Založ si blog

Sankcie ukazujú svoju silu: Rusko sa dostalo do platobnej neschopnosti

Keď Rusko nezaplatilo úroky z dlhopisov, dostalo sa technicky do krachu. Problém však nemá len Kremeľ, ale aj americkí investori.

 

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service vo svojom vyhlásení potvrdila, že ruská veľmoc sa ocitla v platobnej neschopnosti. Moskva doteraz odmietala podobné polemiky s tým, že peniaze má a veriteľom boli odoslané, ale neobdržali ich kvôli sankciám uvaleným na ruskú ekonomiku zo strany západných štátov.

Dňa 27. mája sa skončil termín, do ktorého malo Rusko zaplatiť úroky z dvoch emisií zahraničných dlhopisov  v objeme približne 100 miliónov dolárov. Avšak veritelia svoje peniaze neobdržali.  Termín, do ktorého mohlo Rusko situáciu vyriešiť v trvaní 30 dní, uplynul počas poslednej nedele. Veritelia platbu stále nemajú, a tak je jasné, že došlo k zlyhaniu zo strany Ruskej federácie, ktoré nemusí byť jediné. Najbližšie týždne ukážu, ako sa bude situácia vyvíjať a či vyplávajú na povrch ďalšie problémy v súvislosti s obsluhou ruského dlhu.

 

Neistá situácia

Vzhľadom k tomu, že Rusko od začiatku uvalenia sankcií  tvrdilo, že peniaze na zaplatenie svojich záväzkov má k dispozícii, panovali všeobecne protichodné názory, či sa krajina dostala alebo nedostala do platobnej neschopnosti.  Zvyčajne je indikátorom tohto stavu, ktorý sa označuje ako default, buď fakt, že krajina nemá peniaze na splácanie svojich záväzkov, alebo jednoducho odmieta zaplatiť.  Keďže Rusko doteraz oficiálne nespadalo ani do jednej zo spomínaných kategórii, čakalo sa, ako sa situácia vykryštalizuje.

 

Odstrihnutí od sveta

Rusko je kvôli útoku na Ukrajinu a s tým súvisiacimi sankciami odstrihnuté od prístupu k medzinárodnému platobnému systému, preto nemôže dokončiť zahraničné platby.  Peniaze, ktoré síce boli podľa tvrdenia Moskvy odoslané v eurách a dolároch, neprešli cez medzinárodné vysporiadacie centrum Euroclear v Belgicku, ktoré zabezpečuje hladký priebeh zahraničných platieb. Podľa agentúry Bloomberg tam zostali a veritelia sa k nim nedostali. Euroclear však neuviedol, či transakciu zablokoval, iba informoval, že dodržiava uvalené sankcie.

 

Kremeľ informáciu popiera

Platobná neschopnosť zahraničného dlhu je v prípade Ruska prvá od roku 1918. Kremeľ však aj naďalej tieto informácie intenzívne popiera. „Tvrdenia o platobnej neschopnosti sú nesprávne, pretože potrebné platby v mene boli uskutočnené už v máji,“ informoval ešte v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zároveň uviedol, že ruské rezervy boli neoprávnene zmrazené a peniaze neboli doručené príjemcom. Podľa neho neexistujú žiadne dôvody na to, aby bol tento stav „nesprávne“ označený za platobnú neschopnosť.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?