Založ si blog

Technologickí giganti strácajú na hodnote. Prvé miesto si stále drží Apple

Firma s logom s nahryznutým jablkom dokáže stabilne rásť, čo investori dlhodobo oceňujú najvyššou valuáciou na trhu.

 

Už niekoľko rokov sa v prvenstve, čo sa týka hodnoty trhovej kapitalizácie firmy na burze predháňali Amazon, Microsoft a Apple, ktorý si drží prvenstvo už od 2. kvartálu 2020. Len na chvíľu rýchly rast cien ropy po invázii ruských vojsk na Ukrajinu spôsobil, že sa v apríli  2022 na prvú pozíciu dostalo Saudi Aramco, no neskôr o ňu prišlo. Amazon sa dostal opäť na čelo rebríčka úspešne si pozíciu lídra udržiava. Čo jej k tomu pomohlo?

Vo všeobecnosti rok 2022, ktorý sa nesie v znamení vojny na Ukrajine, rastu inflácie a spomaľovania rastu globálnej ekonomiky nebol pre akcie technologických spoločností veľmi vľúdny. Akcie Apple, Amazon a Microsoft sa prepadli od svojich vrcholov o 20 percent, zatiaľ čo index S&P500, ktorého sú súčasťou, si od svojho „high“ odpísal „len“ 17 percent.  Ukazuje sa, že tento pokles prospel najmä spoločnosti Apple, ktorej sa darí udržať náskok pred konkurenciou. Začiatkom marca 2022 dokonca prekročila ocenenie na úrovni 3 bilióny USD.

 

Najvyššie ocenenie

Apple dosahoval v čase písania tejto analýzy trhovú kapitalizáciu vyššiu ako 2,35 bilióna USD, čo znamená, že sa drží na čele rebríčka najhodnotnejších spoločností na burze. Pre porovnanie, druhé miesto obsadil ropný gigant Saudi Aramco s ocenením 1,89 bilióna USD, tretie miesto Microsoft s 1,90 bilióna USD a štvrtú pozíciu  má Amazon s ocenením  960 miliárd USD.

Wonderinterest Trading_Lacenova_Najhodnotnejsou firmou sveta zostava Apple

Zoznam najhodnotnejších spoločností podľa trhovej kapitalizácie z apríla 2022 v miliardách USD. (Statista.com)

 

Prečo je najhodnotnejší?

Apple udržiava svoje prvenstvo najmä vďaka rýchlemu rastu. V štvrtom kvartáli 2022 dosiahli tržby spoločnosti 90,1 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 8 percent. Čistý príjem sa vyšplhal na 20,721 miliárd USD, pričom je len o niečo vyšší než v rovnakom období spred roka. S ohľadom na blížiace sa vianočné obdobie, ktoré býva pre firmy najlepším v roku, to predstavuje dobrý vyhliadky aj na najbližšie obdobie.

 

Historický prvá spoločnosť, ktorá prekonala biliónovú hranicu

Zaujímavosťou je, že to bol práve Apple, ktorý sa stal prvou verejne obchodovanou spoločnosťou v USA. Tento míľnik prekročil 2. augusta 2018, keď dosiahol trhovú kapitalizáciu 1 bilión USD. Neskôr o prvé miesto prišiel, no tento rok si nad konkurenciou udržiava solídny náskok.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:44

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.