Založ si blog

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup.

Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote pripísala 5 percent – naopak tento týždeň priniesol  pokles ich hodnoty, pretože jastrabie signály z americkej centrálnej banky Fed vyhnali cenu dolára hore. Táto korekcia však rozhodne nie je dôvod na smútok. Práve naopak. Môže predstavovať zaujímavú príležitosť na nákup.

Hodnota ceny zlata v posledných týždňoch odrážala vývoj na menových trhoch. Dolárový index od polovice júla klesal, naopak cena žltého kovu posilňovala. Keďže aktuálne sa hodnota dolára otočila smerom k rastovému trhu, cena zlata zaznamenáva opačný trend.

 

Úrokové sadzby poslali kovy nadol

Rast hodnoty dolára podporili komentáre predstaviteľov Fedu, že banka sa tento rok bude držať prudkého tempa zvyšovania sadzieb, aby znížila rastúcu infláciu. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard vo štvrtok uviedol, že v súčasnosti podporuje tretie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov v septembri. Potenciálne zvýšenie o 50 až 75 bázických bodov počas nasledujúceho zasadnutia Fedu s cieľom udržať sadzby nad 3 percentami do konca roka 2022 naznačila aj prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová. Podľa zápisnice z júlového zasadnutia preferuje podstatné zvýšenie sadzieb ako efektívny nástroj v boji proti inflácii väčšina členov.

 

Dolár opäť v rastovom trende

Rast úrokových sadzieb spôsobil, že dolár vo veľkej miere predbehol zlato ako preferovaný „bezpečný prístav“ v búrlivých časoch na kapitálových trhoch. Vzal mu tým povestný „vietor z plachiet“, ktorý zlato dosiahlo po vypuknutí vojny na Ukrajine, keď opäť prelomilo hranicu 2000 USD za uncu.

 

Záujem o zlato pretrváva

Napriek tomu, že cena zlata zaznamenala posledné dni korekciu, celkovo sa v priebehu roka tešila veľkému záujmu investorov. Zásoby zlata na burze COMEX už niekoľko mesiacov pomaly klesajú. Za posledných 7 mesiacov bolo vyskladnených cez 7 miliónov uncí. Podľa zverejnených informácií klesli zásoby skladu pod úroveň 30 miliónov uncí prvýkrát za obdobie 2 rokov. Záujem investorov o tento druh „diverzifikácie“ svojho investičného portfólia teda naďalej pretrváva. Pre zaujímavosť – postupne sa stráca aj striebro držané v londýnskych trezoroch LBMA. Investori teda aj naďalej javia veľký záujem nielen o rôzne druhy investičných nástrojov, ktoré kopírujú cenu drahého kovu, ale aj o jeho fyzický nákup.

 

Korekcia ako príležitosť?

Momentálne sa zdá, že súčasná korekcia okolo úrovne 1763 USD za uncu by mohla predstavovať vhodný priestor na prípadný nákup za dobrú cenu pre investorov, ktorí by si chceli svoje portfólio o túto komoditu, či už v podobe futures, ETF alebo napríklad aj samotného fyzického nákupu. Koniec koncov, z dlhodobého hľadiska je zlato pre konzervatívnejších investorov podľa môjho názoru stále „tou naj“ istotou. Pri pohľade na jeho výkonnosť za posledných 5 rokov totiž môžeme vidieť rast hodnoty na úrovni 38 percent.

 

Wonderinterest-Lacenová-Zlato je vďaka dobrej cene dnes príležitosťou na investíciu

 

Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

ATACMS, Ukrajina

ATACMS či vojenskí poradcovia. Zameria Kyjev pomoc z USA aj na zničenie Krymského mosta?

23.04.2024 06:00

Už tento týždeň by Ukrajina mohla z USA dostať ďalekonosné Armádne taktické raketové systémy – ATACMS.

Marina Francisti, Ana Meši

Zubná turistika očami lekárok zo Srbska: Slovákov trápi bezzubosť, chodia k nám po protézy aj implantáty. Láka ich cena

23.04.2024 06:00

Stomatologičky zo Srbska nám priblížili, čo láka Slovákov do ich ambulancií.

vojna na Ukrajine, vojak, obrnené vozidlo, front

ONLINE: Briti zvýšia pomoc Ukrajine. Putin by sa nezastavil na poľských hraniciach, tvrdia

23.04.2024 05:55

"Ak sa Putinovi umožní uspieť v tejto agresívnej vojne, nezastaví sa na poľských hraniciach," vyhlásil britský premiér po ohlásení rekordnej pomoci.

Trenčianske Teplice, koláž, mReportér

Známe kúpeľné mesto je pýchou Slovenska. V minulosti ho navštívil aj Gérard Depardieu a iné celebrity

23.04.2024 05:00

Pekné zábery na mesto a okolie zachytil mReportér Ľubomír Vajda.