Založ si blog

IPO Ant Group by sa po „odchode“ Jack Ma mohlo stať realitou

Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu.

Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne neváhali s odvetou a  v decembri 2020 začal príslušný úrad oficiálne protimonopolné vyšetrovanie internetového obchodu Alibaba. Dnes vidíme znaky uvoľnenia napätia medzi uvedenými gigantmi a Pekingom.

 

Reštrukturalizácia Ant Group

Investori s napätím sledujú situáciu na čínskom trhu, pretože prichádzajú nečakané novinky v súvislosti s Ant Group. Čínsky miliardár Jack Ma už nebude mať kontrolu nad spoločnosťou Ant Group, ktorá je pridruženým podnikom Alibaba Group. Akcionári Ant Group sa zhodli na zmene akcionárskej štruktúry.  V praxi to znamená, že Jack Ma už nebude mať kontrolu nad Ant Group a jeho hlasovacie práva klesnú z 50 percent na 6,2 percenta. Akcie spoločnosti Alibaba kótované na burze v Hongkongu si po zverejnení správy pripísali približne 8 percent a zvýšili tak svoj ročný zisk na 27 percent.

WonderinterestTrading-Lacenova-Akcie Alibaba narastli o vyse 20 percent v tomto roku

Výkonnosť akcií Alibaba Group za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

Ant Group tvorí významnú časť čínskej ekonomiky. Skupina vlastní najväčšiu mobilnú platobnú platformu na svete Alipay, ktorá má viac ako 1,3 miliardy používateľov a používa ju až 80 miliónom obchodníkov. Z tohto dôvodu je každá významná zmena v infraštruktúre podniku signifikatná pre celý trh a ovplyvňuje náladu investorov.

 

Zmena nálady na čínskom trhu

Za posledné obdobie sme videli, že čínske technologické spoločnosti „bojovali“ od konca roka 2020 s tvrdými regulačnými pravidlami a zásahmi, ktoré od nich odrádzali väčšinu investorov. V dôsledku toho sa index Nasdaq Golden Dragon China prepadol o približne 25 percent.

WonderinterestTrading-Lacenova-Cinske akcie maju za sebou dva roky poklesu

Výkonnosť Nasdaq Golden Dragon China za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Dnes sa nálada obracia pozitívnym smerom a môže za to aj nedávne schválenie plánov na rozšírenie kapitálu spoločnosti Ant, ktoré podporilo nádej, že čínske úrady chcú naozaj zlepšiť vzťahy so súkromným sektorom a zlepšiť hospodársky vývoj krajiny. Predstavitelia komunistickej krajiny sa totiž zaviazali, že sa v roku 2023 zamerajú na zvýšenie rastu po tom, ako ich prísna politika „zero Covid“ minulý rok poškodila ekonomiku a vyvolala rozsiahle protesty a celkovú nespokojnosť v spoločnosti. Je nevyhnutné zmierniť regulácie v krajine a sústrediť sa opäť na hospodársky rast. Akcie čínskych firiem ako Alibaba alebo JD.com kótovaných na burze v USA začali v dôsledku pozitívnych správ pridávať na sile. Investori sú teda optimistickí a čakajú, že Čína bude v realite zmierňovať svoje prísne pravidlá.

 

Čakacia doba na IPO

Investori by sa však na možnosť opätovného IPO nemali predčasne tešiť, resp. odsúhlasenie môže trvať dlhšie odbobie. Problémom sú prísne pravidlá. Čínsky trh s akciami typu A vyžaduje, aby firmy po zmene kontroly museli čakať tri roky na kótovanie. Na šanghajskom trhu typu Nasdaq STAR sa čaká dva roky a v Hongkongu je čakacia doba stanovená na jeden rok.

Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent

08.02.2023

Trh sa už nejaký čas teší trendu s udržateľnejším fungovaním kryptomien. Napríklad Ethereum, jedna z najznámejších kryptomien v tejto kategórií, prešla na mechanizmus proof-of-stake, čo výrazne znížilo produkciu uvoľňovaných emisií. Medzi ďalšími, ktorým sa v uplynulom roku podarilo znížiť svoju uhlíkovú stopu bol aj „miláčik“ Elona Muska, Dogecoin. [...]

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

06.02.2023

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov [...]

Turbulentné obdobie na trhoch ako príležitosť?

20.01.2023

Pokles na finančných trhoch neznamená len riziko, ale aj šancu na nákup za nižšie ceny. V stave výpredajov však nákup akcií vyžaduje trpezlivosť. Posledný rok sa niesol v znamení vysokej volatility na akciových trhoch, negatívneho sentimentu a medvedieho trendu. Rast inflácie, zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, spomalenie globálneho rastu ekonomiky [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

Vladimir Putin

Fukuyama: Putin urobil obrovskú chybu, jeho porážka na Ukrajine je otázkou času

08.02.2023 16:45

"Ruský útok na Ukrajinu bol najväčšou strategickou chybou, akej som bol v živote svedkom," poznamenal renomovaný americký politológ.

Norbert Bödör

Bödör čelí ďalšiemu obvineniu. Vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi dal 50-tisíc eur

08.02.2023 16:22

V prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 162405x
Priemerná čítanosť článkov: 1518x

Autor blogu

Kategórie