Založ si blog

Je tu ďalšia banková kríza v 21. storočí, alebo čo sa deje v bankovom sektore?

Na svete nie je centrálna banka, ktorá sa by nesnažila zo všetkých síl zabrániť opakovaniu finančnej krízy z roku 2008. Je však pravdou, že pri veľkej panike je každá banka zraniteľná.

 

krízy z roku 2008. Je však pravdou, že pri veľkej panike je každá banka zraniteľná.

Silicon Valey Bank (SVB) sa náhle ocitla v situácii, keď bola nútená predať svoje podiely v dlhopisoch, aby pokryla výbery hotovosti, ktoré začali klienti realizovať po správach, že banka je v problémoch. V dnešnom svete, kde sa informácie šíria v sekundách je to pre finančnú inštitúciu vážny problém, kedy môže viesť panika k náhlemu výberu prostriedkov klientov, čo nakoniec v najhoršom možnom scenári vedie ku krachu banky, tak ako v prípade SVB. Tento stav môže nastať veľmi ľahko aj u iných bánk, preto sa mnohí investori obávajú šírenia nákazy v odvetvií. O niekoľko dní sa totiž objavili problémy aj v Európe, konkrétne v prípade Credit Suisse. Odborníci však zastavajú názor, že sa nemusíme obávať podobnej situácie aká nastala v roku 2008 s krachom banky Lehman Brothers.

 

Sociálne siete: Problém alebo výhoda?

Dnes majú mnohé výkyvy na trhu spoločnú jednu signifikantnú vec. Všimli ste si ako dianie na trhu ovplyvňujú sociálne siete? Stačí jeden post na Twitteri, napríklad od Elona Muska a pozitívny sentiment alebo panika sa rozšíri v priebehu pár minút na celé odvetvie. Tento efekt sme mohli pozorovať aj pri kryptomenách a zažívame ho denne na akciovom trhu. Bez ohľadu na to, či sú informácie pravdivé, investori často podľahnú pozitívnemu sentimentu alebo panike a začnú presúvať svoje investície.

 

Digitalizácia bankového sektora

V porovnaní s rokom 2008, kedy začala finančná kríza v USA sa investovanie a celkovo väčšina biznisu presunula do online priestoru a vzniklo digitálne bankovníctvo. Bankové odvetvie je dnes založené na online svete a vložené peniaze je možné spravovať, presúvať a vyberať a platiť nimi v priebehu pár sekúnd. Nakoniec vidíme, že virtuálny priestor prináša so sebou aj nástrahy.

 

Dôsledky a vývoj

V týchto dňoch môžeme sledovať aké následky majú zatiaľ spomínané problémy. Jedným z nich je klesajúca cena akcií európskych bánk. Najväčší pokles zaznameli v priebehu mesiaca napríklad Erste Group a Deutsche Bank, v oboch prípadoch je to cez 20 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Erste Group zazila prepad akcii o vyse 20 percent-Slovenska sporitelna

Výkonnosť akcií spoločnosti Erste Group Bank AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Wonderinterest Trading-Lacenova-Deutsche Bank zazila prepad akcii o vyse 20 percent

Graf: Výkonnosť akcií spoločnosti Deutsche Bank AG NA O.N. za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

 

Všetkých však zaujíma to, čo sa môže stať počas nasledujúcich mesiacov. V tom lepšom prípade by tieto udalosti mohli byť iba výnimkou a problémy by sa mohli dostať pod kontrolu s návratom dôvery na trhoch. Viac pravdepodné je však zhoršenie finančných podmienok, kedy sa banky začnú viac vyhýbať riziku. Malé bankové úvery by sa tak stali menej dostupnými, čo by poškodilo hospodársku aktivitu. Najhorším scenárom môže byť príchod rozsiahlej bankovej krízy. Počas nej by začala klesať hospodárska aktivita, čo by viedlo k dlhotrvajúcej recesii, no dúfajme, že táto možnosť zostane len v teoretickej rovine.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:11

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.