Založ si blog

Technologickí giganti strácajú na hodnote. Prvé miesto si stále drží Apple

Firma s logom s nahryznutým jablkom dokáže stabilne rásť, čo investori dlhodobo oceňujú najvyššou valuáciou na trhu.

 

Už niekoľko rokov sa v prvenstve, čo sa týka hodnoty trhovej kapitalizácie firmy na burze predháňali Amazon, Microsoft a Apple, ktorý si drží prvenstvo už od 2. kvartálu 2020. Len na chvíľu rýchly rast cien ropy po invázii ruských vojsk na Ukrajinu spôsobil, že sa v apríli  2022 na prvú pozíciu dostalo Saudi Aramco, no neskôr o ňu prišlo. Amazon sa dostal opäť na čelo rebríčka úspešne si pozíciu lídra udržiava. Čo jej k tomu pomohlo?

Vo všeobecnosti rok 2022, ktorý sa nesie v znamení vojny na Ukrajine, rastu inflácie a spomaľovania rastu globálnej ekonomiky nebol pre akcie technologických spoločností veľmi vľúdny. Akcie Apple, Amazon a Microsoft sa prepadli od svojich vrcholov o 20 percent, zatiaľ čo index S&P500, ktorého sú súčasťou, si od svojho „high“ odpísal „len“ 17 percent.  Ukazuje sa, že tento pokles prospel najmä spoločnosti Apple, ktorej sa darí udržať náskok pred konkurenciou. Začiatkom marca 2022 dokonca prekročila ocenenie na úrovni 3 bilióny USD.

 

Najvyššie ocenenie

Apple dosahoval v čase písania tejto analýzy trhovú kapitalizáciu vyššiu ako 2,35 bilióna USD, čo znamená, že sa drží na čele rebríčka najhodnotnejších spoločností na burze. Pre porovnanie, druhé miesto obsadil ropný gigant Saudi Aramco s ocenením 1,89 bilióna USD, tretie miesto Microsoft s 1,90 bilióna USD a štvrtú pozíciu  má Amazon s ocenením  960 miliárd USD.

Wonderinterest Trading_Lacenova_Najhodnotnejsou firmou sveta zostava Apple

Zoznam najhodnotnejších spoločností podľa trhovej kapitalizácie z apríla 2022 v miliardách USD. (Statista.com)

 

Prečo je najhodnotnejší?

Apple udržiava svoje prvenstvo najmä vďaka rýchlemu rastu. V štvrtom kvartáli 2022 dosiahli tržby spoločnosti 90,1 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 8 percent. Čistý príjem sa vyšplhal na 20,721 miliárd USD, pričom je len o niečo vyšší než v rovnakom období spred roka. S ohľadom na blížiace sa vianočné obdobie, ktoré býva pre firmy najlepším v roku, to predstavuje dobrý vyhliadky aj na najbližšie obdobie.

 

Historický prvá spoločnosť, ktorá prekonala biliónovú hranicu

Zaujímavosťou je, že to bol práve Apple, ktorý sa stal prvou verejne obchodovanou spoločnosťou v USA. Tento míľnik prekročil 2. augusta 2018, keď dosiahol trhovú kapitalizáciu 1 bilión USD. Neskôr o prvé miesto prišiel, no tento rok si nad konkurenciou udržiava solídny náskok.

Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent

08.02.2023

Trh sa už nejaký čas teší trendu s udržateľnejším fungovaním kryptomien. Napríklad Ethereum, jedna z najznámejších kryptomien v tejto kategórií, prešla na mechanizmus proof-of-stake, čo výrazne znížilo produkciu uvoľňovaných emisií. Medzi ďalšími, ktorým sa v uplynulom roku podarilo znížiť svoju uhlíkovú stopu bol aj „miláčik“ Elona Muska, Dogecoin. [...]

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

06.02.2023

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov [...]

IPO Ant Group by sa po „odchode“ Jack Ma mohlo stať realitou

23.01.2023

Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu. Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

08.02.2023 17:52

Vláda prezidentke za viac ako mesiac predložila už viac ako 80 materiálov.

Jozef Čentéš

Čentéš: Chceme, aby bol každý rozsudok „ušitý“ na mieru

08.02.2023 17:30

Za každý zločin nemusí byť rovno väzenie? Ministerstvo spravodlivosti prišlo s novou koncepciou trestnej politiky štátu, ktorá je zameraná na alternatívne tresty ako domáce väzenie, povinná práca alebo peňažný trest.

Vladimir Putin

Fukuyama: Putin urobil obrovskú chybu, jeho porážka na Ukrajine je otázkou času

08.02.2023 16:45

"Ruský útok na Ukrajinu bol najväčšou strategickou chybou, akej som bol v živote svedkom," poznamenal renomovaný americký politológ.

Norbert Bödör

Bödör čelí ďalšiemu obvineniu. Vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi dal 50-tisíc eur

08.02.2023 16:22

V prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 162403x
Priemerná čítanosť článkov: 1518x

Autor blogu

Kategórie