Založ si blog

Keď mäsiarom viaznu dodávky, vegánsky Beyond Meat profituje

Beyond Meat, výrobca vegánskej náhrady mäsa, je na burze od mája minulého roka. Za ten čas prešiel pomerne búrlivým vývojom. V polovici marca ho postihol – podobne ako väčšinu titulov na kapitálových trhoch – výrazný prepad.  Od tohto momentu však prudko rastie. Jeho akcie si pripísali cez sto percent. Prečo? V Amerike koronavírus spôsobil výpadky dodávok mäsa, keďže mnohé mäsokombináty ostali zatvorené. Fastfoody tak museli mäso v ponuke nahradiť práve vegánskou verziou.

Podľa agentúry DPA sa americkí zákazníci sťažovali na nedostatok mäsových burgrov v ponuke reťazca Wendy´s. Podľa spoločnosti Nielsen negatívna situácia v amerických obchodoch zdvihla od 25. apríla ceny mäsa o 8 percent.

Beyond Meat z toho všetkého profituje. To sa prejavilo aj v kvartálnych hospodárskych výsledkoch – za prvé tri mesiace roka firmy vykázala zisk 1,8 milióna USD.  A tržby jej medziročne stúpli o 141 percent na 97,1 milióna USD.

Očakávania trhu od ďalšieho vývoja firmy sú pozitívne. Akcie spoločnosti od marcového prepadu tesne po prepuknutí pandémie COVID-19 razantne stúpajú. Konkrétne z úrovne 54 USD narástli o 114 percent a ich hodnota sa v úvode stredajšieho obchodného dňa pohybovala na hodnote okolo 116 USD za akciu. Ak to porovnáme s úvodom roka 2020, celkový nárast je 53 percent.

Tým však dobré správy pre akcionárov Beyond Meat nekončia. Kvôli súčasným obmedzeniam v ekonomikách jednotlivých štátov a v dôsledku narušeniu dodávok rástli v uplynulých mesiacoch nielen ceny mäsa,  ale aj globálne ceny potravín. Napríklad v Číne potraviny v marci zdraželi medziročne o 18,3 percenta a dokonca ceny bravčového stúpli o dramatických 116 percent. V USA sú nárasty miernejšie (medzimesačne o +0,4 % podľa amerického ministerstva práce), ale potraviny sa takisto rastu cien nevyhli. Tieto správy znamenajú momentálnu vodu na mlyn výrobcom potravín, ktorí dokážu pokryť dopyt či dokonca expandovať.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?