Založ si blog

Naberá zlato druhý dych?

Zlatu aj striebru sa po niekoľkých mesiacoch opäť začalo dariť. V posledných týždňov ich cena narástla a v roku 2023 môže atakovať rekordy.

Vojna na Ukrajine, utlmenie vývoja globálnej ekonomiky a hrozba recesie ako aj rast inflácie naprieč krajinami po celom svete tento rok spôsobili výrazné výkyvy na akciových trhoch. Aj keď drahým kovom sa spočiatku darilo, neskôr ich vývoj v dôsledku sprísňovania menovej politiky smeroval k výpredajom. V posledných týždňoch sa zdá, že opäť začínajú prosperovať. Zatiaľ čo hodnota zlata od apríla strádala, v posledných troch mesiacoch nabrala opäť stúpajúci trend.

Za uvedené obdobie vzrástol kontrakt futures kontrakt na zlato s dodaním vo februári 2023 z 1664 USD za uncu na 1806 USD za uncu, čo predstavuje celkový nárast o 8,5 percenta. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme vidieť, že hodnota zlata dosahuje z dlhodobého hľadiska napriek prepadu v aktuálnom roku veľmi dobré výsledky. Pred piatimi rokmi sa totiž jedna unca obchodovala približne na úrovni 1346 USD, čo znamená, že odvtedy jej hodnota stúpla o 34 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Zlatu sa po dlhsom case opat zacalo darit

Vývoj hodnoty futures na zlato s dodaním vo februári 2023 (Zdroj: Investing.com)

 

Striebro v zhodnotení kopíruje kráľa

Cena striebra počas posledného kvartálu tiež nasledovala vývoj hodnoty kráľa drahých kovov. Futures kontrakt a striebro s dodaním v marci 2023 posilnilo z hodnoty okolo 19 USD za uncu na 23,4 USD za uncu, čo predstavuje rast na úrovni 22 percent. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme pozorovať, že striebro v podstate čo sa týka výkonnosti kopíruje zlato, pretože dosiahlo 34,6-percentné zhodnotenie z pôvodných 17 USD za uncu na spomínaných 23,4 USD v úvode tohto obchodného týždňa.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Striebro za par tyzdnov rekordne posilnilo

Vývoj hodnoty futures na striebro  s dodaním v marci 2023 (Zdroj: Investing.com)

 

Zdá sa, že posledný kvartál v roku, ktorý býva pre finančné trhy zvyčajne najlepší, prospieva aj cene najpopulárnejších drahých kovov. Uvidíme, či sa v zelených číslach úspešne udržia aj v blížiacom sa roku 2023.  Každopádne sa cena drahého kovu drží s odstupom pod hladinou svojich predchádzajúcich maxím.

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

Notebook / Mobil / Internet /

Polícia obvinila štyri osoby, ktoré na internete mámili od ľudí peniaze cez vymyslený ženský profil

29.02.2024 16:21

Obvinení viedli s osobami komunikáciu so sexuálnou tematikou. V prípade dokázania viny im hrozí až na desať rokov väzenia.

Peter Kotlár

Kotlár odmieta porušenie zákona, jeho konateľstvo vo firme má riešiť výbor

29.02.2024 16:07

Poslanec SNS odmieta, že by porušil zákon.

Rudolf Huliak

Matovičovci vyzývajú Huliaka, aby sa vzdal mandátu poslanca pre slová o zastrelení hovorcu hnutia

29.02.2024 15:33

Rovnako by sa podľa politického subjektu mal okamžite ospravedlniť a odovzdať zbrojný preukaz a zbrane.

Puigdemont

Katalánskeho expremiéra Puigdemonta vyšetrujú za terorizmus

29.02.2024 15:31

Súd nevylúčil, že Puigdemonta bude v prípade potreby aj trestne stíhať.