Založ si blog

Akciám Alibaby nepomohol ani prejav Si Ťin-pchinga. Aj naďalej strácajú na hodnote

Čínsky trh bojuje s množstvom problémov. Upadajúci trh s nehnuteľnosťami, dlhodobo utláčané postavenie technologických spoločnosti, zhoršujúce sa vzťahy s USA aj s Európu v dôsledku podpory Ruska v otázke vojny na Ukrajine. To všetko tlačí už nejaký čas akcie čínskych technologických spoločnosti dole na čele s gigantom Alibaba. Akcie spoločnosti sa totiž na newyorskej burze podľa Investing.com od októbra 2020 nachádzajú v korekcii.

 

Pozitívny sentiment

Akcie technologických firiem v Číne, vrátane Alibaby, pred pár dňami reagovali pozitívne na komentár počas dôležitého prejavu prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý podporil tento sektor v krajine a priniesol tamojším investorom určitú dávku úľavy a nádeje. Si Ťin-pching otvoril Národný kongres Komunistickej strany Číny, ktorý sa koná každých päť rokov, stretávajú sa tam najvyšší predstavitelia krajiny a  stanovuje plán pre budúcnosť Číny. Tentokrát sa rokovania zamerali najmä na dôležitosť posilnenia technologického postavenia krajiny.

 

Akcie firiem reagovali rastom

Ide o príjemný závan čerstvého vzduchu po obavách, ktoré tam pretrvávajú už nejaký čas, v dôsledku ekonomického spomaľovania a boja komunistickej strany, ktorý rozpútala práve voči tamojšiemu technologickému sektoru. Akcie Alibaby reagovali bezprostredne po prejave rastom o viac ako 5 percent. Spolu s nimi rástli aj akcie ďalších čínskych technologických firiem ako je JD.com, NIO alebo Tencent. Rast však nevydržal dlho.

 

Akcie Alibaby v červených číslach

Akcie Alibaby sa koncom minulého týždňa obchodovali na burze NYSE pod hodnotou 64 USD za akciu. Pred otvorením pondelkového obchodovania si odpisovali viac ako 3 percentá zo svojej hodnoty. Negatívny sentiment na trhoch ich teda aj naďalej tlačí smerom dole. Pritom ešte v októbri 2020 si investori mohli akcie spoločnosti nakúpiť okolo hodnoty 300 USD za akciu. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa podľa companiesmarketcap.com pohybuje na konci októbri 2022 pod úrovňou 169 miliárd USD, zatiaľ čo v rovnakom období pred dvoma rokmi to bolo 818 miliárd USD.

WonderinterestTrading-Lacenova-Alibaba trpi poklesom hodnoty

Historický vývoj hodnoty spoločnosti Alibaba na NYSE. (Zdroj: Investing.com)

 

Problémov pribúda

Na kongrese sa vôbec sa neriešili problémy v zadlženom sektore nehnuteľností, kde je aktuálne veľmi napätá situácia kvôli spomínanému spomaľovaniu ekonomiky. Situáciu zhoršujú napäté vzťahy s USA, ktoré súvisia s vyspelými technológiami. Začiatkom októbra totiž prezident Joe Biden oznámil nové obmedzenia vývozu polovodičov do Číny, vrátane zavedenia nových licencií požadovaných pre americké firmy na zásobovanie čínskych spoločností zariadením na výrobu pokročilých čipov. V podstate sa dá povedať, že aktuálny spor medzi krajinami môžeme nazvať aj „technologickou studenou vojnou“.

 

Svetlo na konci tunela

Investori si uvedomujú, že momentálne existuje množstvo rizík spojených s investíciou do čínskych spoločností. Aj keď možno v posledných dňoch vidíme svetielko na konci tunela, celkovo akcie čínskych firiem zaznamenali od svojich maxím prudký pokles. Alibaba stratila v priebehu dvoch rokov približne 75 percent svojej trhovej hodnoty. Ďalším varovným signálom je fakt, že politická situácia nevyzerá dobre, a v dôsledku vzťahov s Ruskom Čína oslabuje aj vzťahy s Európou, aj keď už vyzvala krajiny na ukončenie vojny mierovou cestou.

Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent

08.02.2023

Trh sa už nejaký čas teší trendu s udržateľnejším fungovaním kryptomien. Napríklad Ethereum, jedna z najznámejších kryptomien v tejto kategórií, prešla na mechanizmus proof-of-stake, čo výrazne znížilo produkciu uvoľňovaných emisií. Medzi ďalšími, ktorým sa v uplynulom roku podarilo znížiť svoju uhlíkovú stopu bol aj „miláčik“ Elona Muska, Dogecoin. [...]

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

06.02.2023

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov [...]

IPO Ant Group by sa po „odchode“ Jack Ma mohlo stať realitou

23.01.2023

Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu. Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne [...]

Vladimir Putin

Fukuyama: Porážka Putina na Ukrajine je otázkou času

08.02.2023 16:45

"Ruský útok na Ukrajinu bol najväčšou strategickou chybou, akej som bol v živote svedkom," poznamenal renomovaný americký politológ.

Norbert Bödör

Bödör čelí ďalšiemu obvineniu. Vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi dal 50-tisíc eur

08.02.2023 16:22

V prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky.

heger

Rozkol pokračuje. Heger kritizuje obedy zadarmo a dementuje bankový odvod

08.02.2023 15:48

Ako vláda sme schválili daňový bonus a prídavok na dieťa. Rodinám dávame dostatočnú pomoc, zdôraznil premiér.

osýpky, dieťa, infekcia

V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u detí, obe hospitalizovali

08.02.2023 15:41

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 162359x
Priemerná čítanosť článkov: 1517x

Autor blogu

Kategórie