Sú už akcie na dne alebo nás čaká nový, ešte hlbší prepad?

Bude koronakríza iba krátkym poklesom s rýchlym návratom do normálu alebo tiahlou krízou, ako bola tá posledná v rokoch 2009-2011? Rozhodne o tom rýchlosť naštartovania globálnej ekonomiky. V hre sú však ďalšie faktory ako hlboký prepad zamestnanosti, ktoré môžu pri reštarte spôsobiť problémy.

Pozrime, ako sú na tom momentálne akciové trhy. V priebehu uplynulého týždňa dosiahli americké akcie  najvyššie hodnoty od marca 2020. Jedným z dôvodov sú dobré správy o potenciálnom lieku na COVID-19 od americkej biotechnologickej firmy Gilead Sciences. Rast indexov isto podporili aj stimuly Fedu, ktorý odkupuje aktíva, ako aj balík pomoci v objeme dvoch biliónov USD od Trumpovej administratívy. Podobné stimuly – nákup aktív v objeme 750 miliárd eur – tiež v marci oznámila Európska centrálna banka. Dokedy však stimuly dokážu „zalepiť oči“ pred ekonomickou realitou? Aj keď niektoré krajiny postupne začínajú uvoľňovať opatrenia a opätovne otvárať ekonomiku, súčasná situácia stále môže byť povestným „tichom pred búrkou“. Prečo?  Poďme si to rozobrať na drobné.

Koronakríza spôsobuje nárast nákladov na jednotlivca, čo má za následok rast nezamestnanosti, nehovoriac o tvrdých dopadoch oklieštenia hospodárskej činnosti na ekonomiky štátov.

Medzinárodný menový fond (MMF) v najnovšej správe zo 6. apríla 2020 výrazne znížil vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva. Predpovedá v tomto roku pokles o 3 percentá, čo je horší scenár ako počas poslednej finančnej krízy  v rokoch 2008 až 2009. Vo vyspelých ekonomikách sa predpokladá pokles na úrovni -6,1 percenta a pri rozvojových trhoch a ekonomík na úrovni -1 percento. Tieto čísla bezpochyby môžu prispieť  k novému výpredaju na akciových trhoch.

Ďalším faktorom sú reálne dopady koronakrízy na hospodárenie firiem. Firmy v tomto čase začínajú reportovať svoje výsledky za prvý kvartál 2020, v ktorých sa už prejavujú dopady koronavírusu. Je to prvý skutočne reálny pohľad do „účtovných kníh“ firiem s dopadmi aktuálnej krízy na svetovú ekonomiku.

Vlna rastu akciových trhoch po prudkom prepade v marci mohla byť len dočasným protipohybom v rámci medvedieho trendu. Ako sa pre CNBC vyjadril stratég Mark Jolley zo spoločnosti CCB International Securities, hodnota akcií by mohla klesnúť aj o 15 percent pod marcové minimá, keďže napríklad hlavné akciové indexy sa aktuálne obchodujú na vysokom forwardovom P/E, zatiaľ čo zisky firiem klesajú (na vysvetlenie: forwardové P/E je pomer aktuálnej ceny a odhadovaných ziskov na akciu v najbližších 12 mesiacoch).

Toto všetko sú pádne dôvody na nervozitu investorov, ktorých správanie pri negatívnych očakávaniach zvyčajne smeruje k výpredajom.

Kto investoval do technológií, výrazne zarobil. Metaverse Index v roku 2024 narástol o vyše 40 %

28.01.2025

Rok 2024: Technologické akcie na vzostupe napriek výzvam Rok 2024 priniesol pokračovanie rastového trendu z predchádzajúceho roka, a to nielen pre technologické akcie. Inflácia ďalej klesala, pričom trh práce a ekonomický rast zostávali stabilné. Medzi kľúčové faktory tohto pozitívneho vývoja patrili optimizmus okolo znižovania úrokových sadzieb, uvoľnenie menovej politiky [...]

Rozhodli sa pre environmentálnu zodpovednosť. Nóri odložili plány na hlbinnú ťažbu

14.01.2025

Nórsko odložilo plány rozsiahlej hlbinnej ťažby vo svojich vodách, čo predstavuje významný posun od januára, keď vláda tento kontroverzný projekt pôvodne schválila. Návrh mal otvoriť takmer 300 tisíc km2 morského dna na ťažbu polymetalických konkrécií, ktoré obsahujú kritické materiály používané v batériách elektrických áut alebo solárnych paneloch. Záujem [...]

Výpredaje počas Black Friday ukázali, že viac nakupujeme online (a menej v „kamenných“ predajniach)

12.12.2024

Koniec novembra v znamení výpredajov: Black Friday mení nákupné správanie Záver novembra je už tradične spojený s masívnymi výpredajmi počas Black Friday. Tento rok opäť ukázal posun v preferenciách spotrebiteľov. Podľa Adobe Analytics minuli zákazníci na americkom trhu počas nákupnej špičky cez internet až 11 miliónov dolárov za minútu. Rastúca obľuba pohodlného [...]

protest pochod bratislava

Vo viacerých mestách v SR i v zahraničí sa v piatok konali protesty

04.04.2025 23:43

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Oblasť pri ostrove Nová Británia zasiahlo zemetrasenie o sile 7,2 stupňa

04.04.2025 23:34

Podľa agentúry Reuters bolo vydané varovanie pred cunami.

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.