Založ si blog

Ostravská spoločnosť vyvinula prvý český bicykel na vodíkový pohon

Víziou ostravského startupu je celé mesto „fungujúce“ v budúcnosti na vodík: od bicyklov, cez autá až po domácnosti.

 

Spoločnosti H2 Global Group so sídlom v Ostrave sa ako prvej podarilo vytvoriť bicykel s hydrogénovým pohonom v Českej republike. Ich produkt nesie názov H2 Bike 01P, je to elektrický bicykel, ktorý využíva vodíkovú energiu na pohon svojho primárneho hnacieho elektromotora. Má dojazd až 150 kilometrov na jednu vodíkovú fľašu a výkon 250 wattov. Spoločnosť predstavila prototyp bicykla v Moravskosliezskom inovačnom centre (MSIC) v Ostrave. Bicykel je úplne ekologický a v budúcnosti by mohol stáť približne 200 000 Kč.

 

Alternatívny pohon je ekologicky priateľský

Je známy ako bicykel s vodíkovými palivovými článkami, no v podstate ide o typ elektrického bicykla. Vodík sa uskladňuje v palivovom článku a kombinuje sa s kyslíkom na vytvorenie vody a elektrickej energie. Vyrobená elektrina sa potom využije na pohon elektromotora. Je to relatívne nová koncepcia, v porovnaní s tradičnými elektrickými bicyklami však ponúka niekoľko výhod. Okrem iného je to napríklad dlhší dojazd, až 150 km na jednu fľašu vodíka, keďže vodík má vyššiu hustotu energie ako batérie a dokáže jej uskladniť viac v menšom objeme. Ďalej je to tankovanie, ktoré trvá len niekoľko minút, podobne ako tankovanie vozidla poháňaného benzínom. Vodíkové bicykle sú tiež šetrné k životnému prostrediu, pretože vypúšťajú len vodu a neprodukujú žiadne škodlivé emisie.

 

Spoločnosť má víziu udržateľnejšieho prostredia

H2 Global Group je jedným z popredných lídrov v oblasti vodíkových technológií. K predmetom jej záujmu patrí zdravotníctvo, wellness, kozmetický priemysel, poľnohospodárstvo a živočíšna výroba. Zaujímavosťou je, že magazín Forbes dokonca zaradil túto spoločnosť v lete 2022 na zoznam TOP 10 startupov zo severnej Moravy. Prezident firmy David Maršálek uviedol, že vodíkový bicykel je súčasťou komplexného programu vodíkového mesta budúcnosti. Cieľom je dostať ho do štádia výroby, ideálne v Ostrave. Je súčasťou širšej vízie vodíkového mesta, v ktorom sa táto technológia využíva v doprave, vykurovaní a skladovaní energie. Bicykel H2 Bike 01P je jedinečný v tom, že vodíkový palivový článok zabezpečuje primárny pohon elektromotora, zatiaľ čo prebytočná energia z vodíkového procesu sa využíva na dobíjanie menšej batérie, ktorá dokáže bicykel poháňať až 70 kilometrov bez použitia vodíka. Batériu možno dobíjať počas jazdy alebo z elektrickej zásuvky.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Prvy cesky bicykel na vodik pochadza z Ostravy

Český bicykel s vodíkovými palivovými článkami H2 Bike 01P (Zdroj: ČTK)

 

Bicykel nie je prvý

V Európe už bolo vyvinutých niekoľko vodíkových bicyklov,  pričom niektoré sa sériovo vyrábajú v Holandsku, Francúzsku a Nemecku. Prvý takýto bicykel na svete však predstavila austrálska spoločnosť LAVO už v roku 2021, ktorá spojila sily s holandským dizajnérskym štúdiom Studio MOM. Český bicykel by mohol stáť približne 200 000 Kč (8434 EUR), čo je menej ako iné bicykle na trhu, ktoré stoja okolo 10 000 EUR a viac. Spoločnosť dokonca verí, že cena sa dá ešte znížiť. Fľaše sa budú dať vymeniť ako sifónové bomby, jedna bude stáť 250 až 500 Kč.

 

Chce byť čo najdostupnejší

Výroba vodíkového bicykla závisí od toho, ako rýchlo sa podarí dotiahnuť technické otázky a legislatívu. Bicykel vznikol len za dva mesiace, koncom roka 2022 a spoločnosť oslovila dodávateľov rôznych dielov a riešení. Nevymýšľali nič nové, pridali len vlastnú ingredienciu – inovatívny prístup. Výnimočný dojazd a šetrnosť k prostrediu z neho robí praktickú možnosť pre ľudí, ktorí hľadajú ekologickejší a udržateľnejší spôsob cestovania. Skupina H2 Global Group pracuje na tom, aby bol ich produkt dostupnejší, a rieši technické problémy na zabezpečenie hladkého a úspešného výrobného procesu.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 07:14

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.