Založ si blog

Inflácia je problém na celom svete. Vyššie úroky ju sčasti tlmia, ale ešte nemáme vyhraté

Rekordy v inflácii padajú v mnohých krajinách. Rast cien sa dokonca vrátil aj do Japonska, kde 4 % rast znamená 41-ročný rekord.

Ako pokračuje rast inflácie a čo tlačí príchod recesie stále bližšie k realite? Centrálne banky po celom svete zvyšujú úroky a spotrebitelia začínajú šetriť. V najbližšej dobe by sme nemali čakať výrazné zlepšenie situácie, poďme sa však pozrieť na reálny stav v rôznych regiónoch.

Inflácia začala rásť približne pre 3 rokmi a posledný rok sa jej hodnoty dostali na naozaj vysokú úroveň. Práve preto je v poslednej dobe jednou z najdiskutovanejších tém. Všetci aktuálne čakajú, kedy príde čas znižovania úrokových sadzieb. Inflácia je v centre pozornosti trhov, ktoré už tipujú, kedy centrálne banky začnú znižovať úrokové sadzby. Táto téma púta zvýšenú pozornosť po celom svete od USA, cez EU, až po Austráliu, či Japonsko.

Wondeirnterest Trading-Lacenova-Najvyssiu inflaciu ma Cile a Britania

Prognóza miery inflácie vo vybraných krajinách sveta od 1. štvrťroka 2022 do 4. štvrťroka 2024. (Zdroj: Statista)

 

Na začiatku roka 2023 rastie najrýchlejšie inflácia v Chile a vo Veľkej Británii. Spotrebiteľské ceny v Čile na začiatku roka výrazne stúpli nad prognózu, kvôli vyšším nákladom na potraviny a nápoje. Ceny  v Čile oproti decembru vzrástli o 0,8 %, čo je viac, ako boli všetky očakávané odhady.

V UK sme mohli vidieť, že inflácia stúpla na konci roka 2022 na medziročnú úroveň 10,5 %, čo predstavuje pokles druhý mesiac za sebou. Situácia v krajine vôbec nie je ružová, vysoké životné náklady v krajine spôsobili rozsiahle protesty zamestnancov verejného sektora, ktorých priemerný rast miezd výrazne zaostáva za rastom miezd v súkromnom sektore. Centrálna banka minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím sa hlavná úroková sadzba banky dostala na 4 %.

 

V USA už inflácia klesá

Situácia v USA je ostro sledovaná nielen investormi a údaje o inflácii v USA na zozname povinne sledovaných údajov. Na západe vidíme klesajúci trend, to znamená, že miera inflácie sa už tri mesiace po sebe pohybuje pod úrovňou očakávaní po tom, ako stúpla na desaťročné maximá. Pokles môžeme pripísať hlavne agresívnej politike Fedu zameranej na najvýraznejšie zvyšovanie sadzieb od 80. rokov minulého storočia. Investori očakávajú a veria, že Fed bude schopný znížiť infláciu bez toho, aby vyvolal prudké spomalenie rastu. Americká centrálna banka môže opäť do konca roka pristúpiť k zvýšeniu sadzbieb, čo by zasiahlo rally, ktorá po minuloročnom prepade podporila akcie a dlhopisy.

 

Japonsko má 41-roičný rekoerd

V Japonsku sa výška inflácie vyšplhala na nové 41-ročné maximum. Za január zaznamenalo Japonsko nárast úrovňe jadrových spotrebiteľských cien až o 4%, čo nepotešilo Japonskú centrálnu banku. Pre ľudí v krajine je čoraz ťažšie čeliť stúpajúcej inflácii, keďže podniky prenášajú vyššie náklady na svojich zákazníkov. Pozornosť sa upriamila aj na voľbu budúceho šéfa japonskej centrálnej banky (BOJ), keďže čoskoro bude čas na zmenu na tomto poste. Investori sú však na teraz prekvapení, pretože BOJ oznámila, že ponechá sadzby blízko nuly, a to napriek rapídne rastúcim nákladom.

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Béla Bugár

Bugár opätovne vstúpil do Mosta-Híd, strane chce pomôcť vo voľbách

08.06.2023 12:22

Bugár doplnil, že všade, kde bude potrebný, tam ho bude vidieť.

krym

Už žiadna špeciálna vojenská operácia. Putin vyslovene hovorí o vojne

08.06.2023 12:20

Nazývať konflikt vojnou bolo ruským médiám zakázané niekoľkými zákonmi.

nôž, krv, zranenie

Útočník vo francúzskom meste dobodal nožom šesť detí

08.06.2023 11:02, aktualizované: 12:30

Šesť detí a jedného dospelého zranil nožom útočník v parku v meste Annecy na východe Francúzska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182123x
Priemerná čítanosť článkov: 1530x

Autor blogu

Kategórie