Založ si blog

Ďalšia búrka na obzore? Alebo ju vystrieda býčí maratón?

Posledný kvartál na finančných trhoch je štatisticky v drvivej väčšine v znamení býčieho trendu.

 

Štvrtý kvartál v roku dokáže byť pre akciové tituly na trhu poriadne býčím obdobím. Pred dverami je Black Friday, ktorý vďaka výpredajom zabezpečí firmám vysoké zisky, čo sa pravidelne odrazí aj v pozitívnom sentimente investorov na akciových trhoch. Krátko na to ich vystrieda rally predvianočných nákupov. Po náročnom období posledných týždňov, by to bola nepochybne vítaná zmena.

V priebehu roka tlačili na akciové trhy udalosti spojené s vojnou na Ukrajine, neistota spojená so sankciami západu voči ruskej veľmoci, rýchly rast inflácie a s ňou spojeného zdražovania naprieč všetkými segmentmi, na čele ktorého stojí energetická kríza a vysoký rast cien ropy, plynu, ale aj elektriny. Keď sa k tomu pripočíta rast úrokových sadzieb centrálnych bánk a obavy z recesie, nemožno sa čudovať, že americký akciový index S&P 500 sa koncom septembra nachádzal o 25 percent nižšie oproti svojim maximám z úvodu roka.

 

Istota neexistuje

Dôležité je uvedomiť si, že žiadny rok nie je rovnaký a historické dáta ešte nemusia znamenať, že minulá výkonnosť sa opakuje. A to sa týka strát aj ziskov. Podmienky v ekonomike a na trhoch sa totiž neustále menia a vždy sú špecifické pre dané obdobie. Na druhej strane, z historickej výkonnosti môžeme pozorovať, že štvrtý kvartál v roku býva pre americké akcie najsilnejší.

Wonderinterest-Lacenova-Stvrty kvartal je tradicne v znameni rast na financnych trhoch

Graf: Vývoj priemerných štvrťročných výnosov indexu S&P 500 (1950-2021).

 

Pozitívne faktory

Pri pohľade na dáta  o spoločnosti Carson Group môžeme vidieť, že index S&P 500 rastie počas posledného kvartálu v roku v priemere o 4,1 percenta, v takmer 80 – percentách času. Okrem toho býva  toto obdobie historicky ešte lepšie, ak počas septembra trhy výrazne klesali.  Keďže tento rok sa september stal jedným z najhorších v histórii pre akciové tituly, mohol by to byť dobrý signál pre rast na ďalšie obdobie po turbulentných korekciách na trhu. Navyše, október je známy tým, že väčšinou ukončí medvedí trend. Tento rok bol najhorším začiatkom roka od roku 1974 a 2002, pričom v oboch prípadoch medvedí trend skončil v októbri. Takže otázka znie: Čaká nás zmena trendu na býčí?  S ohľadom na blížiacu sa koncoročnú nákupnú horúčku, môžeme očakávať, že s najväčšou pravdepodobnosťou áno.

Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent

08.02.2023

Trh sa už nejaký čas teší trendu s udržateľnejším fungovaním kryptomien. Napríklad Ethereum, jedna z najznámejších kryptomien v tejto kategórií, prešla na mechanizmus proof-of-stake, čo výrazne znížilo produkciu uvoľňovaných emisií. Medzi ďalšími, ktorým sa v uplynulom roku podarilo znížiť svoju uhlíkovú stopu bol aj „miláčik“ Elona Muska, Dogecoin. [...]

Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov

06.02.2023

Holandský výrobca elektrotechniky a zdravotníckej techniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť Popredná holandská spoločnosť v oblasti elektrotechniky a zdravotníckych technológií na začiatku tohto týždňa oznámila svoje veľké rozhodnutie – zrušiť 6000 pracovných miest. Týmto krokom chce napraviť straty vzniknuté po stiahnutí svojich dýchacích prístrojov [...]

IPO Ant Group by sa po „odchode“ Jack Ma mohlo stať realitou

23.01.2023

Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu. Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne [...]

Vladimir Putin

Fukuyama: Putin urobil obrovskú chybu, jeho porážka na Ukrajine je otázkou času

08.02.2023 16:45

"Ruský útok na Ukrajinu bol najväčšou strategickou chybou, akej som bol v živote svedkom," poznamenal renomovaný americký politológ.

Norbert Bödör

Bödör čelí ďalšiemu obvineniu. Vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi dal 50-tisíc eur

08.02.2023 16:22

V prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky.

heger

Rozkol pokračuje. Heger kritizuje obedy zadarmo a dementuje bankový odvod

08.02.2023 15:48

Ako vláda sme schválili daňový bonus a prídavok na dieťa. Rodinám dávame dostatočnú pomoc, zdôraznil premiér.

osýpky, dieťa, infekcia

V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u detí, obe hospitalizovali

08.02.2023 15:41

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 162376x
Priemerná čítanosť článkov: 1518x

Autor blogu

Kategórie