Založ si blog

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore.

Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená aj prepúšťanie zamestnancov. Tento týždeň prišla Meta s novým nápadom, ktorý plánuje testovať s cieľom zaistiť si nové zisky.

Overenie účtu iba za poplatok

Inšpiráciu spoločnosť pravdepodobne našla v Muskovej sociálnej sieti Twitter, keďže zavádza rovnaké pravidlo, a to spoplatnenie overených účtov. Twitter zaviedol službu predplatného s názvom Twitter Blue v decembri 2022. Nová služba konkurenčnej Mety bude mať názov Meta Verified. Za 11,99 USD mesačne na webe a 14,99 USD mesačne na iOS budú môcť používatelia na platformách Meta, Instagram a Facebook, získať modrý overovací štítok. Dôvodom podľa spoločnosti má byť zvýšenie bezpečnosti a autentickosti. Medzi prvé krajiny, ktoré budú testovať túto verifikáciu patrí Austrália a Nový Zéland.

 

Čo to vlastne znamená overenie účtu?

Štítok overenia signalizuje autentickosť, ale nefunguje ako podpora zo strany sociálnej siete, ani nie je žiadnym spôsobom uprednostňovaný. Účelom znaku overenia je, že účet, ktorý sledujete nie je fiktívny, ale naozaj pochádza z toho zdroja, z ktorého by mal. Takéto overenie najčastejšie využívajú známe osobnosti, firmy a iné významné účty.

 

2023 bude pre Metu rokom efektivity

V tomto roku bude spoločnosť hlavne optimalizovať. To je jej hlavný cieľ aj podľa Zuckerberga. Meta znížila minulý rok počet zamestnancov o 13 percent a pravdepodobne bude v prepúšťaní nadbytočných ľudí ďalej pokračovať. Svoje výdavky obmedzila aj v rámci projektu Metaverse, ktorý mal priniesť revolúciu, ale možno  jej pomôže v budúcom vývoji.

 

Pozitívne výsledky

V oblasti príjmov sa však Meta vyznamenala a prekonala očakávania analytikov, keď vykázala 32,2 miliardy USD. Pozitívne výsledky zaznamenala aj v počte používateľov Facebooku, pričom platforma dosiahla 1,98 miliardy aktívnych používateľov denne a 2,96 miliardy aktívnych používateľov mesačne od septembra 2022.

 

Nákup akcií

Meta sa tento rok odrazila od dna po katastrofálnom roku 2022. Jej problémy v minulom roku boli spôsobené spomalením výdavkov na online reklamu a rastúcimi stratami divízie Reality Labs, ktorá zahŕňa projekty metaverse. Na začiatku roka 2023 sme mohli vidieť, že akcie sa odrazili od dna. Skok hodnoty spoločnosti o 23 percent spôsobilo aj zverejnenie výsledkov, ktoré zároveň podporilo priaznivé rozhodnutie regulačných orgánov v ten istý deň, keď bola správa zverejnená. Federálny sudca zamietol žiadosť FTC o zablokovanie prevzatia spoločnosti Meta výrobcom fitness hier pre virtuálnu realitu Within Limited.

Najvyššiu hodnotu dosiahli akcie minulý rok na začiatku augusta, kedy bola ich hodnota 375 USD za akciu. Od tohto momentu výrazne klesli. Dnes sa pohybuje cena okolo 170 USD za akciu. Konsenzuálna cieľová cena by sa mohla vrátiť na 200 dolárov, pričom niektorí analytici predpovedajú posun k 300 USD za akciu.  Rast určite ovplyvní aj to, ako používatelia prijmú poplatok za overenie.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Meta Marka Zuckerberga vstava z popola vybornymi vysledkami a skrtanim nakladov

Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Mantis

Nemci darovali Slovensku systémy protivzdušnej obrany Mantis. Posilnia ochranu hranice s Ukrajinou

08.06.2023 13:23

Prvý z týchto systémov bude dodaný v rozsahu niekoľkých týždňov.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini

Migračné kvóty opäť spôsobujú rozruch. Pellegrini vyzval Šimka, aby nemenil kurz

08.06.2023 13:05

Pellegrini na tlačovej konferencii tvrdil, že v Bruseli chcú vrátiť povinné prerozdeľovanie migrantov. Úrad vlády však takéto tvrdenia vyvrátil.

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Béla Bugár

Bugár opätovne vstúpil do Mosta-Híd, strane chce pomôcť vo voľbách

08.06.2023 12:22

Bugár doplnil, že všade, kde bude potrebný, tam ho bude vidieť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182126x
Priemerná čítanosť článkov: 1530x

Autor blogu

Kategórie