Založ si blog

Je tu ďalšia banková kríza v 21. storočí, alebo čo sa deje v bankovom sektore?

Na svete nie je centrálna banka, ktorá sa by nesnažila zo všetkých síl zabrániť opakovaniu finančnej krízy z roku 2008. Je však pravdou, že pri veľkej panike je každá banka zraniteľná.

 

krízy z roku 2008. Je však pravdou, že pri veľkej panike je každá banka zraniteľná.

Silicon Valey Bank (SVB) sa náhle ocitla v situácii, keď bola nútená predať svoje podiely v dlhopisoch, aby pokryla výbery hotovosti, ktoré začali klienti realizovať po správach, že banka je v problémoch. V dnešnom svete, kde sa informácie šíria v sekundách je to pre finančnú inštitúciu vážny problém, kedy môže viesť panika k náhlemu výberu prostriedkov klientov, čo nakoniec v najhoršom možnom scenári vedie ku krachu banky, tak ako v prípade SVB. Tento stav môže nastať veľmi ľahko aj u iných bánk, preto sa mnohí investori obávajú šírenia nákazy v odvetvií. O niekoľko dní sa totiž objavili problémy aj v Európe, konkrétne v prípade Credit Suisse. Odborníci však zastavajú názor, že sa nemusíme obávať podobnej situácie aká nastala v roku 2008 s krachom banky Lehman Brothers.

 

Sociálne siete: Problém alebo výhoda?

Dnes majú mnohé výkyvy na trhu spoločnú jednu signifikantnú vec. Všimli ste si ako dianie na trhu ovplyvňujú sociálne siete? Stačí jeden post na Twitteri, napríklad od Elona Muska a pozitívny sentiment alebo panika sa rozšíri v priebehu pár minút na celé odvetvie. Tento efekt sme mohli pozorovať aj pri kryptomenách a zažívame ho denne na akciovom trhu. Bez ohľadu na to, či sú informácie pravdivé, investori často podľahnú pozitívnemu sentimentu alebo panike a začnú presúvať svoje investície.

 

Digitalizácia bankového sektora

V porovnaní s rokom 2008, kedy začala finančná kríza v USA sa investovanie a celkovo väčšina biznisu presunula do online priestoru a vzniklo digitálne bankovníctvo. Bankové odvetvie je dnes založené na online svete a vložené peniaze je možné spravovať, presúvať a vyberať a platiť nimi v priebehu pár sekúnd. Nakoniec vidíme, že virtuálny priestor prináša so sebou aj nástrahy.

 

Dôsledky a vývoj

V týchto dňoch môžeme sledovať aké následky majú zatiaľ spomínané problémy. Jedným z nich je klesajúca cena akcií európskych bánk. Najväčší pokles zaznameli v priebehu mesiaca napríklad Erste Group a Deutsche Bank, v oboch prípadoch je to cez 20 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Erste Group zazila prepad akcii o vyse 20 percent-Slovenska sporitelna

Výkonnosť akcií spoločnosti Erste Group Bank AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Wonderinterest Trading-Lacenova-Deutsche Bank zazila prepad akcii o vyse 20 percent

Graf: Výkonnosť akcií spoločnosti Deutsche Bank AG NA O.N. za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

 

Všetkých však zaujíma to, čo sa môže stať počas nasledujúcich mesiacov. V tom lepšom prípade by tieto udalosti mohli byť iba výnimkou a problémy by sa mohli dostať pod kontrolu s návratom dôvery na trhoch. Viac pravdepodné je však zhoršenie finančných podmienok, kedy sa banky začnú viac vyhýbať riziku. Malé bankové úvery by sa tak stali menej dostupnými, čo by poškodilo hospodársku aktivitu. Najhorším scenárom môže byť príchod rozsiahlej bankovej krízy. Počas nej by začala klesať hospodárska aktivita, čo by viedlo k dlhotrvajúcej recesii, no dúfajme, že táto možnosť zostane len v teoretickej rovine.

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi v ostreľovanom Šebekine panikária a utekajú. Moskva odvracia pohľad, začína sa rabovať

08.06.2023 13:28

Priame výpovede ľudí z ruského mesta v Belgorodskej oblasti.

Mantis

Nemci darovali Slovensku systémy Mantis. Posilnia ochranu hranice s Ukrajinou

08.06.2023 13:23

Prvý z týchto systémov bude dodaný v rozsahu niekoľkých týždňov.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini

Migračné kvóty opäť spôsobujú rozruch. Pellegrini vyzval Šimka, aby nemenil kurz

08.06.2023 13:05, aktualizované: 14:07

Pellegrini na tlačovej konferencii tvrdil, že v Bruseli chcú vrátiť povinné prerozdeľovanie migrantov. Úrad vlády však takéto tvrdenia vyvrátil.

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182139x
Priemerná čítanosť článkov: 1531x

Autor blogu

Kategórie