Aj keď tento rok klesajú všetky akcie, ESG aktíva sa opäť raz držia lepšie.
Neistota spojená s geopolitickým napätím po vypuknutí vojny na Ukrajine a neustále rastúce životné náklady zasiahli do určitej miery aj segment ESG investícií. Tie však už počas prvých mesiacov pandémie COVID-19 v roku 2020 preukázali podľa výsledkov prieskumu Fidelity lepšiu odolnosť voči výkyvom na trhu a zaznamenali menší pokles ako bol priemer trhu. Inak to zrejme nebude ani tentokrát.
Pravdepodobne najlepším ukazovateľom vývoja výkonnosti ESG sektora v porovnaní s inými sektormi je MSCI World ESG Leaders Index, ktorého materským indexom je MSCI World Index. Spoločnosti v ňom obsiahnuté dosiahli podľa zverejnených údajov za minulý rok výkonnosť na úrovni 25,29 percenta, zatiaľ čo spoločnosti obsiahnuté v materskom indexe dosiahli zhodnotenie 22,35 percenta. K top spoločnostiam obsiahnutým v indexe pritom patria Microsoft Corporation, Tesla, Alphabet, Johnson & Johnson, NVIDIA a ďalšie.
Rok 2021 bol najúspešnejší pre ESG
Čo sa týka investícií do fondov ESG, globálny prílev dosiahol do novembra minulého roka celkovo 649 miliárd USD, čo znamená 10-percentný podiel na aktívach fondov po celom svete. Pravdepodobne nebude žiadnym prekvapením, že agentúra Reuters zverejnila informáciu, že rok 2021 bol doteraz najúspešnejším rokom pre investovanie do ESG.
Investície každý rok rastú
Pri pohľade na údaje spoločnosti Refinitiv Lipper môžeme vidieť, že investície do týchto aktív dosiahli v roku 2020 hodnotu 542 miliárd USD, pričom v roku 2019 to bolo „iba“ 285 miliárd USD. Z celkových 6,1 bilióna USD vo fondoch ESG sa predpokladá, že až 59 percent peňazí je v držbe v Európe, na Strednom východe a v Afrike.
S ohľadom na to, akú odolnosť ukázal tento druh investícií počas pandémie, aj s ohľadom na zvyšujúci sa záujem o investície do ESG segmentu je pravdepodobné, že by mohli v porovnaní s trhovým priemerom za rok 2022 opäť dosiahnuť lepšiu výkonnosť.
Celá debata | RSS tejto debaty