Založ si blog

Inflácia je problém na celom svete. Vyššie úroky ju sčasti tlmia, ale ešte nemáme vyhraté

Rekordy v inflácii padajú v mnohých krajinách. Rast cien sa dokonca vrátil aj do Japonska, kde 4 % rast znamená 41-ročný rekord.

Ako pokračuje rast inflácie a čo tlačí príchod recesie stále bližšie k realite? Centrálne banky po celom svete zvyšujú úroky a spotrebitelia začínajú šetriť. V najbližšej dobe by sme nemali čakať výrazné zlepšenie situácie, poďme sa však pozrieť na reálny stav v rôznych regiónoch.

Inflácia začala rásť približne pre 3 rokmi a posledný rok sa jej hodnoty dostali na naozaj vysokú úroveň. Práve preto je v poslednej dobe jednou z najdiskutovanejších tém. Všetci aktuálne čakajú, kedy príde čas znižovania úrokových sadzieb. Inflácia je v centre pozornosti trhov, ktoré už tipujú, kedy centrálne banky začnú znižovať úrokové sadzby. Táto téma púta zvýšenú pozornosť po celom svete od USA, cez EU, až po Austráliu, či Japonsko.

Wondeirnterest Trading-Lacenova-Najvyssiu inflaciu ma Cile a Britania

Prognóza miery inflácie vo vybraných krajinách sveta od 1. štvrťroka 2022 do 4. štvrťroka 2024. (Zdroj: Statista)

 

Na začiatku roka 2023 rastie najrýchlejšie inflácia v Chile a vo Veľkej Británii. Spotrebiteľské ceny v Čile na začiatku roka výrazne stúpli nad prognózu, kvôli vyšším nákladom na potraviny a nápoje. Ceny  v Čile oproti decembru vzrástli o 0,8 %, čo je viac, ako boli všetky očakávané odhady.

V UK sme mohli vidieť, že inflácia stúpla na konci roka 2022 na medziročnú úroveň 10,5 %, čo predstavuje pokles druhý mesiac za sebou. Situácia v krajine vôbec nie je ružová, vysoké životné náklady v krajine spôsobili rozsiahle protesty zamestnancov verejného sektora, ktorých priemerný rast miezd výrazne zaostáva za rastom miezd v súkromnom sektore. Centrálna banka minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím sa hlavná úroková sadzba banky dostala na 4 %.

 

V USA už inflácia klesá

Situácia v USA je ostro sledovaná nielen investormi a údaje o inflácii v USA na zozname povinne sledovaných údajov. Na západe vidíme klesajúci trend, to znamená, že miera inflácie sa už tri mesiace po sebe pohybuje pod úrovňou očakávaní po tom, ako stúpla na desaťročné maximá. Pokles môžeme pripísať hlavne agresívnej politike Fedu zameranej na najvýraznejšie zvyšovanie sadzieb od 80. rokov minulého storočia. Investori očakávajú a veria, že Fed bude schopný znížiť infláciu bez toho, aby vyvolal prudké spomalenie rastu. Americká centrálna banka môže opäť do konca roka pristúpiť k zvýšeniu sadzbieb, čo by zasiahlo rally, ktorá po minuloročnom prepade podporila akcie a dlhopisy.

 

Japonsko má 41-roičný rekoerd

V Japonsku sa výška inflácie vyšplhala na nové 41-ročné maximum. Za január zaznamenalo Japonsko nárast úrovňe jadrových spotrebiteľských cien až o 4%, čo nepotešilo Japonskú centrálnu banku. Pre ľudí v krajine je čoraz ťažšie čeliť stúpajúcej inflácii, keďže podniky prenášajú vyššie náklady na svojich zákazníkov. Pozornosť sa upriamila aj na voľbu budúceho šéfa japonskej centrálnej banky (BOJ), keďže čoskoro bude čas na zmenu na tomto poste. Investori sú však na teraz prekvapení, pretože BOJ oznámila, že ponechá sadzby blízko nuly, a to napriek rapídne rastúcim nákladom.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?