurenčných výrobkov líši tým, že sa priamo zameriava na tukové bunky bez toho, aby potláčal chuť do jedla alebo spôsoboval úbytok svalovej hmoty. Keďže Eli Lilly pracuje na viacerých prípravkoch na podporu chudnutia, prostredníctvom lieku od Versanis by si mohla dokázať efektívne upevniť miesto medzi poprednými výrobcami tohto druhu produktov.

 

Eli Lilly sa chystá získať aj spoločnosť DICE

Eli Lilly and Company zároveň oznámila predĺženie lehoty na platnosť svojej ponuky na získanie všetkých kmeňových akcií spoločnosti DICE Therapeutics, Inc. za celkovú nákupnú cenu 48 USD za akciu. Počiatočné uplynutie platnosti, nastavené na 28. júla 2023, bolo predĺžené do 8. augusta 2023, pokiaľ sa platnosť nepredĺži alebo neukončí skôr. Predpokladá sa, že akvizícia firmy bude ukončená v 3. štvrťroku 2023 v súlade so štandardnými záverečnými podmienkami, vrátane protimonopolného preverenia a tendra na väčšinu akcií v obehu. K 24. júlu 2023 bolo daných do tendrovej ponuky približne 9 581 902 akcií, čo predstavuje 20,05 percent vydaných a nevykúpených akcií. Akcie predložené v predchádzajúcej ponuke nevyžadujú vyhlásenie opakovaného tendra, ani žiadne ďalšie kroky v reakcii na toto predĺženie.

 

Prehľad akcií spoločnosti Eli Lilly and Company

Od vstupu na akciový trh v roku 1983 sa akciám Eli Lilly darilo priam výborne, keďže sa spoločnosti podarilo vygenerovať rast o 11 694 percent. Len pri pohľaden na päťročnú výkonnosť zaznamenali akcie spoločnosti nárast o 344 percent. Zdá sa, že nateraz bola jediná cesta pre hodnotu spoločnosti na burze smerom nahor, bez výraznej korekcie. Bolo však aj obdobie, keď cena išla väčšinou do boku. Aktuálna hodnota za jednu akciu sa  blíži k historickému maximu, ktoré bolo v júni tohto roku na úrovni 469 USD za akciu.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Eli Lilly je najvacsia farmaceuticka firma sveta a jej postavenie stale posilnuje

Pohyb ceny akcií Eli Lilly za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

 

Spoločnosť Eli Lilly zaznamenáva dobrú výkonnosť akcií na burze aj vďaka neustálym inováciám a novinkám, pričom počas celej histórie firmy viac-menej len stúpala, čo je dobré znamenie stabilnej spoločnosti. Ak Eli Lilly bude pokračovať v nastolenom trende aj naďalej, a nepoľaví, mohlo by to prinášať pozitívne výsledky, z ktorých bude ťažiť aj v budúcnosti.[1] Všetci však vieme, aké sú trhy nepredvídateľné, preto je dôležité, aby sme k nákupom akcií pristupovali nanajvýš opatrne, aj keď sa to môže javiť ako solídne rozhodnutie.

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

07.11.2023

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť [...]

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

19.10.2023

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do [...]

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

28.09.2023

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj [...]

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

kočner, černák

Kočner sa vo väznici pochytil s Černákom. Dôvod bol vskutku bizarný

29.11.2023 17:20

Černák si v Leopoldove odpykáva doživotie za vraždy. Kočnera poslal súd za mreže na 19 rokov za falšovanie zmeniek.