Založ si blog

Sankcie ukazujú svoju silu: Rusko sa dostalo do platobnej neschopnosti

Keď Rusko nezaplatilo úroky z dlhopisov, dostalo sa technicky do krachu. Problém však nemá len Kremeľ, ale aj americkí investori.

 

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service vo svojom vyhlásení potvrdila, že ruská veľmoc sa ocitla v platobnej neschopnosti. Moskva doteraz odmietala podobné polemiky s tým, že peniaze má a veriteľom boli odoslané, ale neobdržali ich kvôli sankciám uvaleným na ruskú ekonomiku zo strany západných štátov.

Dňa 27. mája sa skončil termín, do ktorého malo Rusko zaplatiť úroky z dvoch emisií zahraničných dlhopisov  v objeme približne 100 miliónov dolárov. Avšak veritelia svoje peniaze neobdržali.  Termín, do ktorého mohlo Rusko situáciu vyriešiť v trvaní 30 dní, uplynul počas poslednej nedele. Veritelia platbu stále nemajú, a tak je jasné, že došlo k zlyhaniu zo strany Ruskej federácie, ktoré nemusí byť jediné. Najbližšie týždne ukážu, ako sa bude situácia vyvíjať a či vyplávajú na povrch ďalšie problémy v súvislosti s obsluhou ruského dlhu.

 

Neistá situácia

Vzhľadom k tomu, že Rusko od začiatku uvalenia sankcií  tvrdilo, že peniaze na zaplatenie svojich záväzkov má k dispozícii, panovali všeobecne protichodné názory, či sa krajina dostala alebo nedostala do platobnej neschopnosti.  Zvyčajne je indikátorom tohto stavu, ktorý sa označuje ako default, buď fakt, že krajina nemá peniaze na splácanie svojich záväzkov, alebo jednoducho odmieta zaplatiť.  Keďže Rusko doteraz oficiálne nespadalo ani do jednej zo spomínaných kategórii, čakalo sa, ako sa situácia vykryštalizuje.

 

Odstrihnutí od sveta

Rusko je kvôli útoku na Ukrajinu a s tým súvisiacimi sankciami odstrihnuté od prístupu k medzinárodnému platobnému systému, preto nemôže dokončiť zahraničné platby.  Peniaze, ktoré síce boli podľa tvrdenia Moskvy odoslané v eurách a dolároch, neprešli cez medzinárodné vysporiadacie centrum Euroclear v Belgicku, ktoré zabezpečuje hladký priebeh zahraničných platieb. Podľa agentúry Bloomberg tam zostali a veritelia sa k nim nedostali. Euroclear však neuviedol, či transakciu zablokoval, iba informoval, že dodržiava uvalené sankcie.

 

Kremeľ informáciu popiera

Platobná neschopnosť zahraničného dlhu je v prípade Ruska prvá od roku 1918. Kremeľ však aj naďalej tieto informácie intenzívne popiera. „Tvrdenia o platobnej neschopnosti sú nesprávne, pretože potrebné platby v mene boli uskutočnené už v máji,“ informoval ešte v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zároveň uviedol, že ruské rezervy boli neoprávnene zmrazené a peniaze neboli doručené príjemcom. Podľa neho neexistujú žiadne dôvody na to, aby bol tento stav „nesprávne“ označený za platobnú neschopnosť.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Kazachstan, vojna na Ukrajine

Amnesty: Konflikt na Ukrajine odhalil dvojité štandardy Západu

28.03.2023 14:14

Hoci európske krajiny prijali množstvo ukrajinských utečencov, podľa AI nepreukázali rovnakú solidaritu s ľuďmi utekajúcimi zo Sýrie, Afganistanu či Líbye.

Bratislava mesto horúčavy obchodná ulica električka

Na bezpečnosť v uliciach Bratislavy bude aj tento rok dohliadať Nočná pomoc

28.03.2023 13:34

Posilní prácu mestskej a štátnej polície či záchrannej služby.

kvety, ľad, počasie, sneženie, Bratislava

Počasie blázni už v marci. Sneh a ľad padajú na kvitnúce kvety, problémy má doprava

28.03.2023 13:29

Aprílové počasie už v marci. Pozrite si, čo sa zase dialo v Bratislave.

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Drvivo nás to poškodilo, smeje sa Kollár

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171227x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie