Založ si blog

Elon Musk má problém. Twitter sa rozhodol podať žalobu

Muskovo odstúpenie od kúpy Twitteru bude mať ešte dlhú a zaujímavú dohru. Okolnosti zatiaľ viac prajú sociálnej sieti.

Spoločnosť Twitter sa rozhodla žalovať Elona Muska, zakladateľa Tesly a SpaceX, pretože chce, aby dokončil akvizíciu za 44 miliárd USD. Dôvodom žaloby má byť podľa agentúry Reuters porušenie dohody o kúpe sociálnej siete za sumu 54,20 USD za akciu. Odstúpenie od zmluvy oznámil Musk  začiatkom júla 2022.

V žalobe Twitteru sa uvádza, že: „Musk si pravdepodobne myslí, že na rozdiel od všetkých ostatných strán podliehajúcich zmluvnému právu štátu Delaware si môže slobodne meniť názor, ohovárať spoločnosť, narušiť jej prevádzku, zničiť hodnotu akcií a odísť.“ Twitter označil Muskove dôvody k odstúpeniu od zmluvy za neopodstatnené. Musk sa odvolal na to, že Twitter porušil dohodu o kúpe tým, že nereagoval na žiadosti o informáciách týkajúcich sa falošných alebo spamových účtov na sociálnej sieti, ktoré by mu umožnili urobiť si nezávislé hodnotenie.

 

Stojí za oznámením pokles príjmu?

Podľa Twitteru by za odstúpením od zmluvy mohla stáť skôr súčasná situácia v globálnej ekonomike, ktorá spôsobila aj prepad na akciovom trhu. Ten zasiahol aj hodnotu akcií technologických spoločností na burze. Pre ilustráciu, napríklad akcie spoločnosti Tesla, ktoré je kľúčovým zdrojom príjmu Muska, si odpísali od oznámenia dohody 30 percent svojej hodnoty.

 

Padá aj hodnota akcií Twitteru

Akcie spoločnosti Twitter stratili po negatívnej správe o odstúpení Muska od aprílovej dohody. Pred samotným oznámením sa nachádzali okolo úrovne 50 USD za akciu a následne spadli na 36 USD. Celkovo si tak za toto obdobie odpísali 28 percent zo svojej hodnoty. Pre porovnanie: akcie spoločnosti za posledný rok podľa údajov z Investing.com stratili až 46 percent zo svojej hodnoty, zatiaľ čo pri pohľade na päťročné obdobie dosiahli výkonnosť 125 percent.

Wonderinterest-Lacenová-Twitter na flirtovanie s Muskom tvrdo dopláca v klesajúcej cene akcií

Vývoj hodnoty akcií Twitteru za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Z doposiaľ zverejnených informácií to vyzerá tak, že zmluvný záväzok hovorí v prospech spoločnosti Twitter. Podľa neho má nárok na 1 miliardu USD v prípade, že Musk transakciu nedokončí. Ani to však nezabránilo tomu, aby sa akcie spoločnosti po negatívnej správe o odstúpení od kúpnej zmluvy prepadli. Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Kyberútok vyradil viaceré štátne weby

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

putin

Je to satan, úplne prázdny liliput. Unikol rozhovor členov ruskej elity s kritikou Putina

28.03.2023 11:50

Aktérmi rozhovoru majú byť prominentný ruský hudobný producent Josif Prigožin a miliardár Farchad Achmedov.

Marian Kočner

Kauza Kuciak pokračuje výsluchom znalca z oblasti informatiky

28.03.2023 11:28

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171200x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie