Založ si blog

Naberá zlato druhý dych?

Zlatu aj striebru sa po niekoľkých mesiacoch opäť začalo dariť. V posledných týždňov ich cena narástla a v roku 2023 môže atakovať rekordy.

Vojna na Ukrajine, utlmenie vývoja globálnej ekonomiky a hrozba recesie ako aj rast inflácie naprieč krajinami po celom svete tento rok spôsobili výrazné výkyvy na akciových trhoch. Aj keď drahým kovom sa spočiatku darilo, neskôr ich vývoj v dôsledku sprísňovania menovej politiky smeroval k výpredajom. V posledných týždňoch sa zdá, že opäť začínajú prosperovať. Zatiaľ čo hodnota zlata od apríla strádala, v posledných troch mesiacoch nabrala opäť stúpajúci trend.

Za uvedené obdobie vzrástol kontrakt futures kontrakt na zlato s dodaním vo februári 2023 z 1664 USD za uncu na 1806 USD za uncu, čo predstavuje celkový nárast o 8,5 percenta. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme vidieť, že hodnota zlata dosahuje z dlhodobého hľadiska napriek prepadu v aktuálnom roku veľmi dobré výsledky. Pred piatimi rokmi sa totiž jedna unca obchodovala približne na úrovni 1346 USD, čo znamená, že odvtedy jej hodnota stúpla o 34 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Zlatu sa po dlhsom case opat zacalo darit

Vývoj hodnoty futures na zlato s dodaním vo februári 2023 (Zdroj: Investing.com)

 

Striebro v zhodnotení kopíruje kráľa

Cena striebra počas posledného kvartálu tiež nasledovala vývoj hodnoty kráľa drahých kovov. Futures kontrakt a striebro s dodaním v marci 2023 posilnilo z hodnoty okolo 19 USD za uncu na 23,4 USD za uncu, čo predstavuje rast na úrovni 22 percent. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme pozorovať, že striebro v podstate čo sa týka výkonnosti kopíruje zlato, pretože dosiahlo 34,6-percentné zhodnotenie z pôvodných 17 USD za uncu na spomínaných 23,4 USD v úvode tohto obchodného týždňa.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Striebro za par tyzdnov rekordne posilnilo

Vývoj hodnoty futures na striebro  s dodaním v marci 2023 (Zdroj: Investing.com)

 

Zdá sa, že posledný kvartál v roku, ktorý býva pre finančné trhy zvyčajne najlepší, prospieva aj cene najpopulárnejších drahých kovov. Uvidíme, či sa v zelených číslach úspešne udržia aj v blížiacom sa roku 2023.  Každopádne sa cena drahého kovu drží s odstupom pod hladinou svojich predchádzajúcich maxím.

Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent

08.02.2023

Trh sa už nejaký čas teší trendu s udržateľnejším fungovaním kryptomien. Napríklad Ethereum, jedna z najznámejších kryptomien v tejto kategórií, prešla na mechanizmus proof-of-stake, čo výrazne znížilo produkciu uvoľňovaných emisií. Medzi ďalšími, ktorým sa v uplynulom roku podarilo znížiť svoju uhlíkovú stopu bol aj „miláčik“ Elona Muska, Dogecoin. [...]

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

06.02.2023

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov [...]

IPO Ant Group by sa po „odchode“ Jack Ma mohlo stať realitou

23.01.2023

Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu. Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

Vladimir Putin

Fukuyama: Putin urobil obrovskú chybu, jeho porážka na Ukrajine je otázkou času

08.02.2023 16:45

"Ruský útok na Ukrajinu bol najväčšou strategickou chybou, akej som bol v živote svedkom," poznamenal renomovaný americký politológ.

Norbert Bödör

Bödör čelí ďalšiemu obvineniu. Vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi dal 50-tisíc eur

08.02.2023 16:22

V prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 162396x
Priemerná čítanosť článkov: 1518x

Autor blogu

Kategórie