Založ si blog

Celosvetovo najväčšiemu výrobcovi elektromobilov pomohlo zrušenie covidových obmedzení v Číne a už dokázal v 1. kvartáli písať rekordné čísla.

Podľa priebežných údajov sa spoločnosti Tesla podarilo predať v priebehu posledného štvrťroka 422 875 automobilov, čo znamená 36 percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku a 4 percentný nárast oproti poslednému kvartálu. Podľa analytikov malo toto číslo prekročiť hranicu 430-tisíc, čo sa síce nepodarilo, no pre tohto popredného výrobcu elektrických automobilov je to aj napriek tomu rekordný výsledok. Okrem toho vydala limitovanú edíciu piva.

Dopyt po modeloch 3 a Y sa v tomto štvrťroku zvýšil o 6 percent, objednávky na drahšie modely X a S klesli o 38 percent. Spoločnosť Tesla vyrobila 440 808 vozidiel vďaka zvýšenej produkcii v Texase, Nemecku a najmä v Číne, kde poľavili obmedzenia súvisiace s pandémiou. Celosvetové zníženie cien o 20 percent je reakciou na nesplnené očakávania analytikov z roku 2021 a vyvolalo v Číne cenovú vojnu medzi Teslou a konkurenčnými výrobcami elektrických vozidiel BYD a Xpeng.

 

Uvedenie vlastnej značky piva

Tesla vydala limitovanú edíciu piva s názvov GigaBier, ktoré ponúka na svojich oficiálnych stránkach za 89 EUR. Balíček obsahuje tri 330 ml fľašky v tvare inšpirovanom modelom Tesla Cybertruck. Zaujímavosťou je, že pivo sa varí v Berlíne, má plzenské korene, obsahuje exkluzívnu odrodu cyberchmel a špeciálnu príchuť. Elon Musk chcel takýmto spôsobom promovať nový závod v Nemecku a hovorí o možnosti vyrábať pivo priamo tam. Pivo sa tak pridalo k jeho bizarným produktom, ktorými boli napríklad plameňomet Boring Company, tequila Tesla alebo parfum Burnt Hair. Rovnako ako to bolo so spomínanými výstrelkami, pivo sa predáva na internete za niekoľkonásobne vyššie ceny a nezvyčajný dizajn spravil z fľaše cenný zberateľský kúsok.

 

Akciám sa darí

Pri pohľade na päťročnú výkonnosť akcií Tesly môžeme vidieť, že sa nachádzajú v zelených číslach. Hodnota spoločnosti sa tento rok zvýšila o 68 percent, no stále ostáva viac ako 50 percent pod rekordnou cenou z novembra 2021. Počas pondelkového obchodného dňa sa nachádzala na úrovni okolo 207 USD za akciu.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Tesla ma rekoerdnevysoke predaje aut-Vyrobila aj limitovanu seriu piva

Pohyb akcií spoločnosti Tesla za posledných päť rokov (Zdroj: Investing)

 

Dobré vyhliadky

V posledných mesiacoch môžeme vidieť výnimočnú expanziu na poli elektrických vozidiel, napríklad v rámci plánovania výstavby nových výrobných závodov a opatrení, ktoré budú zabezpečovať zelenšiu budúcnosť životného prostredia. Musk plánuje tento mesiac navštíviť premiéra Li Čhcianga a pomôcť upevniť značke miesto v Číne, keďže práve tá je druhým najväčším trhom Tesly. Šanghajský závod je navyšenajväčším výrobným centrom spoločnosti. Marketingový prístup spoločnosti a jej významné miesto medzi technologickými firmami z nej robí nepochybne zaujímavú akciu, ktorá môže byť príjemným spestrením každého investičného portfólia.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Pellegrini

Pellegrini v Bruseli: Budeme chcieť ponuku pre Šefčoviča a nie sme nadšení Kallasovou

17.06.2024 18:26

Prezident Peter Pellegrini je na summite Bruseli, kde sa rozhoduje o rozdelení hlavných pozícií v Európskej únii.

anna putina-2

Putin sa postaral o praneter. Vymenoval ju za námestníčku ministra obrany. Jej manžel šéfuje rezortu energetiky

17.06.2024 17:54

Dcéra Putinovho bratranca mesiac po svojom manželovi tiež zasadne v ruskej vláde. Jej prastrýko jej venoval kreslo v ministerstve obrany.

Polícia / Kontrola /

Polícia na dve hodiny totálne uzavrela Krompachy a Čiernu nad Tisou. Akcia cielila na alkohol

17.06.2024 17:44

Policajti obsadili každý vjazd a výjazd a každý jeden vodič bol podrobený dychovej skúške.

taliansko, horúčavy, pláž

Taliansko zasiahla prvá tohtoročná vlna horúčav. V Sardínii a Sicílii očakávajú až 44 stupňov

17.06.2024 17:02

Teploty presahujúce 40 stupňov sú o desať stupňov vyššie, ako je teplotný priemer pre dané obdobie.