Založ si blog

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup.

Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote pripísala 5 percent – naopak tento týždeň priniesol  pokles ich hodnoty, pretože jastrabie signály z americkej centrálnej banky Fed vyhnali cenu dolára hore. Táto korekcia však rozhodne nie je dôvod na smútok. Práve naopak. Môže predstavovať zaujímavú príležitosť na nákup.

Hodnota ceny zlata v posledných týždňoch odrážala vývoj na menových trhoch. Dolárový index od polovice júla klesal, naopak cena žltého kovu posilňovala. Keďže aktuálne sa hodnota dolára otočila smerom k rastovému trhu, cena zlata zaznamenáva opačný trend.

 

Úrokové sadzby poslali kovy nadol

Rast hodnoty dolára podporili komentáre predstaviteľov Fedu, že banka sa tento rok bude držať prudkého tempa zvyšovania sadzieb, aby znížila rastúcu infláciu. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard vo štvrtok uviedol, že v súčasnosti podporuje tretie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov v septembri. Potenciálne zvýšenie o 50 až 75 bázických bodov počas nasledujúceho zasadnutia Fedu s cieľom udržať sadzby nad 3 percentami do konca roka 2022 naznačila aj prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová. Podľa zápisnice z júlového zasadnutia preferuje podstatné zvýšenie sadzieb ako efektívny nástroj v boji proti inflácii väčšina členov.

 

Dolár opäť v rastovom trende

Rast úrokových sadzieb spôsobil, že dolár vo veľkej miere predbehol zlato ako preferovaný „bezpečný prístav“ v búrlivých časoch na kapitálových trhoch. Vzal mu tým povestný „vietor z plachiet“, ktorý zlato dosiahlo po vypuknutí vojny na Ukrajine, keď opäť prelomilo hranicu 2000 USD za uncu.

 

Záujem o zlato pretrváva

Napriek tomu, že cena zlata zaznamenala posledné dni korekciu, celkovo sa v priebehu roka tešila veľkému záujmu investorov. Zásoby zlata na burze COMEX už niekoľko mesiacov pomaly klesajú. Za posledných 7 mesiacov bolo vyskladnených cez 7 miliónov uncí. Podľa zverejnených informácií klesli zásoby skladu pod úroveň 30 miliónov uncí prvýkrát za obdobie 2 rokov. Záujem investorov o tento druh „diverzifikácie“ svojho investičného portfólia teda naďalej pretrváva. Pre zaujímavosť – postupne sa stráca aj striebro držané v londýnskych trezoroch LBMA. Investori teda aj naďalej javia veľký záujem nielen o rôzne druhy investičných nástrojov, ktoré kopírujú cenu drahého kovu, ale aj o jeho fyzický nákup.

 

Korekcia ako príležitosť?

Momentálne sa zdá, že súčasná korekcia okolo úrovne 1763 USD za uncu by mohla predstavovať vhodný priestor na prípadný nákup za dobrú cenu pre investorov, ktorí by si chceli svoje portfólio o túto komoditu, či už v podobe futures, ETF alebo napríklad aj samotného fyzického nákupu. Koniec koncov, z dlhodobého hľadiska je zlato pre konzervatívnejších investorov podľa môjho názoru stále „tou naj“ istotou. Pri pohľade na jeho výkonnosť za posledných 5 rokov totiž môžeme vidieť rast hodnoty na úrovni 38 percent.

 

Wonderinterest-Lacenová-Zlato je vďaka dobrej cene dnes príležitosťou na investíciu

 

Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

kvety, ľad, počasie, sneženie, Bratislava

Sneh, ľad a kvety. Snehová fujavica komplikuje dopravu, mráz trápi záhradkárov

28.03.2023 13:29

Aprílové počasie už v marci. Pozrite si, čo sa zase dialo v Bratislave.

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Kyberútok vyradil viaceré štátne weby

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

putin

Je to satan, úplne prázdny liliput. Unikol rozhovor členov ruskej elity s kritikou Putina

28.03.2023 11:50

Aktérmi rozhovoru majú byť prominentný ruský hudobný producent Josif Prigožin a miliardár Farchad Achmedov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171203x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie