Založ si blog

Turbulentné obdobie na trhoch ako príležitosť?

Pokles na finančných trhoch neznamená len riziko, ale aj šancu na nákup za nižšie ceny. V stave výpredajov však nákup akcií vyžaduje trpezlivosť.

 

Posledný rok sa niesol v znamení vysokej volatility na akciových trhoch, negatívneho sentimentu a medvedieho trendu. Rast inflácie, zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, spomalenie globálneho rastu ekonomiky a energetická kríza prispeli k zvyšovaniu obáv z recesie, ktorá najviac ohrozuje rozvojové krajiny. Investori, ktorí však nepatria k nováčikom si veľmi dobre uvedomujú, že pokles na kapitálových trhoch nevyhnutne nemusí predstavovať pre dlhodobých investorov riziko, ale príležitosť.

 

V čase poklesu vyžaduje investovanie trpezlivosť

Na jednej strane stoja negatívne faktory, ktoré momentálne vo veľkej miere ovplyvňujú dianie na globálnej scéne, na druhej strane je fakt, že výpredaje na akciových trhoch môžu predstavovať aj potencionálnu príležitosť na nákup za nižšie ceny. V podstate je to rovnaký princíp ako sezónne výpredaje v obchodoch. Každý chce nakúpiť výhodne. Lenže v takomto prípade sa „odvážni investori“ musia vyzbrojiť obrovskou dávkou trpezlivosti, pretože obrat smerom k býčiemu trhu môže byť v nedohľadne a cesta k nemu ešte veľmi dlhá, nehovoriac o vysokej miere rizika, ktorá nemusí vyhovovať každému investorovi.

 

Prím by mali hrať necyklické sektory

V dôsledku neistého ekonomického aj politického vývoja sa investori stávajú opatrnejší a hľadajú bezpečie na úkor zisku.  Základným kameňom úspechu v momentálnom prostredí je nielen dlhodobý časový horizont, ale aj diverzifikácia portfólia. Namiesto cyklických akcií, ktoré majú tendenciu v čase expanzie rásť a v čase recesie klesať je dobré zamerať sa na defenzívny, teda anticyklický sektor. Ide o spoločnosti, ktoré by mali poskytovať stabilný rast a dividendy bez ohľadu na to v akom štádiu sa akciové trhy nachádzajú. Navyše nepodliehajú prílišnej volatilite, čo si možno overiť prostredníctvom ukazovateľa Beta. Neponúkajú síce výrazný rastový potenciál, ale pomáhajú portfólio ochrániť pred hlbokým prepadom hodnoty počas medvedieho trendu, pričom v takomto období majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky ako celkový trh. Zároveň môžu predstavovať vynikajúci doplnok portfólia aj stabilne.

 

Jedlo a zdravotníctvo  ako stávka na istotu

Anticyklické spoločnosti sú prirodzene stabilnejšie a predstavujú oblasti, v ktorých ľudia utrácajú takmer rovnaké množstvo peňazí počas období rastu, ale aj hospodárskeho spomalenia. Keďže takmer nikto sa neobíde bez jedla, zaujímavou v tomto smere môže byť napríklad spoločnosť Unilever alebo Coca-Cola Company. To isté platí pre lieky a toaletné potreby. Zaujímavým sektormi je napríklad zdravotníctvo alebo poisťovníctvo. Čím nepostrádateľnejšie sú produkty a služby pre spoločnosť, tým viac sú akcie danej firmy odolné voči ekonomickým cyklom.

 

Zlato a drahé kovy sú opäť na scéne

O tom, že bezpečnými prístavmi, ktoré patria tiež k efektívnym nástrojom pri diverzifikácii investičného portfólia sú drahé kovy na čele so zlatom vie každý skúsený investor. Aj keď rok 2022 vývoju ceny zlata príliš neprial, zdá sa, že v posledných troch mesiacoch sa karta obrátila. Uvidíme, či si nastúpený trend udrží aj v novom roku.

 

Je pravdepodobné, že v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch si v dôsledku vysokej inflácie a vysokých úrokových sadzieb akciové trhy udržia medvedí trend. Ak sa však inflácia postupne začne znižovať, mohlo by to priniesť vlnu pozitívneho sentimentu aj na kapitálové trhy. Každopádne musia investori počítať s pretrvávajúcou vyššou volatilitou naprieč rôznymi triedami aktív, čomu by mali prispôsobiť aj svoju investičnú stratégiu.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Drogová kriminalita / Drogy /

Pri kontrole okrem občianskeho predložil policajtom aj to, čo nemal. Skončil vo väzení

18.07.2024 18:11

Policajná hliadka spozorovala na Svetlej ulici dve osoby, jedna z nich sa podobala na osobu v pátraní.

SR Dubnica nad Váhom priemysel armáda ZŤS ZTS MO TNX

Kaliňák predstavil plány, ako chce modernizovať obranný priemysel. Pomôcť má nová linka aj oprava F-16 na Považí

18.07.2024 17:53

Slovensko má podľa Kaliňáka šancu so zbrojárskymi výrobkami preraziť vo svete.

susko, žiga, gašpar, šimečka

Ďalšie problémy s trestnou novelou? Susko hovorí o zavádzaní, obavy EK však pretrvávajú. Politológ: Je to blamáž

18.07.2024 17:30

Susko považuje informácie za zavádzajúce, EK pre Pravdu uviedla, že je so slovenskou vládou v neustálom kontakte a vývoj bude pozorne sledovať.

Paul Kagame

Kagameho po štvrtýkrát zvolili za prezidenta Rwandy. Získal 99,18 percenta hlasov

18.07.2024 17:27

Zaistil si tak už štvrté funkčné obdobie v úrade. V posledných voľbách pred siedmimi rokmi získal 98,79 percenta hlasov.