Založ si blog

Akciám Alibaby nepomohol ani prejav Si Ťin-pchinga. Aj naďalej strácajú na hodnote

Čínsky trh bojuje s množstvom problémov. Upadajúci trh s nehnuteľnosťami, dlhodobo utláčané postavenie technologických spoločnosti, zhoršujúce sa vzťahy s USA aj s Európu v dôsledku podpory Ruska v otázke vojny na Ukrajine. To všetko tlačí už nejaký čas akcie čínskych technologických spoločnosti dole na čele s gigantom Alibaba. Akcie spoločnosti sa totiž na newyorskej burze podľa Investing.com od októbra 2020 nachádzajú v korekcii.

 

Pozitívny sentiment

Akcie technologických firiem v Číne, vrátane Alibaby, pred pár dňami reagovali pozitívne na komentár počas dôležitého prejavu prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý podporil tento sektor v krajine a priniesol tamojším investorom určitú dávku úľavy a nádeje. Si Ťin-pching otvoril Národný kongres Komunistickej strany Číny, ktorý sa koná každých päť rokov, stretávajú sa tam najvyšší predstavitelia krajiny a  stanovuje plán pre budúcnosť Číny. Tentokrát sa rokovania zamerali najmä na dôležitosť posilnenia technologického postavenia krajiny.

 

Akcie firiem reagovali rastom

Ide o príjemný závan čerstvého vzduchu po obavách, ktoré tam pretrvávajú už nejaký čas, v dôsledku ekonomického spomaľovania a boja komunistickej strany, ktorý rozpútala práve voči tamojšiemu technologickému sektoru. Akcie Alibaby reagovali bezprostredne po prejave rastom o viac ako 5 percent. Spolu s nimi rástli aj akcie ďalších čínskych technologických firiem ako je JD.com, NIO alebo Tencent. Rast však nevydržal dlho.

 

Akcie Alibaby v červených číslach

Akcie Alibaby sa koncom minulého týždňa obchodovali na burze NYSE pod hodnotou 64 USD za akciu. Pred otvorením pondelkového obchodovania si odpisovali viac ako 3 percentá zo svojej hodnoty. Negatívny sentiment na trhoch ich teda aj naďalej tlačí smerom dole. Pritom ešte v októbri 2020 si investori mohli akcie spoločnosti nakúpiť okolo hodnoty 300 USD za akciu. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa podľa companiesmarketcap.com pohybuje na konci októbri 2022 pod úrovňou 169 miliárd USD, zatiaľ čo v rovnakom období pred dvoma rokmi to bolo 818 miliárd USD.

WonderinterestTrading-Lacenova-Alibaba trpi poklesom hodnoty

Historický vývoj hodnoty spoločnosti Alibaba na NYSE. (Zdroj: Investing.com)

 

Problémov pribúda

Na kongrese sa vôbec sa neriešili problémy v zadlženom sektore nehnuteľností, kde je aktuálne veľmi napätá situácia kvôli spomínanému spomaľovaniu ekonomiky. Situáciu zhoršujú napäté vzťahy s USA, ktoré súvisia s vyspelými technológiami. Začiatkom októbra totiž prezident Joe Biden oznámil nové obmedzenia vývozu polovodičov do Číny, vrátane zavedenia nových licencií požadovaných pre americké firmy na zásobovanie čínskych spoločností zariadením na výrobu pokročilých čipov. V podstate sa dá povedať, že aktuálny spor medzi krajinami môžeme nazvať aj „technologickou studenou vojnou“.

 

Svetlo na konci tunela

Investori si uvedomujú, že momentálne existuje množstvo rizík spojených s investíciou do čínskych spoločností. Aj keď možno v posledných dňoch vidíme svetielko na konci tunela, celkovo akcie čínskych firiem zaznamenali od svojich maxím prudký pokles. Alibaba stratila v priebehu dvoch rokov približne 75 percent svojej trhovej hodnoty. Ďalším varovným signálom je fakt, že politická situácia nevyzerá dobre, a v dôsledku vzťahov s Ruskom Čína oslabuje aj vzťahy s Európou, aj keď už vyzvala krajiny na ukončenie vojny mierovou cestou.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z kandidatúry, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 20:32

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.