Založ si blog

Budeme aj tento rok svedkami Santa Claus rally na kapitálových trhoch?

Záver roka býva pravidelne v znamení rastu trhov. Tento fenomén je ešte silnejší počas kríz

 

Koniec roka sa na kapitálových trhoch zvyčajne nesie v znamení fenoménu Santa Claus rally, ktorý sa definuje ako rast v posledných piatich obchodných dňoch v decembri a prvých dvoch obchodných dňoch v januári.  Počas posledných dvoch vianočných sezón mohli vďaka nej investori zbierať zaujímavé zisky. Dočkáme sa ho aj tento rok?

Fenomén Santa Claus rally definoval analytik  Yale Hirsch, ktorý je zároveň autorom  The Stock Trader’s Almanac. Nenechajte sa však zmýliť, nemusí byť nevyhnutne oklieštený len na spomínaných sedem dní. Z historického vývoja vyplýva, že Santa Claus Rally zvyčajne odštartuje deň po Vianociach, ale môže začať aj skôr, napríklad v polovici decembra. Podľa The Stock Trader’s Almanac je Santa Claus rally dokonalým príkladom sezónneho javu.

 

Čo ukazujú historické dáta?

Od 1.decembra 2021 do 4. januára 2022 spôsobila Santa Claus rally rast indexu S&P 500 o 4,98 percenta. O rok skôr vzrástol index v rovnakom období o 2,56 percent. Z dostupných dát vyplýva, že v priemere počas trvania tohto fenoménu vzrástol index S&P 500 o 1,3 percenta. Celkovo táto rally priniesla pozitívne výsledky investorom v 34 prípadoch v posledných 45 sezónach a podľa Stock Trader’s Almanac vrástol percentuálny počet prípadov, kedy sa rally objavila na 67 percent od roku 1993.

 

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Ako vyplýva z vyššie uvedených dát, efekt Santa Claus rally však nenastáva každý rok, takže vývoj nemožno stopercentne predikovať. Nepochybne zaujímavým je však fakt, že počas medvedích trendov na trhu a ekonomických poklesov môže byť tento fenomén ešte silnejší. V priebehu recesie, ktorá trvala od októbra 2007 do marca 2009 sme mohli pozorovať dve rally – jednu v týždni od 17. decembra 2008, počas ktorej bol zaznamenaný rast o 1,32 percent. Druhú od 29. decembra 2008, kedy nárast dosiahol až 6,81 percent. Počas posledných troch recesií bolo celkovo päť sviatočných období, pričom v štyroch bola zaznamenaná Santa Claus rally.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Santa Claus rally prinesie rast trhov aj v roku 2022

Graf: Výkonnosť indexu S&P 500 počas piatich najväčších Santa Claus Rally do roku 2020. (Zdroj: Smartasset.com)

 

Dôvody vzniku

Existuje viacero hypotéz, ktoré odôvodňujú vznik Santa Claus Rally. Jednou je daňová optimalizácia a s ňou súvisiace uzatváranie stratových pozícii koncom roka a následné reinvestovanie finančných prostriedkov. Ďalším môže byť všeobecne prevládajúci pocit optimizmu u investorov z dôvodu sviatočnej nálady, ktorá vplýva aj na dianie na Wall Street. Veľkí investori často trávia tieto sviatky mimo svet obchodovania, zatiaľ čo trh ovládajú najmä retailoví investori, ktorí majú tendenciu byť býčí. Ďalším faktorom, ktorý môže vplývať na vznik rally sú vianočné bonusy, ktoré neboli použité na nákup darčekov a môžu poslúžiť na zveľadenie investičných portfólií. V neposlednom rade v posledných rokoch k vzniku rally nepochybne prispieva aj fakt, že množstvo investorov už očakáva, že nastane a preto nakúpia akcie, čím prispievajú k naplneniu tohto očakávania.

 

Aj keď môže byť Santa Claus Rally nepochybne príjemným spestrením záveru starého a štartu nového roka pre investorov, základom úspechu každého investovania zostáva pravidelnosť a vhodná diverzifikácia portfólia za účelom minimalizácie rizík.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, tvrdí. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po odstúpení z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:16

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.