Založ si blog

Naberá zlato druhý dych?

Zlatu aj striebru sa po niekoľkých mesiacoch opäť začalo dariť. V posledných týždňov ich cena narástla a v roku 2023 môže atakovať rekordy.

Vojna na Ukrajine, utlmenie vývoja globálnej ekonomiky a hrozba recesie ako aj rast inflácie naprieč krajinami po celom svete tento rok spôsobili výrazné výkyvy na akciových trhoch. Aj keď drahým kovom sa spočiatku darilo, neskôr ich vývoj v dôsledku sprísňovania menovej politiky smeroval k výpredajom. V posledných týždňoch sa zdá, že opäť začínajú prosperovať. Zatiaľ čo hodnota zlata od apríla strádala, v posledných troch mesiacoch nabrala opäť stúpajúci trend.

Za uvedené obdobie vzrástol kontrakt futures kontrakt na zlato s dodaním vo februári 2023 z 1664 USD za uncu na 1806 USD za uncu, čo predstavuje celkový nárast o 8,5 percenta. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme vidieť, že hodnota zlata dosahuje z dlhodobého hľadiska napriek prepadu v aktuálnom roku veľmi dobré výsledky. Pred piatimi rokmi sa totiž jedna unca obchodovala približne na úrovni 1346 USD, čo znamená, že odvtedy jej hodnota stúpla o 34 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Zlatu sa po dlhsom case opat zacalo darit

Vývoj hodnoty futures na zlato s dodaním vo februári 2023 (Zdroj: Investing.com)

 

Striebro v zhodnotení kopíruje kráľa

Cena striebra počas posledného kvartálu tiež nasledovala vývoj hodnoty kráľa drahých kovov. Futures kontrakt a striebro s dodaním v marci 2023 posilnilo z hodnoty okolo 19 USD za uncu na 23,4 USD za uncu, čo predstavuje rast na úrovni 22 percent. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť môžeme pozorovať, že striebro v podstate čo sa týka výkonnosti kopíruje zlato, pretože dosiahlo 34,6-percentné zhodnotenie z pôvodných 17 USD za uncu na spomínaných 23,4 USD v úvode tohto obchodného týždňa.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Striebro za par tyzdnov rekordne posilnilo

Vývoj hodnoty futures na striebro  s dodaním v marci 2023 (Zdroj: Investing.com)

 

Zdá sa, že posledný kvartál v roku, ktorý býva pre finančné trhy zvyčajne najlepší, prospieva aj cene najpopulárnejších drahých kovov. Uvidíme, či sa v zelených číslach úspešne udržia aj v blížiacom sa roku 2023.  Každopádne sa cena drahého kovu drží s odstupom pod hladinou svojich predchádzajúcich maxím.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:44

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.