Založ si blog

Sú už akcie na dne alebo nás čaká nový, ešte hlbší prepad?

Bude koronakríza iba krátkym poklesom s rýchlym návratom do normálu alebo tiahlou krízou, ako bola tá posledná v rokoch 2009-2011? Rozhodne o tom rýchlosť naštartovania globálnej ekonomiky. V hre sú však ďalšie faktory ako hlboký prepad zamestnanosti, ktoré môžu pri reštarte spôsobiť problémy.

Pozrime, ako sú na tom momentálne akciové trhy. V priebehu uplynulého týždňa dosiahli americké akcie  najvyššie hodnoty od marca 2020. Jedným z dôvodov sú dobré správy o potenciálnom lieku na COVID-19 od americkej biotechnologickej firmy Gilead Sciences. Rast indexov isto podporili aj stimuly Fedu, ktorý odkupuje aktíva, ako aj balík pomoci v objeme dvoch biliónov USD od Trumpovej administratívy. Podobné stimuly – nákup aktív v objeme 750 miliárd eur – tiež v marci oznámila Európska centrálna banka. Dokedy však stimuly dokážu „zalepiť oči“ pred ekonomickou realitou? Aj keď niektoré krajiny postupne začínajú uvoľňovať opatrenia a opätovne otvárať ekonomiku, súčasná situácia stále môže byť povestným „tichom pred búrkou“. Prečo?  Poďme si to rozobrať na drobné.

Koronakríza spôsobuje nárast nákladov na jednotlivca, čo má za následok rast nezamestnanosti, nehovoriac o tvrdých dopadoch oklieštenia hospodárskej činnosti na ekonomiky štátov.

Medzinárodný menový fond (MMF) v najnovšej správe zo 6. apríla 2020 výrazne znížil vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva. Predpovedá v tomto roku pokles o 3 percentá, čo je horší scenár ako počas poslednej finančnej krízy  v rokoch 2008 až 2009. Vo vyspelých ekonomikách sa predpokladá pokles na úrovni -6,1 percenta a pri rozvojových trhoch a ekonomík na úrovni -1 percento. Tieto čísla bezpochyby môžu prispieť  k novému výpredaju na akciových trhoch.

Ďalším faktorom sú reálne dopady koronakrízy na hospodárenie firiem. Firmy v tomto čase začínajú reportovať svoje výsledky za prvý kvartál 2020, v ktorých sa už prejavujú dopady koronavírusu. Je to prvý skutočne reálny pohľad do „účtovných kníh“ firiem s dopadmi aktuálnej krízy na svetovú ekonomiku.

Vlna rastu akciových trhoch po prudkom prepade v marci mohla byť len dočasným protipohybom v rámci medvedieho trendu. Ako sa pre CNBC vyjadril stratég Mark Jolley zo spoločnosti CCB International Securities, hodnota akcií by mohla klesnúť aj o 15 percent pod marcové minimá, keďže napríklad hlavné akciové indexy sa aktuálne obchodujú na vysokom forwardovom P/E, zatiaľ čo zisky firiem klesajú (na vysvetlenie: forwardové P/E je pomer aktuálnej ceny a odhadovaných ziskov na akciu v najbližších 12 mesiacoch).

Toto všetko sú pádne dôvody na nervozitu investorov, ktorých správanie pri negatívnych očakávaniach zvyčajne smeruje k výpredajom.

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi v ostreľovanom Šebekine panikária a utekajú. Moskva odvracia pohľad, začína sa rabovať

08.06.2023 13:28

Priame výpovede ľudí z ruského mesta v Belgorodskej oblasti.

Mantis

Nemci darovali Slovensku systémy Mantis. Posilnia ochranu hranice s Ukrajinou

08.06.2023 13:23

Prvý z týchto systémov bude dodaný v rozsahu niekoľkých týždňov.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini

Migračné kvóty opäť spôsobujú rozruch. Pellegrini vyzval Šimka, aby nemenil kurz

08.06.2023 13:05

Pellegrini na tlačovej konferencii tvrdil, že v Bruseli chcú vrátiť povinné prerozdeľovanie migrantov. Úrad vlády však takéto tvrdenia vyvrátil.

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182129x
Priemerná čítanosť článkov: 1530x

Autor blogu

Kategórie