Ázijské trhy sú kvôli Blízkemu východu ako na hojdačke

Po amerických leteckých útokoch v Iraku a Sýrii minulý piatok sa pozornosť investorov počas pondelkového obchodovania sústredila najmä na bezpečný prístav v podobe drahých kovov, zatiaľ čo v dôsledku stúpajúceho geopolitického napätia ázijské trhy strácali. V utorok sa síce situácia mierne upokojila a obchodný deň zakončili v zelených číslach, no krátko nato nasledoval útok Iránu na sily pod vedením USA v Iraku. Vďaka tomu napätie spôsobené zabitím iránskeho generála Kásima Sulejmáního opäť eskalovalo a poslalo hlavné ázijské akciové indexy späť do červených čísel.

Čínsky Shanghai Composite v polovici týždňa stratil 1,22 percenta a obchodný deň zakončil na hodnote 3 066 bodov.  Menší Shenzhen Composite si odpísal 1,24 percenta na 1 769 bodov a hongkongský Hang Seng sa prepadol o 0,83 percenta na 28 087 bodov. Japonský Nikkei 225 odpísal 1,57 percenta a širší benchmark japonských akcií Topix klesol o 1,37 percenta. Juhokórejský Kospi prišiel o 1,11 percenta a austrálsky S&P/ASX odovzdal 0,13 percenta.

Do centra pozornosti sa dostali aj správy o páde ukrajinského lietadla pri Teheráne, pri ktorom zahynulo všetkých 176 ľudí na palube. Doterajšie informácie však hovoria o tom, že pád lietadla nemá s útokmi nič spoločné. Príčina havárie zatiaľ nie je jasná.

Štvrtok sa už niesol v znamení uvoľnenia napätia medzi Washingtonom a Teheránom.  Investorov upokojil fakt, že zatiaľ nedošlo k vyhroteniu situácie, aj keď vyjadrenia prezidenta Donalda Trumpa boli pomerne ostré. Pozitívny sentiment na ázijské trhy priviala správa čínskeho ministerstva obchodu, že čínsky vicepremiér Liou Che budúci týždeň vycestuje do Washingtonu, kde podpíše očakávanú čiastkovú obchodnú dohodu s USA. Hlavné akciové indexy na východnej pologuli tak po predchádzajúcom výpredaji reagovali rastom.

Najviac posilnil japonský Nikkei 225, ktorý si pripísal 2,31 percenta,  Topix vzrástol o 1,63 percenta, hongkongský Hang Seng nadobudol 1,68 percenta, juhokórejský Kospi sa zvýšil o 1,63 percenta, čínsky Shanghai Composite vykázal rast o 0,91 percenta a Shenzhen Composite si polepšil o 1,79 percenta.

Austrálsky S&P/ASX 200 si pripísal rast na úrovni  0,83 percenta. V raste mu pomohol aj fakt, že finančný sektor, ktorý tvorí približne polovicu indexu stúpol o pol percenta.

Takmer celý týždeň sa tak niesol v znamení volatility vyššie spomínaných indexov, ktorých hodnota striedavo stúpala a klesala. Uvidíme, či záver obchodného týždňa prinesie rozuzlenie tejto situácie, ktorá je aj naďalej neistá. Zatiaľ sa však z rétoriky Donalda Trumpa, že si na upokojenie vzniknutého napätia budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Je teda možné, že sa ázijské akciové indexy ďalším výkyvom následkom situácie na Blízkom Východe nevyhnú.

Spektakulárny vstup spoločnosti Voyager na finančné trhy podporila aliancia s NASA pri budovaní náhrady za vesmírnu stanicu ISS

26.06.2025

Prejsť dráhu od neznámej novej firmy k vedúcemu aktérovi v obrannej a kozmickej sfére za obdobie 5 rokov je príbeh, ktorý prekračuje predstavy väčšiny technologických subjektov. Voyager Technologies, založená v roku 2019 s centrálou v Denveri, túto premenu úspešne realizovala a jej prvotné predstavenie sa na kapitálových trhoch to nepochybne potvrdilo. Počiatočná cena [...]

Produkcia ikonického kubánskeho rumu je ohrozená. Výroba sladkej suroviny padla na historické dno

22.05.2025

Ostrovný štát Kuba, kedysi známy ako svetový líder v pestovaní cukrovej trstiny, momentálne zápasí s nevídaným nedostatkom tejto kľúčovej suroviny. Kombinácia nesprávnych investičných rozhodnutí na štátnej úrovni spolu so zastaranými výrobnými linkami spôsobila nepretržitý úpadok produkčných možností, ktorý sa neustále zintenzívňuje a bráni dosiahnutiu [...]

Ceny zlata a medi dosiahli historické maximá. Kľúčovú úlohu zohrávajú obchodné kroky USA

11.04.2025

Nepokojné vzťahy medzi Spojenými štátmi a ďalšími svetovými ekonomikami sa neustále vyostrujú a ovplyvňujú hodnotu rôznych aktív na globálnych trhoch. V reakcii na colné poplatky a iné ekonomické faktory, predovšetkým stúpajúcu infláciu, sa investori utiekajú k bezpečnejším možnostiam, najmä k drahým kovom – na prvom mieste k zlatu. Zavádzanie obchodných bariér [...]

ponorka RFS Novorossijsk, britská vojnová loď HMS Mersey

Cez Lamanšský prieliv preplávala ruská ponorka, pod pozorným dohľadom britského námorníctva

04.07.2025 20:35

Britské vojenské námorníctvo v uplynulých dňoch sprevádzalo ruskú ponorku RFS Novorossijsk pri plavbe cez Lamanšský prieliv smerom na západ.

Alexus Grynkewich, Pentagon, NATO

Spojenecké sily NATO v Európe majú nového šéfa. Grynkewich vystriedal Cavoliho

04.07.2025 19:40

Americký generál Alexus Grynkewich prevzal v piatok funkciu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe.

Záporožská jadrová elektráreň

Záporožská jadrová elektráreň prišla o vonkajšie zdroje energie. Neskôr boli obnovené

04.07.2025 18:47, aktualizované: 21:54

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň prišla o všetky vonkajšie zdroje energie, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Košariská Štefánik busta

Matovičovci upozornili na predraženú bustu Štefánika, rezort kultúry kritiku odmieta

04.07.2025 17:52

Hnutie Slovensko tvrdí, že rezort kultúry chce bustu objednať za viac peňazí, než by mala stáť podľa odborníkov.