Založ si blog

Akciám Alibaby nepomohol ani prejav Si Ťin-pchinga. Aj naďalej strácajú na hodnote

Čínsky trh bojuje s množstvom problémov. Upadajúci trh s nehnuteľnosťami, dlhodobo utláčané postavenie technologických spoločnosti, zhoršujúce sa vzťahy s USA aj s Európu v dôsledku podpory Ruska v otázke vojny na Ukrajine. To všetko tlačí už nejaký čas akcie čínskych technologických spoločnosti dole na čele s gigantom Alibaba. Akcie spoločnosti sa totiž na newyorskej burze podľa Investing.com od októbra 2020 nachádzajú v korekcii.

 

Pozitívny sentiment

Akcie technologických firiem v Číne, vrátane Alibaby, pred pár dňami reagovali pozitívne na komentár počas dôležitého prejavu prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý podporil tento sektor v krajine a priniesol tamojším investorom určitú dávku úľavy a nádeje. Si Ťin-pching otvoril Národný kongres Komunistickej strany Číny, ktorý sa koná každých päť rokov, stretávajú sa tam najvyšší predstavitelia krajiny a  stanovuje plán pre budúcnosť Číny. Tentokrát sa rokovania zamerali najmä na dôležitosť posilnenia technologického postavenia krajiny.

 

Akcie firiem reagovali rastom

Ide o príjemný závan čerstvého vzduchu po obavách, ktoré tam pretrvávajú už nejaký čas, v dôsledku ekonomického spomaľovania a boja komunistickej strany, ktorý rozpútala práve voči tamojšiemu technologickému sektoru. Akcie Alibaby reagovali bezprostredne po prejave rastom o viac ako 5 percent. Spolu s nimi rástli aj akcie ďalších čínskych technologických firiem ako je JD.com, NIO alebo Tencent. Rast však nevydržal dlho.

 

Akcie Alibaby v červených číslach

Akcie Alibaby sa koncom minulého týždňa obchodovali na burze NYSE pod hodnotou 64 USD za akciu. Pred otvorením pondelkového obchodovania si odpisovali viac ako 3 percentá zo svojej hodnoty. Negatívny sentiment na trhoch ich teda aj naďalej tlačí smerom dole. Pritom ešte v októbri 2020 si investori mohli akcie spoločnosti nakúpiť okolo hodnoty 300 USD za akciu. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa podľa companiesmarketcap.com pohybuje na konci októbri 2022 pod úrovňou 169 miliárd USD, zatiaľ čo v rovnakom období pred dvoma rokmi to bolo 818 miliárd USD.

WonderinterestTrading-Lacenova-Alibaba trpi poklesom hodnoty

Historický vývoj hodnoty spoločnosti Alibaba na NYSE. (Zdroj: Investing.com)

 

Problémov pribúda

Na kongrese sa vôbec sa neriešili problémy v zadlženom sektore nehnuteľností, kde je aktuálne veľmi napätá situácia kvôli spomínanému spomaľovaniu ekonomiky. Situáciu zhoršujú napäté vzťahy s USA, ktoré súvisia s vyspelými technológiami. Začiatkom októbra totiž prezident Joe Biden oznámil nové obmedzenia vývozu polovodičov do Číny, vrátane zavedenia nových licencií požadovaných pre americké firmy na zásobovanie čínskych spoločností zariadením na výrobu pokročilých čipov. V podstate sa dá povedať, že aktuálny spor medzi krajinami môžeme nazvať aj „technologickou studenou vojnou“.

 

Svetlo na konci tunela

Investori si uvedomujú, že momentálne existuje množstvo rizík spojených s investíciou do čínskych spoločností. Aj keď možno v posledných dňoch vidíme svetielko na konci tunela, celkovo akcie čínskych firiem zaznamenali od svojich maxím prudký pokles. Alibaba stratila v priebehu dvoch rokov približne 75 percent svojej trhovej hodnoty. Ďalším varovným signálom je fakt, že politická situácia nevyzerá dobre, a v dôsledku vzťahov s Ruskom Čína oslabuje aj vzťahy s Európou, aj keď už vyzvala krajiny na ukončenie vojny mierovou cestou.

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

most pri obci Sirník, KSK

Na moste v Korytnici vyhlásia mimoriadnu situáciu

29.02.2024 14:30

Most je znehodnotený a je vo veľmi zlom stave.

Michal Šimečka / Ľudovít Ódor /

Šimečka: PS chce eurovoľby vyhrať, aby sa hlasom Slovenska v EP nestal Blaha a Danko

29.02.2024 14:10

Eurokandidátku Progresívneho Slovenska bude viesť bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor.

piesok, sahara

Šoféri sa nepotešia, na Slovensko sa blíži výraznejšia vlna prachu zo Sahary

29.02.2024 13:07

Na Slovensku tak možno bude farebný západ alebo východ Slnka.