Založ si blog

Ďalšia búrka na obzore? Alebo ju vystrieda býčí maratón?

Posledný kvartál na finančných trhoch je štatisticky v drvivej väčšine v znamení býčieho trendu.

 

Štvrtý kvartál v roku dokáže byť pre akciové tituly na trhu poriadne býčím obdobím. Pred dverami je Black Friday, ktorý vďaka výpredajom zabezpečí firmám vysoké zisky, čo sa pravidelne odrazí aj v pozitívnom sentimente investorov na akciových trhoch. Krátko na to ich vystrieda rally predvianočných nákupov. Po náročnom období posledných týždňov, by to bola nepochybne vítaná zmena.

V priebehu roka tlačili na akciové trhy udalosti spojené s vojnou na Ukrajine, neistota spojená so sankciami západu voči ruskej veľmoci, rýchly rast inflácie a s ňou spojeného zdražovania naprieč všetkými segmentmi, na čele ktorého stojí energetická kríza a vysoký rast cien ropy, plynu, ale aj elektriny. Keď sa k tomu pripočíta rast úrokových sadzieb centrálnych bánk a obavy z recesie, nemožno sa čudovať, že americký akciový index S&P 500 sa koncom septembra nachádzal o 25 percent nižšie oproti svojim maximám z úvodu roka.

 

Istota neexistuje

Dôležité je uvedomiť si, že žiadny rok nie je rovnaký a historické dáta ešte nemusia znamenať, že minulá výkonnosť sa opakuje. A to sa týka strát aj ziskov. Podmienky v ekonomike a na trhoch sa totiž neustále menia a vždy sú špecifické pre dané obdobie. Na druhej strane, z historickej výkonnosti môžeme pozorovať, že štvrtý kvartál v roku býva pre americké akcie najsilnejší.

Wonderinterest-Lacenova-Stvrty kvartal je tradicne v znameni rast na financnych trhoch

Graf: Vývoj priemerných štvrťročných výnosov indexu S&P 500 (1950-2021).

 

Pozitívne faktory

Pri pohľade na dáta  o spoločnosti Carson Group môžeme vidieť, že index S&P 500 rastie počas posledného kvartálu v roku v priemere o 4,1 percenta, v takmer 80 – percentách času. Okrem toho býva  toto obdobie historicky ešte lepšie, ak počas septembra trhy výrazne klesali.  Keďže tento rok sa september stal jedným z najhorších v histórii pre akciové tituly, mohol by to byť dobrý signál pre rast na ďalšie obdobie po turbulentných korekciách na trhu. Navyše, október je známy tým, že väčšinou ukončí medvedí trend. Tento rok bol najhorším začiatkom roka od roku 1974 a 2002, pričom v oboch prípadoch medvedí trend skončil v októbri. Takže otázka znie: Čaká nás zmena trendu na býčí?  S ohľadom na blížiacu sa koncoročnú nákupnú horúčku, môžeme očakávať, že s najväčšou pravdepodobnosťou áno.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 20:46

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.