Založ si blog

Turbulentné obdobie na trhoch ako príležitosť?

Pokles na finančných trhoch neznamená len riziko, ale aj šancu na nákup za nižšie ceny. V stave výpredajov však nákup akcií vyžaduje trpezlivosť.

 

Posledný rok sa niesol v znamení vysokej volatility na akciových trhoch, negatívneho sentimentu a medvedieho trendu. Rast inflácie, zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, spomalenie globálneho rastu ekonomiky a energetická kríza prispeli k zvyšovaniu obáv z recesie, ktorá najviac ohrozuje rozvojové krajiny. Investori, ktorí však nepatria k nováčikom si veľmi dobre uvedomujú, že pokles na kapitálových trhoch nevyhnutne nemusí predstavovať pre dlhodobých investorov riziko, ale príležitosť.

 

V čase poklesu vyžaduje investovanie trpezlivosť

Na jednej strane stoja negatívne faktory, ktoré momentálne vo veľkej miere ovplyvňujú dianie na globálnej scéne, na druhej strane je fakt, že výpredaje na akciových trhoch môžu predstavovať aj potencionálnu príležitosť na nákup za nižšie ceny. V podstate je to rovnaký princíp ako sezónne výpredaje v obchodoch. Každý chce nakúpiť výhodne. Lenže v takomto prípade sa „odvážni investori“ musia vyzbrojiť obrovskou dávkou trpezlivosti, pretože obrat smerom k býčiemu trhu môže byť v nedohľadne a cesta k nemu ešte veľmi dlhá, nehovoriac o vysokej miere rizika, ktorá nemusí vyhovovať každému investorovi.

 

Prím by mali hrať necyklické sektory

V dôsledku neistého ekonomického aj politického vývoja sa investori stávajú opatrnejší a hľadajú bezpečie na úkor zisku.  Základným kameňom úspechu v momentálnom prostredí je nielen dlhodobý časový horizont, ale aj diverzifikácia portfólia. Namiesto cyklických akcií, ktoré majú tendenciu v čase expanzie rásť a v čase recesie klesať je dobré zamerať sa na defenzívny, teda anticyklický sektor. Ide o spoločnosti, ktoré by mali poskytovať stabilný rast a dividendy bez ohľadu na to v akom štádiu sa akciové trhy nachádzajú. Navyše nepodliehajú prílišnej volatilite, čo si možno overiť prostredníctvom ukazovateľa Beta. Neponúkajú síce výrazný rastový potenciál, ale pomáhajú portfólio ochrániť pred hlbokým prepadom hodnoty počas medvedieho trendu, pričom v takomto období majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky ako celkový trh. Zároveň môžu predstavovať vynikajúci doplnok portfólia aj stabilne.

 

Jedlo a zdravotníctvo  ako stávka na istotu

Anticyklické spoločnosti sú prirodzene stabilnejšie a predstavujú oblasti, v ktorých ľudia utrácajú takmer rovnaké množstvo peňazí počas období rastu, ale aj hospodárskeho spomalenia. Keďže takmer nikto sa neobíde bez jedla, zaujímavou v tomto smere môže byť napríklad spoločnosť Unilever alebo Coca-Cola Company. To isté platí pre lieky a toaletné potreby. Zaujímavým sektormi je napríklad zdravotníctvo alebo poisťovníctvo. Čím nepostrádateľnejšie sú produkty a služby pre spoločnosť, tým viac sú akcie danej firmy odolné voči ekonomickým cyklom.

 

Zlato a drahé kovy sú opäť na scéne

O tom, že bezpečnými prístavmi, ktoré patria tiež k efektívnym nástrojom pri diverzifikácii investičného portfólia sú drahé kovy na čele so zlatom vie každý skúsený investor. Aj keď rok 2022 vývoju ceny zlata príliš neprial, zdá sa, že v posledných troch mesiacoch sa karta obrátila. Uvidíme, či si nastúpený trend udrží aj v novom roku.

 

Je pravdepodobné, že v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch si v dôsledku vysokej inflácie a vysokých úrokových sadzieb akciové trhy udržia medvedí trend. Ak sa však inflácia postupne začne znižovať, mohlo by to priniesť vlnu pozitívneho sentimentu aj na kapitálové trhy. Každopádne musia investori počítať s pretrvávajúcou vyššou volatilitou naprieč rôznymi triedami aktív, čomu by mali prispôsobiť aj svoju investičnú stratégiu.

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

Peter Kotlár

Kotlár odmieta porušenie zákona, jeho konateľstvo vo firme má riešiť výbor

29.02.2024 16:07

Poslanec SNS odmieta, že by porušil zákon.

Rudolf Huliak

Matovičovci vyzývajú Huliaka, aby sa vzdal mandátu poslanca pre slová o zastrelení hovorcu hnutia

29.02.2024 15:33

Rovnako by sa podľa politického subjektu mal okamžite ospravedlniť a odovzdať zbrojný preukaz a zbrane.

Puigdemont

Katalánskeho expremiéra Puigdemonta vyšetrujú za terorizmus

29.02.2024 15:31

Súd nevylúčil, že Puigdemonta bude v prípade potreby aj trestne stíhať.

gašparovič

Exšéf kontrarozviedky SIS Gašparovič požiadal v Bosne o azyl, našli ho v Mostare

29.02.2024 15:13

Po bývalom vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi a exšéfovi operatívcov NAKA Kaľavskom požiadal o azyl v Bosne aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS.