Založ si blog

Inflácia v Británii prekonáva historické maximá. Situáciu navyše komplikuje recesia

Veľká Británia sa pasuje s rýchlym rastom inflácie, ktorá v júli dosiahla 10,1 percenta. Ide o najvyššiu infláciu za posledné štyri dekády, presnejšie od februára 1982. 

 

Tak ako vo väčšine iných krajín, zohrali hlavnú úlohu pri raste inflácie v Británii podľa tamojšieho štatistického úradu najmä stúpajúce ceny energií, pohonných hmôt, ale výrazne prispeli aj drahšie potraviny a nealkoholické nápoje. Potraviny cenovo „poskočili“ medziročne o 12,7 percenta, z nich takmer o tretinu zdraželo napríklad mlieko a o štvrtinu cestoviny. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny na britských ostrovoch vzrástli o 0,6 percenta. To bolo viac, ako odhadovali odborníci. Ich predikcie pre dané obdobie počítali s o niečo nižším medziročným rastom na úrovni 9,8 percenta.

Británia ma naďalej najvyššiu infláciu spomedzi najvyspelejších svetových ekonomík G7. A to s odstupom, keď USA reportujú infláciu 8,5 %, Nemecko 8,4 %, Kanada 7,6 % a Francúzsko 6,8 %. K vyššej inflácii prispieva aj slabá libra: predražením dovozu Británia vlastne importuje časť inflácie zo zahraničia. Práve silná orientácia na zahraničný obchod, ktorá vždy patrila medzi silné stránky britskej ekonomiky,  jej dnes prináša vyššiu infláciu.

 

Zníženie inflácie je najvyššia priorita

Dostať infláciu pod kontrolu chce aj tamojší minister financií Nadhim Zahawi, ktorý si tento cieľ stanovil ako najvyššiu prioritu. Tento popredný člen  Konzervatívnej strany a kandidát na premiérske kreslo vyhlásil, že vláda v snahe znížiť infláciu prijíma opatrenia nielen v oblasti menovej politiky, ale aj formou daňových aj výdavkových rozhodnutí a reforiem na podporenie produktivity a rastu britskej ekonomiky.

Britská centrálna banka už pred pár týždňami predpovedala, že miestna ekonomika  sa v poslednom kvartáli roka 2022 dostane do recesie. V skutočnosti – ak ako definíciu recesie zoberieme všeobecne uznávané pravidlo o dvoch po sebe idúcich kvartáloch s nulovým a nižším rastom – Británia už v recesii je. V druhom kvartáli klesla o 0,1 % a je zrejmé, že pokles zaknihuje aj v aktuálnom treťom kvartáli. Britská centrálna banka sa snaží tento vývoj ovplyvniť tým, že zvyšuje základnú úrokovú sadzbu. Naposledy ju zvýšila o pol percentného bodu na  úroveň 1,75 percenta, čo znamenalo najvýraznejšie zvýšenie úrokov od roku 1995.

Aj keď dáta pre krajiny Európskej únie za júl ešte nie sú k dispozícii, budú pravdepodobne vyššie ako v júni. Vtedy priemerná inflácia dosiahla rekordných 9,6 percenta. Ku krajinám, ktoré trpia jej najvyšším rastom, patrí Česká republika, kde sa inflácia v júli vyšplhala na 17,5 percenta.  Slovensko takisto v tomto rebríčku patrí na popredné priečky s júlovou infláciou 13,6 %.

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

Švédsko, NATO

NATO verzus Rusko – 2:0. Švédsko má stíhačky i ponorky a Moskvu pokladá za hrozbu

27.02.2024 06:00

Švédsku a Fínsku poslal pozvánku do Severoatlantickej aliancie šéf Kremľa Vladimir Putin.

vojna na Ukrajine, Vladimir Putin

ONLINE: 'Chceme späť Krym'. Zelenskyj žiada spojencov, aby oň spoločne bojovali. Putin posilní špeciálne jednotky

27.02.2024 05:55

Ukrajina a jej medzinárodní partneri musia pokračovať v boji za obnovenie ukrajinskej kontroly nad Krymom, povedal prezident Zelenskyj,

kandidáti

Top 5 priorít kandidátov na prezidenta. Kto chce miesto eura korunu a kto odísť z WHO? Predstavy favoritov sa líšia

27.02.2024 00:00

Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V druhom článku vám predstavíme ciele jednotlivých kandidátov a ich top päť priorít.