Založ si blog

Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment

 

Zrejme sa nenájde človek, ktorý by nepoznal spoločnosť Nestlé Group. Tá má vo svojom portfóliu celý rad populárnych značiek od zmrzlín Mövenpick, cez sladkosti KitKat, Lion, Nesquick, až po výrobcov kávy, ako je Nescafé alebo Nespresso. A práve Nespresso oznámilo rozšírenie ponuky pre zákazníkov o papierové kapsuly, ktoré je možné kompostovať.

Agentúra Reuters informovala, že spoločnosť Nestlé sa rozhodla rozšíriť ponuku značky Nespresso o papierové kapsuly, aby tak prilákala zákazníkov, ktorých odrádzali od kúpy ich výrobkov kovové kapsuly používané doteraz. Väčšina spotrebiteľov totiž nevie, že sa vyrábajú z hliníka, dajú sa efektívne recyklovať, a často tak namiesto recyklácie končia na skládke odpadu.

 

Možnosť výberu

„Cieľom nie je nahradiť všetky hliníkové kapsuly papierom, ale dať spotrebiteľovi väčší výber. Je to alternatíva pre udržateľné možnosti,“ vyjadril sa k novej línii produktov Guillaume Le Cunff, generálny riaditeľ Nespresso. Zároveň dodal, že zákazníci si tak budú môcť vybrať verziu, ktorá lepšie vyhovuje ich vlastným preferenciám– teda či chcú kompostovať papierovú verziu alebo radšej recyklovať hliníkovú. Nová línia produktov by tak mohla firme priniesť nových zákazníkov, ktorí doteraz o kúpe neuvažovali. Ako uviedlo Nespresso na svojej oficiálnej webovej stránke, vývoj kompostovateľných kapsúl trval tri roky a predaj bude testovaný vo Švajčiarsku a Francúzsku, pričom odštartovať by mal už na jar budúceho roka. Okrem toho spolupracuje od roku 2003 na programe trvalo udržateľnej kvality s Rainforest Alliance.

 

Akcie výraznejšie nereagovali

Akcie spoločnosti Nestlé po oznámení, ktoré vydalo Nespresso nezaznamenali výraznejšiu reakciu investorov. V podstate sa posledný mesiac nachádzajú v rastovom trende, ale pri pohľade na posledný rok môžeme na grafe vidieť korekciu na úrovni necelých 8 percent. V prípade 5-ročnej výkonnosti však pozorujeme, že akciám sa z dlhodobého hľadiska darí a za spomínané obdobie si pripísali rast na úrovni 32 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Akcie Nestle dlhodobo rastu _patria do investicneho portfolia

Historický vývoj ceny akcií spoločnosti Nestlé od roku 1995 je v zelených číslach. (Zdroj: Google Finance)

 

Stabilita aj v časoch hospodárskych výkyvov

Vedeli ste, že Nespresso je jednou z najväčších značiek Nestlé a tiež jednou z najziskovejších?

Tržby prevádzkovej jednotky Nestlé Nespresso S.A. v roku 2021 dosiahli 6,4 miliardy CHF (6,7 miliardy USD). Celkové tržby spoločnosti Nestlé sa v minulom roku zvýšili o 3,3 percent na 87,1 miliardy CHF. Čistý zisk vzrástol o 38,2 percent na 16,9 miliardy CHF. Takzvaný organický rast dosiahol 7,5 percenta, čím spoločnosť prekonala nielen vlastné, ale aj očakávania analytikov. Neustále rastúce náklady by však mohli mať určitý vplyv na finálny zisk spoločnosti v roku 2022.

Zaujímavá súčasť investičného portfólia

Aj keď po prudkom náraste predaja počas pandémie zaznamenal rastový trend spomalenie, Le Cunff neuviedol žiadne predajné ciele novej línie kapsúl. Nespresso zaznamenalo dobrú odolnosť aj počas predchádzajúcich kríz, takže vedenie ani trhy nemajú žiadny dôvod na obavy z budúcnosti ani s ohľadom na neistú hospodársku situáciu vo svete. V tomto svetle môžu byť akcie Nestlé zaujímavým spestrením portfólia každého investora.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:09

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.