Založ si blog

Celosvetovo najväčšiemu výrobcovi elektromobilov pomohlo zrušenie covidových obmedzení v Číne a už dokázal v 1. kvartáli písať rekordné čísla.

Podľa priebežných údajov sa spoločnosti Tesla podarilo predať v priebehu posledného štvrťroka 422 875 automobilov, čo znamená 36 percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku a 4 percentný nárast oproti poslednému kvartálu. Podľa analytikov malo toto číslo prekročiť hranicu 430-tisíc, čo sa síce nepodarilo, no pre tohto popredného výrobcu elektrických automobilov je to aj napriek tomu rekordný výsledok. Okrem toho vydala limitovanú edíciu piva.

Dopyt po modeloch 3 a Y sa v tomto štvrťroku zvýšil o 6 percent, objednávky na drahšie modely X a S klesli o 38 percent. Spoločnosť Tesla vyrobila 440 808 vozidiel vďaka zvýšenej produkcii v Texase, Nemecku a najmä v Číne, kde poľavili obmedzenia súvisiace s pandémiou. Celosvetové zníženie cien o 20 percent je reakciou na nesplnené očakávania analytikov z roku 2021 a vyvolalo v Číne cenovú vojnu medzi Teslou a konkurenčnými výrobcami elektrických vozidiel BYD a Xpeng.

 

Uvedenie vlastnej značky piva

Tesla vydala limitovanú edíciu piva s názvov GigaBier, ktoré ponúka na svojich oficiálnych stránkach za 89 EUR. Balíček obsahuje tri 330 ml fľašky v tvare inšpirovanom modelom Tesla Cybertruck. Zaujímavosťou je, že pivo sa varí v Berlíne, má plzenské korene, obsahuje exkluzívnu odrodu cyberchmel a špeciálnu príchuť. Elon Musk chcel takýmto spôsobom promovať nový závod v Nemecku a hovorí o možnosti vyrábať pivo priamo tam. Pivo sa tak pridalo k jeho bizarným produktom, ktorými boli napríklad plameňomet Boring Company, tequila Tesla alebo parfum Burnt Hair. Rovnako ako to bolo so spomínanými výstrelkami, pivo sa predáva na internete za niekoľkonásobne vyššie ceny a nezvyčajný dizajn spravil z fľaše cenný zberateľský kúsok.

 

Akciám sa darí

Pri pohľade na päťročnú výkonnosť akcií Tesly môžeme vidieť, že sa nachádzajú v zelených číslach. Hodnota spoločnosti sa tento rok zvýšila o 68 percent, no stále ostáva viac ako 50 percent pod rekordnou cenou z novembra 2021. Počas pondelkového obchodného dňa sa nachádzala na úrovni okolo 207 USD za akciu.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Tesla ma rekoerdnevysoke predaje aut-Vyrobila aj limitovanu seriu piva

Pohyb akcií spoločnosti Tesla za posledných päť rokov (Zdroj: Investing)

 

Dobré vyhliadky

V posledných mesiacoch môžeme vidieť výnimočnú expanziu na poli elektrických vozidiel, napríklad v rámci plánovania výstavby nových výrobných závodov a opatrení, ktoré budú zabezpečovať zelenšiu budúcnosť životného prostredia. Musk plánuje tento mesiac navštíviť premiéra Li Čhcianga a pomôcť upevniť značke miesto v Číne, keďže práve tá je druhým najväčším trhom Tesly. Šanghajský závod je navyšenajväčším výrobným centrom spoločnosti. Marketingový prístup spoločnosti a jej významné miesto medzi technologickými firmami z nej robí nepochybne zaujímavú akciu, ktorá môže byť príjemným spestrením každého investičného portfólia.

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi v ostreľovanom Šebekine panikária a utekajú. Moskva odvracia pohľad, začína sa rabovať

08.06.2023 13:28

Priame výpovede ľudí z ruského mesta v Belgorodskej oblasti.

Mantis

Nemci darovali Slovensku systémy Mantis. Posilnia ochranu hranice s Ukrajinou

08.06.2023 13:23

Prvý z týchto systémov bude dodaný v rozsahu niekoľkých týždňov.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini

Migračné kvóty opäť spôsobujú rozruch. Pellegrini vyzval Šimka, aby nemenil kurz

08.06.2023 13:05

Pellegrini na tlačovej konferencii tvrdil, že v Bruseli chcú vrátiť povinné prerozdeľovanie migrantov. Úrad vlády však takéto tvrdenia vyvrátil.

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182131x
Priemerná čítanosť článkov: 1531x

Autor blogu

Kategórie