Založ si blog

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na ktorých je Európa stále závislá.  Nemožno sa čudovať, že ropné spoločnosti sa dostali aj do pozornosti Warrena Buffetta.

Buffet je známy tým, že vie dobre zhodnotiť budúci vývoj v oblasti investícií a možné atraktívne spoločnosti, ktoré sa potencionálne oplatí zaradiť do investičného portfólia. V poslednom čase sa zameral práve na energetické nákupy a jeho spoločnosť Berkshire Hathaway získala povolenie regulátorov na nákup polovičného podielu v ropnej firme Occidental Petroleum. A prečo práve ropa?

 

Ceny ropy sa držia vysoko

Ceny ropy sa v posledných mesiacoch pohybujú na maximách. Počas uplynulého utorka síce zaznamenali miernu korekciu v dôsledku obáv zo sprísňovania menovej politiky s ohľadom na rýchly rast inflácie, ktorá by mohla zbrzdiť vývoj globálnej ekonomiky a s ním spojený dopyt po rope, ale ceny aj naďalej zostávajú vysoké. Cena futures kontraktu na ropu WTI s dodávkou v novembri 2022 sa počas stredajšieho obchodného dňa pohybovala okolo úrovne 89 USD za barel a cena futures kontraktu severomorskej Brent s dodávkou v novembri 2022 dosahovala okolo 96 USD za barel.

 

Negatívne faktory ovplyvňujúce cenu

Faktory, ktoré môžu negatívne zasiahnuť vývoj cien ropy v nasledujúcich týždňoch sú obavy z možnej recesie a plánované zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Fedu a ECB, čo by investorov motivovalo uchýliť sa do bezpečných prístavov a znamenalo by potencionálny odlev kapitálu z investícii do ropy. Cenu môžu tlačiť dole aj opätovne pribúdajúce prípady COVID-19 v Číne a s nimi spojené obmedzenia,  pokles činnosti tovární, ale aj nepokojný sektor nehnuteľností, v dôsledku ktorých zaznamenáva druhá najväčšia ekonomika sveta slabý rast. Medvedie signály hlási aj OPEC+, ktorý oznámil, že základným scenárom je tohtoročný prebytok ropy vo výške 900-tisíc barelov denne, čo je o 100 000 barelov denne viac ako pred mesiacom. Saudská Arábia však pred pár dňami naznačila, že OPEC+ by mohol znížiť súčasnú produkciu a ceny komodity tak stabilizovať.

 

Faktory nahrávajúce rastu

K faktorom, ktoré môžu v najbližšom období naopak pozitívne ovplyvniť cenu čierneho zlata sú podľa údajov z American Petroleum Institute (API) zásoby benzínu, ktoré klesli o približne 3,4 milióna barelov, zatiaľ čo zásoby, ktoré zahŕňajú naftu a letecké palivo, klesli za týždeň, ktorý sa skončil 26. augusta, o približne 1,7 milióna barelov. Pokles zásob benzínu predstavoval takmer trojnásobok poklesu o 1,2 milióna barelov, ktorý v priemere očakávali analytici oslovení agentúrou Reuters. V prípade zásob predpokladali pokles približne na úrovni 1 milión barelov. Na druhej strane – zásoby ropy vzrástli o približne 593-tisíc barelov, zatiaľ čo odhady analytikov hovorili o poklese okolo 1,5 milióna barelov. Podporu cenám v posledných dňoch poskytlo aj zintenzívnenie boja medzi Moskvou a Bruselom, ktoré sa prejavilo v tom, že Gazprom v stredu zastavil tok zemného plynu na kľúčovej dodávateľskej trase v Európe.

WonderInterest-Lacenová-Cena ropy sa opäť dvíha

Vývoj ceny ropy Brent za posledných 12 mesiacov,   Zdroj. Investing.com

 

Ropné spoločnosti s potenciálom

Dáta hovoria jasnou rečou. Podľa údajov z Investing.com vzrástla cena ropy Brent za posledný rok o 33 percent a cena WTI o 28 percent. Potenciál na investíciu v súvislosti s predikciami rastu energií v budúcnosti môžu predstavovať – tak ako som naznačila už v úvode-  najmä akcie ropných spoločností.  Nie nadarmo jednu do svojho portfólia zaradil aj známy veštec z Omahy.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Kyberútok vyradil viaceré štátne weby

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

putin

Je to satan, úplne prázdny liliput. Unikol rozhovor členov ruskej elity s kritikou Putina

28.03.2023 11:50

Aktérmi rozhovoru majú byť prominentný ruský hudobný producent Josif Prigožin a miliardár Farchad Achmedov.

Marian Kočner

Kauza Kuciak pokračuje výsluchom znalca z oblasti informatiky

28.03.2023 11:28

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171194x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie