Pozor na podvody, ktoré so sebou pravdepodobne prinesie polenie bitcoinu

Najočakávanejšou udalosťou roka 2020 na trhu kryptomien bude takzvané polenie (halvening) bitcoinu. Aktuálne všetko nasvedčuje tomu, že tento okamih sa budú snažiť využiť nielen tvorcovia kryptomenových projektov, ale aj špekulanti.

Mnohí po vlaňajších a predvlaňajších pádoch bitcoin odpisovali, tento rok však najstaršia kryptomena chytila ​​druhý dych. Mnoho investorov verí, že tento rok môže byť opäť rekordný. V tomto prípade ide skutočne len o čistú vieru, keďže kryptomenové trhy patria k vôbec najrizikovejším a, ako potvrdzuje história, trhy s digitálnymi menami zažívajú prudké výkyvy.

Na dobrej nálade na trhu sa aj tentokrát budú bezpochyby chcieť zviesť  aj mnohí podvodníci. Polenie (halvening) bitcoinu totiž v praxi znamená, že rýchlosť, akou sa bitcoin ťaží, klesne na polovicu. Aktualizácia systému, ktorá nastáva približne raz za štyri roky po vyťažení 210-tisíc blokov bitcoinov, spôsobí od polovice mája nesúlad medzi tempom rastu dopytu a ponuky na trhu s bitcoinami. Práve na tento moment vsádzajú nielen špekulanti, ale aj podvodníci ako rozhodujúci impulz k cenovému rastu. Tento rast sa potom môže preniesť aj na ostatné kryptomeny vrátane lokálnych trhov.

Aktuálne čísla ukazujú, že investori svoje očakávania budúceho rastu ceny bitcoinu premietajú do svojich nákupov už teraz. Po momente tzv. polenia potom, logicky, môžu začať zase vyberať zisky. Tento moment má potenciál akcelerovať pád ďalších kryptomenových projektov. V celej rovnici okolo vývoja cien kryptomien je pritom viac neznámych. Okrem samotnej volatility je známym dlhodobým rizikom pre hodnotu kryptomien predovšetkým možná konkurencia zo strany nejakého nového, ešte atraktívnejšieho projektu. Príkladom je projekt facebookovej libry.  Ďalšie riziká sú politické, spojené s prísnejšou reguláciou.

V čase možného prudkého rastu a opäť poklesu bitcoinu sa ukazujú osobitné riziká pre Česko a Slovensko. V oboch štátoch totiž v posledných rokoch vzniklo nemalé množstvo pochybných či dokonca podvodných subjektov, ktoré sa snažia neinformovaným investorom predať bezcenné tokeny. Často fungujú ako takzvaná Ponziho schéma, čiže pyramídová hra s prísľubom vysokých ziskov v krátkom čase. Týmto „obchodníkom so sľubmi“ úlohu veľmi uľahčuje fakt, že kryptomena nie je krytá žiadnou materiálnou hodnotou, ničím hmatateľne overiteľným. Je to v podstate len počítačový algoritmus. A v takom prípade sa dá kúsok kryptomeny jednoducho napodobniť a vyrobiť presvedčivý falzifikát. Preto, ak chce človek ísť do riskantného nákupu kryptomien s cieľom zarobiť na raste, mal by tak robiť iba cez preverených sprostredkovateľov, vlastníkov príslušnej licencie od niektorej z európskych centrálnych bánk. V opačnom prípade riskuje sklamanie ešte predtým, ako jeho investícia dostane šancu reálne niečo zarobiť.

Ďalšími fanúšikmi jadrovej energie sú technologickí giganti ako Google a Microsoft. Kvôli AI potrebujú vlastné reaktory

25.10.2024

Veľkí hráči ako Google a Microsoft zápasia s obrovskými energetickými nárokmi na tréning a prevádzku pokročilých modelov umelej inteligencie (AI). Na splnenie týchto požiadaviek a zároveň v snahe o udržateľnosť sa ako riešenie ukazuje jadrová energia. Hoci ponúka potenciálnu cestu k čistejšej a spoľahlivejšej energii, nie je bez kontroverzií. Zatiaľ čo zástancovia [...]

Je výrazná volatilita technologických akcií ako nový normál?

30.08.2024

V posledných rokoch sme boli svedkami výraznej nestability na akciových trhoch. Udalosti ako pandémia COVID-19, rastúca inflácia, či zmeny úrokových sadzieb, ako aj technologický pokrok významne ovplyvnili trhové dianie. Mnohé indikátory signalizujú dlhodobé zvýšenie volatility. Mali by sme sa teda pripraviť na obdobie vyššej nestability? V tomto článku, ktorý sme pre [...]

Technologické firmy ženú Metaverse Index stále vyššie. Všetko v znamení umelej inteligencie

06.08.2024

Od posledného prehľadu z marca 2024 sa index Metaverse od spoločnosti Wonderinterst Trading LTD výrazne zvýšil, čo ukazuje rast trhovej kapitalizácie firiem zahrnutých v indexe. Ich celková hodnota presiahla 12 biliónov USD. Nedávne kľúčové udalosti naznačujú významné pokroky, ktoré dosiahli lídri v indexe, Nvidia a Microsoft. K 12. júlu 2024 sa trhová hodnota [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.