Založ si blog

Keď mäsiarom viaznu dodávky, vegánsky Beyond Meat profituje

Beyond Meat, výrobca vegánskej náhrady mäsa, je na burze od mája minulého roka. Za ten čas prešiel pomerne búrlivým vývojom. V polovici marca ho postihol – podobne ako väčšinu titulov na kapitálových trhoch – výrazný prepad.  Od tohto momentu však prudko rastie. Jeho akcie si pripísali cez sto percent. Prečo? V Amerike koronavírus spôsobil výpadky dodávok mäsa, keďže mnohé mäsokombináty ostali zatvorené. Fastfoody tak museli mäso v ponuke nahradiť práve vegánskou verziou.

Podľa agentúry DPA sa americkí zákazníci sťažovali na nedostatok mäsových burgrov v ponuke reťazca Wendy´s. Podľa spoločnosti Nielsen negatívna situácia v amerických obchodoch zdvihla od 25. apríla ceny mäsa o 8 percent.

Beyond Meat z toho všetkého profituje. To sa prejavilo aj v kvartálnych hospodárskych výsledkoch – za prvé tri mesiace roka firmy vykázala zisk 1,8 milióna USD.  A tržby jej medziročne stúpli o 141 percent na 97,1 milióna USD.

Očakávania trhu od ďalšieho vývoja firmy sú pozitívne. Akcie spoločnosti od marcového prepadu tesne po prepuknutí pandémie COVID-19 razantne stúpajú. Konkrétne z úrovne 54 USD narástli o 114 percent a ich hodnota sa v úvode stredajšieho obchodného dňa pohybovala na hodnote okolo 116 USD za akciu. Ak to porovnáme s úvodom roka 2020, celkový nárast je 53 percent.

Tým však dobré správy pre akcionárov Beyond Meat nekončia. Kvôli súčasným obmedzeniam v ekonomikách jednotlivých štátov a v dôsledku narušeniu dodávok rástli v uplynulých mesiacoch nielen ceny mäsa,  ale aj globálne ceny potravín. Napríklad v Číne potraviny v marci zdraželi medziročne o 18,3 percenta a dokonca ceny bravčového stúpli o dramatických 116 percent. V USA sú nárasty miernejšie (medzimesačne o +0,4 % podľa amerického ministerstva práce), ale potraviny sa takisto rastu cien nevyhli. Tieto správy znamenajú momentálnu vodu na mlyn výrobcom potravín, ktorí dokážu pokryť dopyt či dokonca expandovať.

Netflix v problémoch kvôli AI? Štrajky kazia biznis streamovacím spoločnostiam

05.09.2023

Spoločnosť Netflix, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedúcu pozíciu v oblasti streamovacích služieb sklamala Wall Street svojimi tržbami za druhý štvrťrok, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Akcie sa po tomto oznámení prepadli o 5 %.* Na tom sa nepochybne podpísalo aj štrajkovanie scenáristov, ku ktorým sa pridali aj mnohí herci, čo spôsobilo problémy [...]

Ošiaľ okolo filmu Barbie dostal firmu Mattel späť do centra pozornosti

28.08.2023

V dynamickom svete investovania je vždy rozumné sledovať spoločnosti s pôsobivým potenciálom rastu. Jednou z takýchto spoločností je nepochybne americký výrobca hračiek Mattel Inc. Akcie spoločnosti vzrástli od polovice júna o 15 percent. K pozitívnemu sentimentu zo strany investorov nepochybne prispelo nielen oznámenie o zvýšení prognózy na tento rok, ale aj ošiaľ, [...]

Eli Lilly and Company upevňuje spoju pozíciu na trhu prostredníctvom liekov na chudnutie

21.08.2023

Počas pandémie Covid sme mohli vidieť, že farmaceutické spoločnosti efektívne zarábali na očkovacích vakcínach. Eli Lilly and Company je jednou zo spoločností, ktorých biznis sa nezastavil ani počas lockdownov, napriek tomu, že nemá vlastnú vakcínu proti COVID-19. Vyvíja totiž lieky, ktoré sú spojené s liečbou tohto ochorenia. Okrem toho chce posilniť svoju pozíciu na [...]

Tanky Leopard, vozidlá 4x4 Oshkosh, Martin Sklenár, Jaroslav Naď, stíhačky F-16

Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

24.09.2023 18:17

Denník Pravda sa kandidujúcich strán a hnutí pýtal na priority v obrane.

bana čína

Požiar v čínskej uhoľnej bani si vyžiadal 16 obetí

24.09.2023 17:51

Čína je najväčší svetový producent znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Stále prevádzkuje tisíce uhoľných baní.

laszlo solymos

Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé a arogantné

24.09.2023 17:21

Sulík ešte minulý týždeň vyzval na odstúpenie z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti.

Pašinjan

Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

24.09.2023 15:55

Rusko odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu.