Založ si blog

Investícia do energetiky ako príležitosť?

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako ako adaptácia prechodu na obnoviteľné zdroje.

Zelená transformácia a elektrifikácia v praxi neprebiehajú dostatočne rýchlo. Pre investorov to však môže predstavovať potencionálne zaujímavú príležitosť v sektore obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov energie, ktoré bude nevyhnutne treba na prekonanie spomínanej krízy a s ňou spojenými „nástrahami“.

 

Závislosť na fosílnych palivách

Napriek tomu, že téma prechodu na zelené energie  sa riešila už pred nástupom pandémie, vrátane elektrifikácie rôznych častí ekonomiky s cieľom znížiť emisie uhlíka, ktoré sú súčasťou aktuálneho spôsobu života, zo Statistical Review of World Energy pre rok 2022 od britskej spoločnosti BP vyplýva, že celosvetové využitie fosílnych palív je aktuálne na úrovni 82 percent, zatiaľ čo pred piatimi rokmi sa nachádzalo na úrovni 85 percent. V praxi to znamená, že ekonomika je stále závislá na fosílnych palivách a aj keď sa ich podiel bude postupne znižovať, zrejme ešte značný čas potrvá, kým dokážu prvenstvo prevziať obnoviteľné zdroje. „Zelená energetika“ nerastie tak rýchlo ako by bolo potrebné. V tejto súvislosti môže byť zaujímavá diverzifikácia portfólia do akcií spoločností ťažiacich uhlie, ktoré si ešte stále drží prvenstvo ako palivo pre výrobu elektrickej energie.

 

Cena elektriny raketovo rastie

Vedeli ste, že cena elektrickej energie v Európe dosiahla v polovici augusta 9-násobok oproti roku 2007? A stále rastie. Prispelo k tomu aj ukončovanie závislosti na dodávkach energie z Ruska, ktoré značne obmedzuje možnosti objemu dostupnej energie z iných zdrojov, nehovoriac o potrebe výstavby s tým súvisiacej infraštruktúry.

 

Rast naprieč Európou

Pri pohľade na graf Statista.com, ktorý ukazuje vývoj cien vo vybraných európskych krajinách od roku 2020 môžeme vidieť, že napríklad v Taliansku sa cena elektrickej energie pohybovala v júli 2020 na úrovni 38 eur za megawatthodinu, zatiaľ čo v júli 2022 to bolo už 441,74 eur za megawatthodinu, čo predstavuje v priebehu 2 rokov nárast o 1 062 percent. Podobne vysoký nárast možno sledovať aj v ďalších vybraných krajinách ako Grécko, Maďarsko, Nemecko alebo Francúzsko. Veľký potenciál pri skladaní investičného portfólia teda môže mať aj zaradenie akcií rôznych energetických spoločností súvisiacich  s elektrickou energiou.

Wonderinterest-Lacenová-Ceny elektriny v Európe vyskočili za 2 roky 7-násobne

 

Zaujímavé sú plyn aj ropa

Prechod na zelenú energiu a zbavenie sa závislosti na fosílnych palivách bez zastavenia rastu bohatstva krajín je pravdepodobne najväčšia výzva akej globálna ekonomika kedy čelila, keďže rast bohatstva predstavuje rast HDP krajiny a ten je už desaťročia úzko spojený s emisiami CO2. Na druhej strane so sebou nesie potencionálnu možnosť investície do energetického sektora a to nielen čo sa týka elektrickej energie alebo uhlia, ale aj ropného a plynárenského sektora a s nimi súvisiacich odvetví, kde môžeme tiež pozorovať vysoký rast cien.  Ale o tom si viac povieme v ďalších príspevkoch.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Inflácia v Británii prekonáva historické maximá. Situáciu navyše komplikuje recesia

23.08.2022

Veľká Británia sa pasuje s rýchlym rastom inflácie, ktorá v júli dosiahla 10,1 percenta. Ide o najvyššiu infláciu za posledné štyri dekády, presnejšie od februára 1982. Tak ako vo väčšine iných krajín, zohrali hlavnú úlohu pri raste inflácie v Británii podľa tamojšieho štatistického úradu najmä stúpajúce ceny energií, pohonných hmôt, ale výrazne [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.