Založ si blog

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu.

Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť získať dotácie od Kanady a zároveň od Spojených štátov, čím Volkswagen získa výhodu na trhu s elektrickými vozidlami. Závod sa bude nachádzať v meste St. Thomas, ktoré je strategicky umiestnené na druhej strane rieky Detroit.

 

Do Kanady ťahajú Volkswagen dotácie a suroviny

Kanada zaviedla niekoľkomiliardový fond na podporu zelených technológií a ich cieľom bolo práve prilákanie nových spoločností zameraných na výrobu elektrických vozidiel, keďže zažívajú revolúciu. Okrem Volkswagenu si vybrali Kanadu ako miesto ďalšej expanzie spoločnosti Stellantis NV a LG Energy Solutions. Americký zákon o klíme totiž zaväzuje, aby sa 50 percent komponentov pre batérie vyrábalo na území Severnej Ameriky a vozidlá tak môžu mať nárok na daňové úľavy do výšky až 7500 USD. Okrem toho je v Kanade množstvo ložísk surovín potrebných pre výrobu batérií, akými sú lítium, nikel alebo kobalt. Pre získanie dotácie budú musieť byť batérie vyrábané s minimálnym podielom kritických nerastných surovín vyťažených alebo spracovaných v Spojených štátoch alebo v krajine s americkou dohodou o voľnom obchode alebo z materiálov recyklovaných v Severnej Amerike.

 

Veľké plány do budúcnosti

Podrobnosti o investícii a veľkosti závodu zatiaľ neboli zverejnené, plánom Volkswagenu je dostať kapacitu závodu na hranicu 20 gigawatthodín. Výstavba závodu je súčasťou dlhodobejšej stratégie vytvoriť regionálne dodávateľské reťazce v Európe, Severnej Amerike a Čine s cieľom minimalizovať náklady. Spoločnosť chce investovať 180 miliárd EUR na podporu elektrifikácie, z toho 15 miliárd na batérie a suroviny. Taktiež plánuje zvýšiť svoj podiel na trhu s elektrickými vozidlami a v roku 2025 chce ponúknuť cenovo dostupný elektromobil za 25-tisíc EUR. Generálny riaditeľ Arno Antlitz uviedol, že dovtedy by mohol Volkswagen dosiahnuť 20 percent predaja v oblasti elektromobility a už teraz do nej investuje dve tretiny rozpočtu.

 

Vývoj hodnoty akcií

Akcie spoločnosti sa za posledných päť rokov držali na relatívne stabilnej úrovni. Pri pohľade na vývoj hodnoty za posledný rok však môžeme vidieť pokles o 15 percent. Počas stredajšieho obchodného dňa sa cena pohybovala na 128 USD za akciu. Nastúpenie na vlnu masívneho rozmachu energetických vozidiel, dotácie zo strany USA a Kanady a celosvetové rozširovanie závodov by mohli hodnotu v budúcnosti výrazne podporiť.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Volkswagen zainvestuje do vyroby elektromobilov v Kanade

Výkonnosť akcií spoločnosti Volkswagen za posledných päť rokov (Zdroj: Google)

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

okuliare, kniha, práca, rozmýšľanie

Poliaci zvažujú, že skrátia pracovný týždeň

25.05.2024 06:12

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa.

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky

Atentát na Fica ešte viac zmobilizoval voličov pred voľbami do europarlamentu. Budeme v účasti opäť poslední v únii?

25.05.2024 06:05

Krajná pravica bude silnejšia. Ovládne Európsky parlament? (diskusia k eurovoľbám)

samozber, jahody, Kolíňany

Jahodové „šialenstvo“ vrcholí. Vlastnoručne si nazbierať sladkú pochúťku sa oplatí

25.05.2024 06:00

„Nájazdy“ ľudí na jahodové polia sú v ostatných dňoch bežným javom. Samozberom ušetria na cene, no pre mnohých je to aj zábava - zvlášť pre rodiny s deťmi.

Ukrajina, vojaci

VIDEO: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson, tvrdí Kuleba

25.05.2024 06:00

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: Tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy.