Založ si blog

Elon Musk má problém. Twitter sa rozhodol podať žalobu

Muskovo odstúpenie od kúpy Twitteru bude mať ešte dlhú a zaujímavú dohru. Okolnosti zatiaľ viac prajú sociálnej sieti.

Spoločnosť Twitter sa rozhodla žalovať Elona Muska, zakladateľa Tesly a SpaceX, pretože chce, aby dokončil akvizíciu za 44 miliárd USD. Dôvodom žaloby má byť podľa agentúry Reuters porušenie dohody o kúpe sociálnej siete za sumu 54,20 USD za akciu. Odstúpenie od zmluvy oznámil Musk  začiatkom júla 2022.

V žalobe Twitteru sa uvádza, že: „Musk si pravdepodobne myslí, že na rozdiel od všetkých ostatných strán podliehajúcich zmluvnému právu štátu Delaware si môže slobodne meniť názor, ohovárať spoločnosť, narušiť jej prevádzku, zničiť hodnotu akcií a odísť.“ Twitter označil Muskove dôvody k odstúpeniu od zmluvy za neopodstatnené. Musk sa odvolal na to, že Twitter porušil dohodu o kúpe tým, že nereagoval na žiadosti o informáciách týkajúcich sa falošných alebo spamových účtov na sociálnej sieti, ktoré by mu umožnili urobiť si nezávislé hodnotenie.

 

Stojí za oznámením pokles príjmu?

Podľa Twitteru by za odstúpením od zmluvy mohla stáť skôr súčasná situácia v globálnej ekonomike, ktorá spôsobila aj prepad na akciovom trhu. Ten zasiahol aj hodnotu akcií technologických spoločností na burze. Pre ilustráciu, napríklad akcie spoločnosti Tesla, ktoré je kľúčovým zdrojom príjmu Muska, si odpísali od oznámenia dohody 30 percent svojej hodnoty.

 

Padá aj hodnota akcií Twitteru

Akcie spoločnosti Twitter stratili po negatívnej správe o odstúpení Muska od aprílovej dohody. Pred samotným oznámením sa nachádzali okolo úrovne 50 USD za akciu a následne spadli na 36 USD. Celkovo si tak za toto obdobie odpísali 28 percent zo svojej hodnoty. Pre porovnanie: akcie spoločnosti za posledný rok podľa údajov z Investing.com stratili až 46 percent zo svojej hodnoty, zatiaľ čo pri pohľade na päťročné obdobie dosiahli výkonnosť 125 percent.

Wonderinterest-Lacenová-Twitter na flirtovanie s Muskom tvrdo dopláca v klesajúcej cene akcií

Vývoj hodnoty akcií Twitteru za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Z doposiaľ zverejnených informácií to vyzerá tak, že zmluvný záväzok hovorí v prospech spoločnosti Twitter. Podľa neho má nárok na 1 miliardu USD v prípade, že Musk transakciu nedokončí. Ani to však nezabránilo tomu, aby sa akcie spoločnosti po negatívnej správe o odstúpení od kúpnej zmluvy prepadli. Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.