Nepokojné vzťahy medzi Spojenými štátmi a ďalšími svetovými ekonomikami sa neustále vyostrujú a ovplyvňujú hodnotu rôznych aktív na globálnych trhoch. V reakcii na colné poplatky a iné ekonomické faktory, predovšetkým stúpajúcu infláciu, sa investori utiekajú k bezpečnejším možnostiam, najmä k drahým kovom – na prvom mieste k zlatu. Zavádzanie obchodných bariér zároveň výrazne mení spôsob fungovania trhov, čo spôsobilo odlišný vývoj cien medi na burzách v New Yorku a Londýne.
Prudký nárast k doposiaľ nepokoreným cenám
Hodnota futures kontraktov na meď sa 26. marca 2025 na newyorskej komoditnej burze Comex vyšplhala na doteraz najvyššiu úroveň 5,3 USD za libru (čo predstavuje 0,45 kg) po tom, čo sa objavili informácie týkajúce sa amerických colných poplatkov. Tieto ceny však 8. apríla 2025 klesli na niekoľkotýždňové minimá 4,28 USD v dôsledku strachu z možného globálneho hospodárskeho spomalenia. Na porovnanie – v rovnakom čase minulého roka boli ceny futures kontraktov približne o 1,10 percenta nižšie, zatiaľ čo v päťročnom horizonte táto komodita zdražela o pozoruhodných 90 percent.
Vývoj cien futures kontraktov na meď na burze Comex za posledných 5 rokov. (Zdroj: Trading View)
Podobný scenár sledujeme aj pri futures kontraktoch na meď obchodovaných na londýnskej burze LME, ktoré 8. apríla 2025 prehĺbili svoju stratu na 8 729 USD za tonu. V medziročnom porovnaní to znamená pokles o 7 percent, ale pri širšom pohľade na obdobie piatich rokov vidíme nárast ceny o výrazných 74 percent. Pokles hodnoty futures kontraktov začal 26. marca 2025, keď klesli z úrovne blízkej 10-tisíc na 9 930 USD za tonu z dôvodu presunu obchodných aktivít na americké trhy. Zaujímavosťou je, že ceny tejto suroviny sa v spomínanom období na oboch burzách vyvíjali odlišne, hoci obyčajne majú tendenciu sledovať podobné trendy. Tento neobvyklý jav poukazuje na to, aký významný dopad môžu mať colné opatrenia na bežné obchodné mechanizmy.
Vývoj cien futures kontraktov na meď s dodaním v júni 2025 na burze LME za posledných 5 rokov. (Zdroj: London Metal Exchange)
Prídu špeciálne clá na meď skôr, než sa čakalo?
Obchodníci vytlačili ceny medi na rekordné hodnoty po správach naznačujúcich, že 25-percentné colné poplatky, ktorými americký prezident pohrozil, by mohli nadobudnúť platnosť podstatne skôr, než sa pôvodne plánovalo. Podľa informácií portálu Mining.com, úradníci vyšetrujúci dovoz medi by mohli svoje výsledky predstaviť oveľa skôr ako po stanovenej 270-dňovej lehote. Tento časový rámec určil Trump koncom februára 2025, keď nariadil príslušným úradom zistiť, aký objem medi prichádza zo zahraničia a aké následky to môže mať pre národnú bezpečnosť USA. Problematickým aspektom tejto situácie je fakt, že počas prvého Trumpovho prezidentovania trvalo podobné vyšetrovanie až 10 mesiacov. Aj keď sa Biely dom k týmto informáciám oficiálne nevyjadril, potvrdzujú predchádzajúce vyhlásenia prezidentovho obchodného poradcu Petra Navarra, že minister obchodu Howard Lutnick bude pracovať na urýchlení procesu, aby sa závery dostali k prezidentovi v čo najkratšom čase. Analytici z Goldman Sachs predpokladajú, že clá by mohli vstúpiť do platnosti už v novembri. Napriek tomu, že hlavným zámerom ciel na meď je podpora domácej produkcie, americkí výrobcovia by mohli dlhodobo čeliť vyšším nákladom v porovnaní s medzinárodnou konkurenciou, keďže realizácia plánovaných ťažobných projektov potrvá ešte mnoho rokov.
Cenový rast podporený aj Čínou a slabším dolárom
Nárast cien medi v druhej polovici marca bol podporený aj ekonomickými stimulmi zo strany Číny, ktorá patrí medzi najvýznamnejších dovozcov a producentov tohto priemyselného kovu na svete. Tieto opatrenia majú za cieľ oživiť spotrebu a zmierniť negatívne dopady amerických ciel na ekonomiku krajiny, pričom zámerom je dosiahnuť tohtoročný ekonomický rast na úrovni 5 percent s akceptovaným deficitom vo výške 4 percentá. Cena komodity zároveň profitovala z oslabeného amerického dolára v kontexte prehlbujúceho sa obchodného napätia, ku ktorému sa pridali aj upozornenia Federálneho rezervného systému o očakávanom zvyšovaní inflácie.
Zlato prepisuje jeden rekord za druhým
Z obchodných napätí, rastúcej inflácie, geopolitických konfliktov a celkovej svetovej neistoty najviac ťažilo zlato, ktoré 2. apríla 2025 dosiahlo bezprecedentnú hodnotu 3 151 USD za trójsku uncu, pričom futures kontrakty s júnovým termínom dodania sa obchodovali na rekordnej úrovni 3 175 USD. Hoci obe hodnoty z týchto maxím čiastočne ustúpili, stále sa držia nad psychologicky významnou hranicou 3 000 USD. Spotová cena bola k 8. aprílu na úrovni 3 016 USD a futures mali hodnotu 3 032 USD. Príčinou tohto mierneho poklesu mohla byť realizácia ziskov, keď investori presúvali svoje výnosy do iných aktív alebo do hotovosti.
Vývoj cien spotového zlata za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)
Hodnota tohto cenného kovu od začiatku roka stúpla približne o 13 percent. Za uplynulý rok jeho cena vzrástla o viac ako 26 percent, zatiaľ čo v porovnaní s obdobím pred piatimi rokmi to predstavuje pôsobivé zhodnotenie o viac než 73 percent.
Vývoj cien futures kontraktov na zlato s dodaním v júni 2025 za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)
Celá debata | RSS tejto debaty