Založ si blog

Sankcie ukazujú svoju silu: Rusko sa dostalo do platobnej neschopnosti

Keď Rusko nezaplatilo úroky z dlhopisov, dostalo sa technicky do krachu. Problém však nemá len Kremeľ, ale aj americkí investori.

 

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service vo svojom vyhlásení potvrdila, že ruská veľmoc sa ocitla v platobnej neschopnosti. Moskva doteraz odmietala podobné polemiky s tým, že peniaze má a veriteľom boli odoslané, ale neobdržali ich kvôli sankciám uvaleným na ruskú ekonomiku zo strany západných štátov.

Dňa 27. mája sa skončil termín, do ktorého malo Rusko zaplatiť úroky z dvoch emisií zahraničných dlhopisov  v objeme približne 100 miliónov dolárov. Avšak veritelia svoje peniaze neobdržali.  Termín, do ktorého mohlo Rusko situáciu vyriešiť v trvaní 30 dní, uplynul počas poslednej nedele. Veritelia platbu stále nemajú, a tak je jasné, že došlo k zlyhaniu zo strany Ruskej federácie, ktoré nemusí byť jediné. Najbližšie týždne ukážu, ako sa bude situácia vyvíjať a či vyplávajú na povrch ďalšie problémy v súvislosti s obsluhou ruského dlhu.

 

Neistá situácia

Vzhľadom k tomu, že Rusko od začiatku uvalenia sankcií  tvrdilo, že peniaze na zaplatenie svojich záväzkov má k dispozícii, panovali všeobecne protichodné názory, či sa krajina dostala alebo nedostala do platobnej neschopnosti.  Zvyčajne je indikátorom tohto stavu, ktorý sa označuje ako default, buď fakt, že krajina nemá peniaze na splácanie svojich záväzkov, alebo jednoducho odmieta zaplatiť.  Keďže Rusko doteraz oficiálne nespadalo ani do jednej zo spomínaných kategórii, čakalo sa, ako sa situácia vykryštalizuje.

 

Odstrihnutí od sveta

Rusko je kvôli útoku na Ukrajinu a s tým súvisiacimi sankciami odstrihnuté od prístupu k medzinárodnému platobnému systému, preto nemôže dokončiť zahraničné platby.  Peniaze, ktoré síce boli podľa tvrdenia Moskvy odoslané v eurách a dolároch, neprešli cez medzinárodné vysporiadacie centrum Euroclear v Belgicku, ktoré zabezpečuje hladký priebeh zahraničných platieb. Podľa agentúry Bloomberg tam zostali a veritelia sa k nim nedostali. Euroclear však neuviedol, či transakciu zablokoval, iba informoval, že dodržiava uvalené sankcie.

 

Kremeľ informáciu popiera

Platobná neschopnosť zahraničného dlhu je v prípade Ruska prvá od roku 1918. Kremeľ však aj naďalej tieto informácie intenzívne popiera. „Tvrdenia o platobnej neschopnosti sú nesprávne, pretože potrebné platby v mene boli uskutočnené už v máji,“ informoval ešte v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zároveň uviedol, že ruské rezervy boli neoprávnene zmrazené a peniaze neboli doručené príjemcom. Podľa neho neexistujú žiadne dôvody na to, aby bol tento stav „nesprávne“ označený za platobnú neschopnosť.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

americkí vojaci

Na americké jednotky v Iraku a Sýrii útočili dvakrát v priebehu 24 hodín

23.04.2024 06:52

Dva drony zostrelili v pondelok neďaleko leteckej základne v západoirackej provincii Anbár.

ATACMS, Ukrajina

ATACMS či vojenskí poradcovia. Zameria Kyjev pomoc z USA aj na zničenie Krymského mosta?

23.04.2024 06:00

Už tento týždeň by Ukrajina mohla z USA dostať ďalekonosné Armádne taktické raketové systémy – ATACMS.

Marina Francisti, Ana Meši

Zubná turistika očami lekárok zo Srbska: Slovákov trápi bezzubosť, chodia k nám po protézy aj implantáty. Láka ich cena

23.04.2024 06:00

Stomatologičky zo Srbska nám priblížili, čo láka Slovákov do ich ambulancií.

vojna na Ukrajine, vojak, obrnené vozidlo, front

ONLINE: Briti zvýšia pomoc Ukrajine. Putin by sa nezastavil na poľských hraniciach, tvrdia

23.04.2024 05:55, aktualizované: 07:15

"Ak sa Putinovi umožní uspieť v tejto agresívnej vojne, nezastaví sa na poľských hraniciach," vyhlásil britský premiér po ohlásení rekordnej pomoci.