Založ si blog

Ostravská spoločnosť vyvinula prvý český bicykel na vodíkový pohon

Víziou ostravského startupu je celé mesto „fungujúce“ v budúcnosti na vodík: od bicyklov, cez autá až po domácnosti.

 

Spoločnosti H2 Global Group so sídlom v Ostrave sa ako prvej podarilo vytvoriť bicykel s hydrogénovým pohonom v Českej republike. Ich produkt nesie názov H2 Bike 01P, je to elektrický bicykel, ktorý využíva vodíkovú energiu na pohon svojho primárneho hnacieho elektromotora. Má dojazd až 150 kilometrov na jednu vodíkovú fľašu a výkon 250 wattov. Spoločnosť predstavila prototyp bicykla v Moravskosliezskom inovačnom centre (MSIC) v Ostrave. Bicykel je úplne ekologický a v budúcnosti by mohol stáť približne 200 000 Kč.

 

Alternatívny pohon je ekologicky priateľský

Je známy ako bicykel s vodíkovými palivovými článkami, no v podstate ide o typ elektrického bicykla. Vodík sa uskladňuje v palivovom článku a kombinuje sa s kyslíkom na vytvorenie vody a elektrickej energie. Vyrobená elektrina sa potom využije na pohon elektromotora. Je to relatívne nová koncepcia, v porovnaní s tradičnými elektrickými bicyklami však ponúka niekoľko výhod. Okrem iného je to napríklad dlhší dojazd, až 150 km na jednu fľašu vodíka, keďže vodík má vyššiu hustotu energie ako batérie a dokáže jej uskladniť viac v menšom objeme. Ďalej je to tankovanie, ktoré trvá len niekoľko minút, podobne ako tankovanie vozidla poháňaného benzínom. Vodíkové bicykle sú tiež šetrné k životnému prostrediu, pretože vypúšťajú len vodu a neprodukujú žiadne škodlivé emisie.

 

Spoločnosť má víziu udržateľnejšieho prostredia

H2 Global Group je jedným z popredných lídrov v oblasti vodíkových technológií. K predmetom jej záujmu patrí zdravotníctvo, wellness, kozmetický priemysel, poľnohospodárstvo a živočíšna výroba. Zaujímavosťou je, že magazín Forbes dokonca zaradil túto spoločnosť v lete 2022 na zoznam TOP 10 startupov zo severnej Moravy. Prezident firmy David Maršálek uviedol, že vodíkový bicykel je súčasťou komplexného programu vodíkového mesta budúcnosti. Cieľom je dostať ho do štádia výroby, ideálne v Ostrave. Je súčasťou širšej vízie vodíkového mesta, v ktorom sa táto technológia využíva v doprave, vykurovaní a skladovaní energie. Bicykel H2 Bike 01P je jedinečný v tom, že vodíkový palivový článok zabezpečuje primárny pohon elektromotora, zatiaľ čo prebytočná energia z vodíkového procesu sa využíva na dobíjanie menšej batérie, ktorá dokáže bicykel poháňať až 70 kilometrov bez použitia vodíka. Batériu možno dobíjať počas jazdy alebo z elektrickej zásuvky.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Prvy cesky bicykel na vodik pochadza z Ostravy

Český bicykel s vodíkovými palivovými článkami H2 Bike 01P (Zdroj: ČTK)

 

Bicykel nie je prvý

V Európe už bolo vyvinutých niekoľko vodíkových bicyklov,  pričom niektoré sa sériovo vyrábajú v Holandsku, Francúzsku a Nemecku. Prvý takýto bicykel na svete však predstavila austrálska spoločnosť LAVO už v roku 2021, ktorá spojila sily s holandským dizajnérskym štúdiom Studio MOM. Český bicykel by mohol stáť približne 200 000 Kč (8434 EUR), čo je menej ako iné bicykle na trhu, ktoré stoja okolo 10 000 EUR a viac. Spoločnosť dokonca verí, že cena sa dá ešte znížiť. Fľaše sa budú dať vymeniť ako sifónové bomby, jedna bude stáť 250 až 500 Kč.

 

Chce byť čo najdostupnejší

Výroba vodíkového bicykla závisí od toho, ako rýchlo sa podarí dotiahnuť technické otázky a legislatívu. Bicykel vznikol len za dva mesiace, koncom roka 2022 a spoločnosť oslovila dodávateľov rôznych dielov a riešení. Nevymýšľali nič nové, pridali len vlastnú ingredienciu – inovatívny prístup. Výnimočný dojazd a šetrnosť k prostrediu z neho robí praktickú možnosť pre ľudí, ktorí hľadajú ekologickejší a udržateľnejší spôsob cestovania. Skupina H2 Global Group pracuje na tom, aby bol ich produkt dostupnejší, a rieši technické problémy na zabezpečenie hladkého a úspešného výrobného procesu.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?