Založ si blog

Ostravská spoločnosť vyvinula prvý český bicykel na vodíkový pohon

Víziou ostravského startupu je celé mesto „fungujúce“ v budúcnosti na vodík: od bicyklov, cez autá až po domácnosti.

 

Spoločnosti H2 Global Group so sídlom v Ostrave sa ako prvej podarilo vytvoriť bicykel s hydrogénovým pohonom v Českej republike. Ich produkt nesie názov H2 Bike 01P, je to elektrický bicykel, ktorý využíva vodíkovú energiu na pohon svojho primárneho hnacieho elektromotora. Má dojazd až 150 kilometrov na jednu vodíkovú fľašu a výkon 250 wattov. Spoločnosť predstavila prototyp bicykla v Moravskosliezskom inovačnom centre (MSIC) v Ostrave. Bicykel je úplne ekologický a v budúcnosti by mohol stáť približne 200 000 Kč.

 

Alternatívny pohon je ekologicky priateľský

Je známy ako bicykel s vodíkovými palivovými článkami, no v podstate ide o typ elektrického bicykla. Vodík sa uskladňuje v palivovom článku a kombinuje sa s kyslíkom na vytvorenie vody a elektrickej energie. Vyrobená elektrina sa potom využije na pohon elektromotora. Je to relatívne nová koncepcia, v porovnaní s tradičnými elektrickými bicyklami však ponúka niekoľko výhod. Okrem iného je to napríklad dlhší dojazd, až 150 km na jednu fľašu vodíka, keďže vodík má vyššiu hustotu energie ako batérie a dokáže jej uskladniť viac v menšom objeme. Ďalej je to tankovanie, ktoré trvá len niekoľko minút, podobne ako tankovanie vozidla poháňaného benzínom. Vodíkové bicykle sú tiež šetrné k životnému prostrediu, pretože vypúšťajú len vodu a neprodukujú žiadne škodlivé emisie.

 

Spoločnosť má víziu udržateľnejšieho prostredia

H2 Global Group je jedným z popredných lídrov v oblasti vodíkových technológií. K predmetom jej záujmu patrí zdravotníctvo, wellness, kozmetický priemysel, poľnohospodárstvo a živočíšna výroba. Zaujímavosťou je, že magazín Forbes dokonca zaradil túto spoločnosť v lete 2022 na zoznam TOP 10 startupov zo severnej Moravy. Prezident firmy David Maršálek uviedol, že vodíkový bicykel je súčasťou komplexného programu vodíkového mesta budúcnosti. Cieľom je dostať ho do štádia výroby, ideálne v Ostrave. Je súčasťou širšej vízie vodíkového mesta, v ktorom sa táto technológia využíva v doprave, vykurovaní a skladovaní energie. Bicykel H2 Bike 01P je jedinečný v tom, že vodíkový palivový článok zabezpečuje primárny pohon elektromotora, zatiaľ čo prebytočná energia z vodíkového procesu sa využíva na dobíjanie menšej batérie, ktorá dokáže bicykel poháňať až 70 kilometrov bez použitia vodíka. Batériu možno dobíjať počas jazdy alebo z elektrickej zásuvky.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Prvy cesky bicykel na vodik pochadza z Ostravy

Český bicykel s vodíkovými palivovými článkami H2 Bike 01P (Zdroj: ČTK)

 

Bicykel nie je prvý

V Európe už bolo vyvinutých niekoľko vodíkových bicyklov,  pričom niektoré sa sériovo vyrábajú v Holandsku, Francúzsku a Nemecku. Prvý takýto bicykel na svete však predstavila austrálska spoločnosť LAVO už v roku 2021, ktorá spojila sily s holandským dizajnérskym štúdiom Studio MOM. Český bicykel by mohol stáť približne 200 000 Kč (8434 EUR), čo je menej ako iné bicykle na trhu, ktoré stoja okolo 10 000 EUR a viac. Spoločnosť dokonca verí, že cena sa dá ešte znížiť. Fľaše sa budú dať vymeniť ako sifónové bomby, jedna bude stáť 250 až 500 Kč.

 

Chce byť čo najdostupnejší

Výroba vodíkového bicykla závisí od toho, ako rýchlo sa podarí dotiahnuť technické otázky a legislatívu. Bicykel vznikol len za dva mesiace, koncom roka 2022 a spoločnosť oslovila dodávateľov rôznych dielov a riešení. Nevymýšľali nič nové, pridali len vlastnú ingredienciu – inovatívny prístup. Výnimočný dojazd a šetrnosť k prostrediu z neho robí praktickú možnosť pre ľudí, ktorí hľadajú ekologickejší a udržateľnejší spôsob cestovania. Skupina H2 Global Group pracuje na tom, aby bol ich produkt dostupnejší, a rieši technické problémy na zabezpečenie hladkého a úspešného výrobného procesu.

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Béla Bugár

Bugár opätovne vstúpil do Mosta-Híd, strane chce pomôcť vo voľbách

08.06.2023 12:22

Bugár doplnil, že všade, kde bude potrebný, tam ho bude vidieť.

krym

Už žiadna špeciálna vojenská operácia. Putin vyslovene hovorí o vojne

08.06.2023 12:20

Nazývať konflikt vojnou bolo ruským médiám zakázané niekoľkými zákonmi.

nôž, krv, zranenie

Útočník vo francúzskom meste dobodal nožom šesť detí

08.06.2023 11:02, aktualizované: 12:30

Šesť detí a jedného dospelého zranil nožom útočník v parku v meste Annecy na východe Francúzska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182122x
Priemerná čítanosť článkov: 1530x

Autor blogu

Kategórie