Založ si blog

IPO Ant Group by sa po „odchode“ Jack Ma mohlo stať realitou

Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu.

Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne neváhali s odvetou a  v decembri 2020 začal príslušný úrad oficiálne protimonopolné vyšetrovanie internetového obchodu Alibaba. Dnes vidíme znaky uvoľnenia napätia medzi uvedenými gigantmi a Pekingom.

 

Reštrukturalizácia Ant Group

Investori s napätím sledujú situáciu na čínskom trhu, pretože prichádzajú nečakané novinky v súvislosti s Ant Group. Čínsky miliardár Jack Ma už nebude mať kontrolu nad spoločnosťou Ant Group, ktorá je pridruženým podnikom Alibaba Group. Akcionári Ant Group sa zhodli na zmene akcionárskej štruktúry.  V praxi to znamená, že Jack Ma už nebude mať kontrolu nad Ant Group a jeho hlasovacie práva klesnú z 50 percent na 6,2 percenta. Akcie spoločnosti Alibaba kótované na burze v Hongkongu si po zverejnení správy pripísali približne 8 percent a zvýšili tak svoj ročný zisk na 27 percent.

WonderinterestTrading-Lacenova-Akcie Alibaba narastli o vyse 20 percent v tomto roku

Výkonnosť akcií Alibaba Group za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

Ant Group tvorí významnú časť čínskej ekonomiky. Skupina vlastní najväčšiu mobilnú platobnú platformu na svete Alipay, ktorá má viac ako 1,3 miliardy používateľov a používa ju až 80 miliónom obchodníkov. Z tohto dôvodu je každá významná zmena v infraštruktúre podniku signifikatná pre celý trh a ovplyvňuje náladu investorov.

 

Zmena nálady na čínskom trhu

Za posledné obdobie sme videli, že čínske technologické spoločnosti „bojovali“ od konca roka 2020 s tvrdými regulačnými pravidlami a zásahmi, ktoré od nich odrádzali väčšinu investorov. V dôsledku toho sa index Nasdaq Golden Dragon China prepadol o približne 25 percent.

WonderinterestTrading-Lacenova-Cinske akcie maju za sebou dva roky poklesu

Výkonnosť Nasdaq Golden Dragon China za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Dnes sa nálada obracia pozitívnym smerom a môže za to aj nedávne schválenie plánov na rozšírenie kapitálu spoločnosti Ant, ktoré podporilo nádej, že čínske úrady chcú naozaj zlepšiť vzťahy so súkromným sektorom a zlepšiť hospodársky vývoj krajiny. Predstavitelia komunistickej krajiny sa totiž zaviazali, že sa v roku 2023 zamerajú na zvýšenie rastu po tom, ako ich prísna politika „zero Covid“ minulý rok poškodila ekonomiku a vyvolala rozsiahle protesty a celkovú nespokojnosť v spoločnosti. Je nevyhnutné zmierniť regulácie v krajine a sústrediť sa opäť na hospodársky rast. Akcie čínskych firiem ako Alibaba alebo JD.com kótovaných na burze v USA začali v dôsledku pozitívnych správ pridávať na sile. Investori sú teda optimistickí a čakajú, že Čína bude v realite zmierňovať svoje prísne pravidlá.

 

Čakacia doba na IPO

Investori by sa však na možnosť opätovného IPO nemali predčasne tešiť, resp. odsúhlasenie môže trvať dlhšie odbobie. Problémom sú prísne pravidlá. Čínsky trh s akciami typu A vyžaduje, aby firmy po zmene kontroly museli čakať tri roky na kótovanie. Na šanghajskom trhu typu Nasdaq STAR sa čaká dva roky a v Hongkongu je čakacia doba stanovená na jeden rok.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

americkí vojaci

Na americké jednotky v Iraku a Sýrii útočili dvakrát v priebehu 24 hodín

23.04.2024 06:52

Dva drony zostrelili v pondelok neďaleko leteckej základne v západoirackej provincii Anbár.

ATACMS, Ukrajina

ATACMS či vojenskí poradcovia. Zameria Kyjev pomoc z USA aj na zničenie Krymského mosta?

23.04.2024 06:00

Už tento týždeň by Ukrajina mohla z USA dostať ďalekonosné Armádne taktické raketové systémy – ATACMS.

Marina Francisti, Ana Meši

Zubná turistika očami lekárok zo Srbska: Slovákov trápi bezzubosť, chodia k nám po protézy aj implantáty. Láka ich cena

23.04.2024 06:00

Stomatologičky zo Srbska nám priblížili, čo láka Slovákov do ich ambulancií.

vojna na Ukrajine, vojak, obrnené vozidlo, front

ONLINE: Briti zvýšia pomoc Ukrajine. Putin by sa nezastavil na poľských hraniciach, tvrdia

23.04.2024 05:55

"Ak sa Putinovi umožní uspieť v tejto agresívnej vojne, nezastaví sa na poľských hraniciach," vyhlásil britský premiér po ohlásení rekordnej pomoci.