Založ si blog

Inflácia v Británii prekonáva historické maximá. Situáciu navyše komplikuje recesia

Veľká Británia sa pasuje s rýchlym rastom inflácie, ktorá v júli dosiahla 10,1 percenta. Ide o najvyššiu infláciu za posledné štyri dekády, presnejšie od februára 1982. 

 

Tak ako vo väčšine iných krajín, zohrali hlavnú úlohu pri raste inflácie v Británii podľa tamojšieho štatistického úradu najmä stúpajúce ceny energií, pohonných hmôt, ale výrazne prispeli aj drahšie potraviny a nealkoholické nápoje. Potraviny cenovo „poskočili“ medziročne o 12,7 percenta, z nich takmer o tretinu zdraželo napríklad mlieko a o štvrtinu cestoviny. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny na britských ostrovoch vzrástli o 0,6 percenta. To bolo viac, ako odhadovali odborníci. Ich predikcie pre dané obdobie počítali s o niečo nižším medziročným rastom na úrovni 9,8 percenta.

Británia ma naďalej najvyššiu infláciu spomedzi najvyspelejších svetových ekonomík G7. A to s odstupom, keď USA reportujú infláciu 8,5 %, Nemecko 8,4 %, Kanada 7,6 % a Francúzsko 6,8 %. K vyššej inflácii prispieva aj slabá libra: predražením dovozu Británia vlastne importuje časť inflácie zo zahraničia. Práve silná orientácia na zahraničný obchod, ktorá vždy patrila medzi silné stránky britskej ekonomiky,  jej dnes prináša vyššiu infláciu.

 

Zníženie inflácie je najvyššia priorita

Dostať infláciu pod kontrolu chce aj tamojší minister financií Nadhim Zahawi, ktorý si tento cieľ stanovil ako najvyššiu prioritu. Tento popredný člen  Konzervatívnej strany a kandidát na premiérske kreslo vyhlásil, že vláda v snahe znížiť infláciu prijíma opatrenia nielen v oblasti menovej politiky, ale aj formou daňových aj výdavkových rozhodnutí a reforiem na podporenie produktivity a rastu britskej ekonomiky.

Britská centrálna banka už pred pár týždňami predpovedala, že miestna ekonomika  sa v poslednom kvartáli roka 2022 dostane do recesie. V skutočnosti – ak ako definíciu recesie zoberieme všeobecne uznávané pravidlo o dvoch po sebe idúcich kvartáloch s nulovým a nižším rastom – Británia už v recesii je. V druhom kvartáli klesla o 0,1 % a je zrejmé, že pokles zaknihuje aj v aktuálnom treťom kvartáli. Britská centrálna banka sa snaží tento vývoj ovplyvniť tým, že zvyšuje základnú úrokovú sadzbu. Naposledy ju zvýšila o pol percentného bodu na  úroveň 1,75 percenta, čo znamenalo najvýraznejšie zvýšenie úrokov od roku 1995.

Aj keď dáta pre krajiny Európskej únie za júl ešte nie sú k dispozícii, budú pravdepodobne vyššie ako v júni. Vtedy priemerná inflácia dosiahla rekordných 9,6 percenta. Ku krajinám, ktoré trpia jej najvyšším rastom, patrí Česká republika, kde sa inflácia v júli vyšplhala na 17,5 percenta.  Slovensko takisto v tomto rebríčku patrí na popredné priečky s júlovou infláciou 13,6 %.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z kandidatúry, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 20:37

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.