Založ si blog

Najväčšie filmové štúdio sveta krváca a stráca hodnotu

Robert Iger odstúpil z funkcie výkonného riaditeľa spoločnosti Walt Disney. Pre znalcov Hollywoodu šokujúca správa. Podľa BBC je Iger najmocnejším mužom Hollywoodu. Práve pod jeho vedením Walt Disney Studios prebrali viacero konkurentov a vyšvihli sa na čelo trhu. Na túto správu reagovali akcie firmy strmým poklesom.

Hneď po minulotýždňovom oznámení sa hodnota firmy na burze prepadla o dve percentá. Tesne pred spustením štvrtkového obchodného dňa akcie stáli 123 USD po poklese o 3,77 percenta. V piatok sa strata ešte prehĺbila a cena klesla k 117 USD za akciu. Pre porovnanie – ešte začiatkom januára mali akcie Walt Disney hodnotu 148 USD.

Investorom nemôžeme skepsu vôbec zazlievať. Pod Igerovým vedením zaznamenal Walt Disney celý rad úspechov. Z tých najväčších spomeňme prevzatie spoločnosti Pixar, ktorá je špičkou v animovaných filmoch, včlenenie nakladateľskej spoločnosti Marvel, zábavnej divízie 21st Century Fox aj filmového štúdia Lucasfilm pod krídla Walt Disney. Nehovoriac o spustení streamovacej služby Disney+, ktorá od svojho štartu v októbri 2019 získala podľa BBC už 28 miliónov predplatiteľov.

Trhová kapitalizácia Walt Disney sa pod Igerovým vedením zvýšila približne päťnásobne. Tá teraz trpí: pred spustením štvrtkového obchodovania kapitalizácia klesla na úroveň 223 miliárd USD, v piatok negatívna nálada investorov kvôli koronavírusu stlačila číslo na 212 miliárd USD.

Igera, ktorý zastával funkciu od roku 2005, podľa oficiálneho oznámenia firmy nahradí Bob Chapek, ktorý pôsobí ako šéf divízie zábavných parkov Walt Disney. Iger  zatiaľ z firmy neodchádza definitívne. V spoločnosti bude aj naďalej zastávať významné postavenie – konkrétne post výkonného predsedu, na ktorom bude až do konca budúceho roka dohliadať na kreatívne aktivity spoločnosti. Pre zotavenie Walt Disney však bude podstatný výkon nového CEO – ak sa nedokáže priblížiť k výkonu Igera, vývoj pre filmovú jednotku nemusí byť vôbec pozitívny.

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

most pri obci Sirník, KSK

Na moste v Korytnici vyhlásia mimoriadnu situáciu

29.02.2024 14:30

Most je znehodnotený a je vo veľmi zlom stave.

Michal Šimečka / Ľudovít Ódor /

Šimečka: PS chce eurovoľby vyhrať, aby sa hlasom Slovenska v EP nestal Blaha a Danko

29.02.2024 14:10

Eurokandidátku Progresívneho Slovenska bude viesť bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor.

piesok, sahara

Šoféri sa nepotešia, na Slovensko sa blíži výraznejšia vlna prachu zo Sahary

29.02.2024 13:07

Na Slovensku tak možno bude farebný západ alebo východ Slnka.

Korytnica, cyklotrasa, voda

Na moste v Korytnici vyhlásia mimoriadnu situáciu

29.02.2024 13:00

Nachádza sa na jedinej prístupovej komunikácii do miestnej časti.