Založ si blog

Keď mäsiarom viaznu dodávky, vegánsky Beyond Meat profituje

Beyond Meat, výrobca vegánskej náhrady mäsa, je na burze od mája minulého roka. Za ten čas prešiel pomerne búrlivým vývojom. V polovici marca ho postihol – podobne ako väčšinu titulov na kapitálových trhoch – výrazný prepad.  Od tohto momentu však prudko rastie. Jeho akcie si pripísali cez sto percent. Prečo? V Amerike koronavírus spôsobil výpadky dodávok mäsa, keďže mnohé mäsokombináty ostali zatvorené. Fastfoody tak museli mäso v ponuke nahradiť práve vegánskou verziou.

Podľa agentúry DPA sa americkí zákazníci sťažovali na nedostatok mäsových burgrov v ponuke reťazca Wendy´s. Podľa spoločnosti Nielsen negatívna situácia v amerických obchodoch zdvihla od 25. apríla ceny mäsa o 8 percent.

Beyond Meat z toho všetkého profituje. To sa prejavilo aj v kvartálnych hospodárskych výsledkoch – za prvé tri mesiace roka firmy vykázala zisk 1,8 milióna USD.  A tržby jej medziročne stúpli o 141 percent na 97,1 milióna USD.

Očakávania trhu od ďalšieho vývoja firmy sú pozitívne. Akcie spoločnosti od marcového prepadu tesne po prepuknutí pandémie COVID-19 razantne stúpajú. Konkrétne z úrovne 54 USD narástli o 114 percent a ich hodnota sa v úvode stredajšieho obchodného dňa pohybovala na hodnote okolo 116 USD za akciu. Ak to porovnáme s úvodom roka 2020, celkový nárast je 53 percent.

Tým však dobré správy pre akcionárov Beyond Meat nekončia. Kvôli súčasným obmedzeniam v ekonomikách jednotlivých štátov a v dôsledku narušeniu dodávok rástli v uplynulých mesiacoch nielen ceny mäsa,  ale aj globálne ceny potravín. Napríklad v Číne potraviny v marci zdraželi medziročne o 18,3 percenta a dokonca ceny bravčového stúpli o dramatických 116 percent. V USA sú nárasty miernejšie (medzimesačne o +0,4 % podľa amerického ministerstva práce), ale potraviny sa takisto rastu cien nevyhli. Tieto správy znamenajú momentálnu vodu na mlyn výrobcom potravín, ktorí dokážu pokryť dopyt či dokonca expandovať.

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

okuliare, kniha, práca, rozmýšľanie

Poliaci zvažujú, že skrátia pracovný týždeň

25.05.2024 06:12

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa.

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky

Atentát na Fica ešte viac zmobilizoval voličov pred voľbami do europarlamentu. Budeme v účasti opäť poslední v únii?

25.05.2024 06:05

Krajná pravica bude silnejšia. Ovládne Európsky parlament? (diskusia k eurovoľbám)

samozber, jahody, Kolíňany

Jahodové „šialenstvo“ vrcholí. Vlastnoručne si nazbierať sladkú pochúťku sa oplatí

25.05.2024 06:00

„Nájazdy“ ľudí na jahodové polia sú v ostatných dňoch bežným javom. Samozberom ušetria na cene, no pre mnohých je to aj zábava - zvlášť pre rodiny s deťmi.

Ukrajina, vojaci

VIDEO: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson, tvrdí Kuleba

25.05.2024 06:00

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: Tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy.