Sú už akcie na dne alebo nás čaká nový, ešte hlbší prepad?

Bude koronakríza iba krátkym poklesom s rýchlym návratom do normálu alebo tiahlou krízou, ako bola tá posledná v rokoch 2009-2011? Rozhodne o tom rýchlosť naštartovania globálnej ekonomiky. V hre sú však ďalšie faktory ako hlboký prepad zamestnanosti, ktoré môžu pri reštarte spôsobiť problémy.

Pozrime, ako sú na tom momentálne akciové trhy. V priebehu uplynulého týždňa dosiahli americké akcie  najvyššie hodnoty od marca 2020. Jedným z dôvodov sú dobré správy o potenciálnom lieku na COVID-19 od americkej biotechnologickej firmy Gilead Sciences. Rast indexov isto podporili aj stimuly Fedu, ktorý odkupuje aktíva, ako aj balík pomoci v objeme dvoch biliónov USD od Trumpovej administratívy. Podobné stimuly – nákup aktív v objeme 750 miliárd eur – tiež v marci oznámila Európska centrálna banka. Dokedy však stimuly dokážu „zalepiť oči“ pred ekonomickou realitou? Aj keď niektoré krajiny postupne začínajú uvoľňovať opatrenia a opätovne otvárať ekonomiku, súčasná situácia stále môže byť povestným „tichom pred búrkou“. Prečo?  Poďme si to rozobrať na drobné.

Koronakríza spôsobuje nárast nákladov na jednotlivca, čo má za následok rast nezamestnanosti, nehovoriac o tvrdých dopadoch oklieštenia hospodárskej činnosti na ekonomiky štátov.

Medzinárodný menový fond (MMF) v najnovšej správe zo 6. apríla 2020 výrazne znížil vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva. Predpovedá v tomto roku pokles o 3 percentá, čo je horší scenár ako počas poslednej finančnej krízy  v rokoch 2008 až 2009. Vo vyspelých ekonomikách sa predpokladá pokles na úrovni -6,1 percenta a pri rozvojových trhoch a ekonomík na úrovni -1 percento. Tieto čísla bezpochyby môžu prispieť  k novému výpredaju na akciových trhoch.

Ďalším faktorom sú reálne dopady koronakrízy na hospodárenie firiem. Firmy v tomto čase začínajú reportovať svoje výsledky za prvý kvartál 2020, v ktorých sa už prejavujú dopady koronavírusu. Je to prvý skutočne reálny pohľad do „účtovných kníh“ firiem s dopadmi aktuálnej krízy na svetovú ekonomiku.

Vlna rastu akciových trhoch po prudkom prepade v marci mohla byť len dočasným protipohybom v rámci medvedieho trendu. Ako sa pre CNBC vyjadril stratég Mark Jolley zo spoločnosti CCB International Securities, hodnota akcií by mohla klesnúť aj o 15 percent pod marcové minimá, keďže napríklad hlavné akciové indexy sa aktuálne obchodujú na vysokom forwardovom P/E, zatiaľ čo zisky firiem klesajú (na vysvetlenie: forwardové P/E je pomer aktuálnej ceny a odhadovaných ziskov na akciu v najbližších 12 mesiacoch).

Toto všetko sú pádne dôvody na nervozitu investorov, ktorých správanie pri negatívnych očakávaniach zvyčajne smeruje k výpredajom.

Spektakulárny vstup spoločnosti Voyager na finančné trhy podporila aliancia s NASA pri budovaní náhrady za vesmírnu stanicu ISS

26.06.2025

Prejsť dráhu od neznámej novej firmy k vedúcemu aktérovi v obrannej a kozmickej sfére za obdobie 5 rokov je príbeh, ktorý prekračuje predstavy väčšiny technologických subjektov. Voyager Technologies, založená v roku 2019 s centrálou v Denveri, túto premenu úspešne realizovala a jej prvotné predstavenie sa na kapitálových trhoch to nepochybne potvrdilo. Počiatočná cena [...]

Produkcia ikonického kubánskeho rumu je ohrozená. Výroba sladkej suroviny padla na historické dno

22.05.2025

Ostrovný štát Kuba, kedysi známy ako svetový líder v pestovaní cukrovej trstiny, momentálne zápasí s nevídaným nedostatkom tejto kľúčovej suroviny. Kombinácia nesprávnych investičných rozhodnutí na štátnej úrovni spolu so zastaranými výrobnými linkami spôsobila nepretržitý úpadok produkčných možností, ktorý sa neustále zintenzívňuje a bráni dosiahnutiu [...]

Ceny zlata a medi dosiahli historické maximá. Kľúčovú úlohu zohrávajú obchodné kroky USA

11.04.2025

Nepokojné vzťahy medzi Spojenými štátmi a ďalšími svetovými ekonomikami sa neustále vyostrujú a ovplyvňujú hodnotu rôznych aktív na globálnych trhoch. V reakcii na colné poplatky a iné ekonomické faktory, predovšetkým stúpajúcu infláciu, sa investori utiekajú k bezpečnejším možnostiam, najmä k drahým kovom – na prvom mieste k zlatu. Zavádzanie obchodných bariér [...]

Marine Le Penová

Európsky súd pre ľudské práva zamietol žiadosť Marine Le Penovej. Naďalej nemôže kandidovať vo voľbách

09.07.2025 22:35

Parížsky trestný súd uznal 56-ročnú Le Penovú za vinnú zo sprenevery.

hazz, hasiči, požiar elektroauta auto elektrické

Elektromobil v plameňoch: Na R1 v smere do Trnavy zasahovali hasiči z dvoch okresov

09.07.2025 22:18

V čase príchodu hasičov na miesto udalosti bolo už vozidlo celé v plameňoch.

Bojovníci Hamasu

Hamas je ochotný prepustiť desať izraelských rukojemníkov

09.07.2025 21:57

Rokovania o prímerí v Pásme Gazy pokračujú v Katare už štvrtý deň.

Jun Sok-jol

Od stanného práva k väzbe: Exprezidenta Južnej Kórey zatkli, vraj si chcel zničiť vlastné stopy

09.07.2025 21:35

Juhokórejský súd na stredajšom pojednávaní vyhovel žiadosti prokurátora o vydanie zatykača na bývalého prezidenta Jun Sok-jola.