Založ si blog

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup.

Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote pripísala 5 percent – naopak tento týždeň priniesol  pokles ich hodnoty, pretože jastrabie signály z americkej centrálnej banky Fed vyhnali cenu dolára hore. Táto korekcia však rozhodne nie je dôvod na smútok. Práve naopak. Môže predstavovať zaujímavú príležitosť na nákup.

Hodnota ceny zlata v posledných týždňoch odrážala vývoj na menových trhoch. Dolárový index od polovice júla klesal, naopak cena žltého kovu posilňovala. Keďže aktuálne sa hodnota dolára otočila smerom k rastovému trhu, cena zlata zaznamenáva opačný trend.

 

Úrokové sadzby poslali kovy nadol

Rast hodnoty dolára podporili komentáre predstaviteľov Fedu, že banka sa tento rok bude držať prudkého tempa zvyšovania sadzieb, aby znížila rastúcu infláciu. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard vo štvrtok uviedol, že v súčasnosti podporuje tretie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov v septembri. Potenciálne zvýšenie o 50 až 75 bázických bodov počas nasledujúceho zasadnutia Fedu s cieľom udržať sadzby nad 3 percentami do konca roka 2022 naznačila aj prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová. Podľa zápisnice z júlového zasadnutia preferuje podstatné zvýšenie sadzieb ako efektívny nástroj v boji proti inflácii väčšina členov.

 

Dolár opäť v rastovom trende

Rast úrokových sadzieb spôsobil, že dolár vo veľkej miere predbehol zlato ako preferovaný „bezpečný prístav“ v búrlivých časoch na kapitálových trhoch. Vzal mu tým povestný „vietor z plachiet“, ktorý zlato dosiahlo po vypuknutí vojny na Ukrajine, keď opäť prelomilo hranicu 2000 USD za uncu.

 

Záujem o zlato pretrváva

Napriek tomu, že cena zlata zaznamenala posledné dni korekciu, celkovo sa v priebehu roka tešila veľkému záujmu investorov. Zásoby zlata na burze COMEX už niekoľko mesiacov pomaly klesajú. Za posledných 7 mesiacov bolo vyskladnených cez 7 miliónov uncí. Podľa zverejnených informácií klesli zásoby skladu pod úroveň 30 miliónov uncí prvýkrát za obdobie 2 rokov. Záujem investorov o tento druh „diverzifikácie“ svojho investičného portfólia teda naďalej pretrváva. Pre zaujímavosť – postupne sa stráca aj striebro držané v londýnskych trezoroch LBMA. Investori teda aj naďalej javia veľký záujem nielen o rôzne druhy investičných nástrojov, ktoré kopírujú cenu drahého kovu, ale aj o jeho fyzický nákup.

 

Korekcia ako príležitosť?

Momentálne sa zdá, že súčasná korekcia okolo úrovne 1763 USD za uncu by mohla predstavovať vhodný priestor na prípadný nákup za dobrú cenu pre investorov, ktorí by si chceli svoje portfólio o túto komoditu, či už v podobe futures, ETF alebo napríklad aj samotného fyzického nákupu. Koniec koncov, z dlhodobého hľadiska je zlato pre konzervatívnejších investorov podľa môjho názoru stále „tou naj“ istotou. Pri pohľade na jeho výkonnosť za posledných 5 rokov totiž môžeme vidieť rast hodnoty na úrovni 38 percent.

 

Wonderinterest-Lacenová-Zlato je vďaka dobrej cene dnes príležitosťou na investíciu

 

Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Inflácia v Británii prekonáva historické maximá. Situáciu navyše komplikuje recesia

23.08.2022

Veľká Británia sa pasuje s rýchlym rastom inflácie, ktorá v júli dosiahla 10,1 percenta. Ide o najvyššiu infláciu za posledné štyri dekády, presnejšie od februára 1982. Tak ako vo väčšine iných krajín, zohrali hlavnú úlohu pri raste inflácie v Británii podľa tamojšieho štatistického úradu najmä stúpajúce ceny energií, pohonných hmôt, ale výrazne [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.