Založ si blog

Cena pšenice je stále vysoko. Ako dlho ešte?

Aktuálne situácia nenahráva poklesu cien potravinárskych komodít. Práve naopak, cena pšenice a ďalších agrokomodít pravdepodobne porastie ďalej.

 

Pšenica je jednou z ostro sledovaných komodít už od vypuknutia vojny na Ukrajine, keď sa v priebehu pomerne krátkeho obdobia jej cena vyšplhala na 14-ročné maximá. Ďalším výrazným faktorom, ktorý potlačil jej cenu nahor bolo oznámenie Indie o pozastavení vývozu tejto obilniny v polovici mája tohto toka. Aj napriek miernemu poklesu v posledných týždňoch sa cena komodity drží aj naďalej vysoko.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že globálne ceny hlavných obilnín reagujú pomerne citlivo na akékoľvek správy od hlavných producentov, výkyvy počasia, zvýšenie nákladov na pestovanie a pod. Cena pšenice tento rok výrazne rástla najmä v dôsledku klesajúcich svetových zásob a zníženému exportu z Ukrajiny, ktorá od konca februára čelí vojnovému stavu. Podľa dostupných údajov by totiž až 25 percent celosvetového exportu pšenice malo pochádzať práve zo znepriatelených krajín v podobe Ukrajiny a Ruska. Ruský útok na Ukrajinu a s ním súvisiace dopady tak spôsobili globálny nedostatok tejto komodity a obavy o zabezpečenie potravinových dodávok (ktorých súčasťou je aj pšenica) v rozvojových krajinách.

 

India stopla vývoz

Po tom, čo pred mesiacom India s okamžitou platnosťou zakázala export komodity z krajiny, keď jej úrodu zasiahla vlna horúčav, cena pšenice sa dostala na nové maximá. Po otvorení trhu v Európe vzrástla na úroveň 435 EUR za tonu. Hore ju tlačil negatívny sentiment investorov, ktorí sa spoliehali po zablokovaní exportu z Ukrajiny práve na Indiu, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete. Odvtedy cena komodity mierne klesla, ale stále sa drží v pomerne vysokých hodnotách. Počas štvrtkového dňa dosahovala cena podľa Businessinsider.com 397 EUR za tonu.

Wonderinterest-Lacenová-Cena pšenice láme rekordy

Graf: Vývoj ceny pšenice za posledných  rokov. (Zdroj: businessinsider.com)

 

Problémom čelia aj rozvojové krajiny

Podľa informácií zverejnených v jednej z nedávnych správ  Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) v niektorých krajinách západnej Afriky zaznamenali nové rekordne vysoké ceny obilnín, najmä pre rastúci dopyt a nižší cezhraničný tok komodít. Ceny rôznych produktov vrátane pšeničnej múky rastú aj v pobrežných krajinách afrického kontinentu, kde pretrvávajú konflikty a tamojšie ekonomiky zápasia s oslabením meny. Ide napríklad o Sudán, Južný Sudán, krajiny ďalekého východu alebo Srí Lanku.

 

Ryža ako alternatíva pšenice

Nedostatok komodity  a prudký rast jej ceny núti krajiny hľadať si alternatívy, ktoré by mohli použiť namiesto pšenice.  Japonský potravinársky priemysel sa po novom sústreďuje sa na výrobu múky z ryže, ktorej je v Japonsku dostatok, nemusí sa dovážať a nie je taká náchylná na cenové výkyvy.

 

Tlak na cenu pretrváva

Vzhľadom k tomu, že faktory, ktoré tlačia cenu pšenice hore aj naďalej pretrvávajú, je pravdepodobné, že cena tejto komodity tak rýchlo nezačne klesať. Práve naopak. S ohľadom na rastúcu infláciu, vstupné náklady na pestovanie, obavy o úrodu v dôsledku horúčav a pretrvávajúci problém s dodávkami kvôli konfliktu na Ukrajine je pravdepodobné, že tlaky na cenu budú v blízkej budúcnosti ešte intenzívnejšie.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Bratislava mesto horúčavy obchodná ulica električka

Na bezpečnosť v uliciach Bratislavy bude aj tento rok dohliadať Nočná pomoc

28.03.2023 13:34

Posilní prácu mestskej a štátnej polície či záchrannej služby.

kvety, ľad, počasie, sneženie, Bratislava

Sneh, ľad a kvety. Snehová fujavica komplikuje dopravu, mráz trápi záhradkárov

28.03.2023 13:29

Aprílové počasie už v marci. Pozrite si, čo sa zase dialo v Bratislave.

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Drtivo nás to poškodilo, smeje sa Kollár

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171210x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie