Založ si blog

Corona doplatila na zhodu mena. Akcie výrobcu aj dovozcu sa kvôli koronavírusu masívne prepadli

Následky koronavírusu nepociťujú len finančné trhy, ale aj svetoznáme pivo, ktoré má s koronavírusom nechtiac silné prepojenie – spoločný názov. Výrobca aj dovozca piva Corona trpia v dôsledku nižšieho dopytu výrazným prepadom ceny akcií.

Výrobca piva nemá s vírusom nič spoločné, preto je zrejmé, že známu značku „potápa“ výlučne zhoda názvu s koronavírusom.  Slovo „corona“ a jeho rôzne variácie aktuálne patria k najvyhľadávanejším a negatívna konotácia slova má silný dopad aj na predaje tohto piva. Podľa prieskumu spoločnosti 5W Public Relations odmieta toto pivo piť až 38 percent Američanov. A dôvod? Boja sa koronavírusu a názov piva im ho silno indikuje.

Aj keď ide o emóciu, tie dnes ovládajú svet a dopláca na to aj vývozca piva z Mexika do USA, spoločnosť Constellation Brands, ktorej akcie klesli na burze v New Yorku od 20. februára 2020 z 208 USD za akciu na 179 USD za akciu pred spustením dnešného obchodného dňa.  To je prepad o 14 percent. Pritom koncom februára, keď sa negatívna nálada ešte vystupňovala kvôli rýchlemu šíreniu koronavírusu v Európe, sa akcie Constellation Brands obchodovali ešte nižšie – na úrovni 165 USD za akciu.

Výrobca Corony, spoločnosť Anheuser-Busch InBev, je na tom ešte horšie. Kým ešte 20. februára sa akcie spoločnosti obchodovali na hodnote 74 USD, pred spustením pondelkového obchodovania to bolo tesne pod hranicou 54 USD za akciu, čo je pokles na úrovni 27 percent. Aj keď treba povedať, že k prepadu akcií prispelo okrem strachu z koronavírusu aj minulotýždňové zverejnenie výsledkov za 4. kvartál 2019. Najväčšiemu svetovému pivovaru klesol zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi medziročne o 5,5 percenta na 5,34 miliardy USD. Pivovar zároveň počíta s ďalším poklesom aj v prvom kvartáli 2020 kvôli koronavírusu.

Aj keď sa finančné trhy v priebehu uplynulého týždňa začali spamätávať z prepadov v dôsledku koronavírusu, v úvode tohto týždňa opäť zaznamenali obrovské výpredaje. To neveští nič dobré ani pre dôveru amerických spotrebiteľov v pivo Corona a pre vývoj akcií výrobcu a vývozcu tejto značky.

 

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

operácia, Rooseveltova nemocnica

V Rooseveltovej nemocnici urobili päťtisícu roboticky asistovanú operáciu

29.02.2024 16:47

Jubilejný pacient bol 74-ročný pán Milan z Banskej Bystrice. Roboticky asistovanú operáciu mal dvakrát.

Notebook / Mobil / Internet /

Polícia obvinila štyri osoby, ktoré na internete mámili od ľudí peniaze cez vymyslený ženský profil

29.02.2024 16:21

Obvinení viedli s osobami komunikáciu so sexuálnou tematikou. V prípade dokázania viny im hrozí až na desať rokov väzenia.

Peter Kotlár

Kotlár odmieta porušenie zákona, jeho konateľstvo vo firme má riešiť výbor

29.02.2024 16:07

Poslanec SNS odmieta, že by porušil zákon.

Rudolf Huliak

Matovičovci vyzývajú Huliaka, aby sa vzdal mandátu poslanca pre slová o zastrelení hovorcu hnutia

29.02.2024 15:33

Podľa hnutia by sa poslanec SNS mal ospravedlniť a odovzdať zbrojný preukaz a zbrane.