Založ si blog

Xiaomi oživuje predaje v Indii, chce dobehnúť Samsung

Čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá sa zameriava najmä na výrobu smartfónov sa chce po rokoch rozsiahlych investícií do elektronického obchodu sústrediť na zvýšenie kamenných predajov v Indii, pričom by sa chcela vyrovnať konkurencii zo strany Samsungu. Elektronický obchod v Indii vzrástol najmä vďaka aktivite spoločnosti Amazon a službe Flipkart od spoločnosti Walmart, čím zaznamenal výrazný rast a spoločnosti Xiaomi to pomohlo preraziť online sa na jednom z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete.

Aj keď 44 percent predaja smartfónov v Indii sa uskutočňuje online, kamenný obchod zostáva stále dôležitým segmentom a spoločnosť Xiaomi očakáva, že práve tam sa skrýva ich návod na budúci rast. Prezident indickej divízie Muralikrishnan B poukazuje na fakt, že pozícia spoločnosti v offline je omnoho nižšia ako v online sektore, preto sa chce zamerať práve naň. Len 34 percent predaja indických zariadení Xiaomi v tomto roku pochádza z maloobchodných predajní, zvyšok sa kupuje prostredníctvom webových stránok.

 

Inšpirácia od konkurencie

Čínsky výrobca si chce zobrať príklad od svojho konkurenta, spoločnosti Samsung, ktorá až 57 % percent svojich predajov uskutočňuje v kamenných obchodoch. Samsung si drží v Indii 20-percentný podiel, zatiaľ čo Xiaomi s ponukou lacnejších alternatív 16 percent. Xiaomi preto plánuje rozšíriť svoju sieť predajní nad súčasných 18-tisíc pobočiek, strojnásobiť počet promotérov a ponúkať ďalšie svoje produkty, napríklad televízory či bezpečnostné kamery, medzi ktorými nie je konkurencia taká vysoká. Pre spoločnosť to bude ťažká výzva, keďže v Indii federálna agentúra zmrazila jej bankové aktíva vo výške 673 miliónov USD. Úrad tvrdí, že  Xiaomi vykonávala nelegálne prevody zahraničným subjektom v mene licenčných poplatkov. Spoločnosť však toto obvinenie odmieta a dúfa, že jej stanovisko bude vypočuté a uznané.

 

Indický trh ako nový býk svetového obchodu

Stojí pred nami otázka, nakoľko je schopný indický trh poskytnúť pre svetové značky vhodné miesto pre ďalšie expanzie. Niektorí analytici hovoria, že v priebehu nasledujúcich desaťročí by mohla okrem čínskeho trhu predbehnúť americký trh práve India, ktorá má priaznivé výhľady a v súčasnosti aj býčí charakter. Indický trh by malo čakať obdobie rastu, možno práve preto, že je v kontexte ostatných svetových veľmocí podhodnotený a môže v mnohom prekonať očakávania.  Zameriava sa na oblasti akými sú napríklad monetizácia a digitalizácia hospodárstva alebo zmena daňovej štruktúry. Do konca desaťročia má potenciál predbehnúť v rebríčkoch Nemecko a Japonsko, čím by sa stala treťou najväčšou ekonomikou sveta.  Na druhej strane Čína, hoci je stále úrodnou pôdou pre súčasné trendy v oblasti expanzie elektrických vozidiel, trpí problémom vysokej nezamestnanosti mladých ľudí v mestách a rastúcim množstvom dodávateľských reťazcov, ktoré sa z krajiny presúvajú. Je dosť možné, že veľké spoločnosti budú svoje záujmy smerovať práve na indický trh, ktorý má vďaka veľkému počtu potenciálnych zákazníkov šancu poskytnúť výhodnejšie prostredie.

 

Wonderinterest Trading-Lacenova-Xiaomi chce prepad ceny akcii zvratit investiciami v Indii

Výkonnosť akcií spoločnosti Xiaomi za posledných päť rokov. (Zdroj: Google)

 

Výročie na burze

Spoločnosť Xiaomi oslávila pred pár dňami svojich päť rokov od emitovania akcií na burze. Zlaté obdobie zažila v roku 2020, odvtedy mali akcie skôr klesavú tendenciu.  Tento rok sa hodnota akcií drží v miernych zelených číslach na hranici približne dvoch percent.

 

Konkurenčný Samsung

Samsung má vo svete významné miesto ako jeden z popredných výrobcov smartfónov. Okrem toho disponuje širokým portfóliom oblastí, v ktorých rozširuje svoje záujmy. V poslednej dobe vynikla správa o spolupráci s americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer v hodnote 1,2 bilióna wonov (921,38 milióna USD) spečatená dvoma dohodami, ktoré budú platné do roku 2029. Spoločnosť Samsung poskytne Pfizeru skúsenosti z oblasti technológie, aby vyrábala pre Pfizer produkty na liečbu rakoviny, zápalov a podporu imunológie a taktiež vybuduje nový závod v komplexe Samsung Biologics v Južnej Kórei. Okrem tejto spolupráce má Samsung partnerstvá s ostatnými farmaceutickými spoločnosťami, akými sú napríklad Kinsale, Eli Lilly či GlaxoSmithKline.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Samsung je jednotkou na indickom trhu a konstantne rastie

Výkonnosť akcií spoločnosti Samsung za posledných päť rokov. (Zdroj: Google)

Keďže obe spoločnosti Xiaomi aj Samsung sa zameriavajú na možné rozšírenie svojho uplatnenia na indickom trhu, pre spotrebiteľov to znamená príjemnú správu v podobe vylepšovania kamenných predajní, inovovania služieb a nových produktov, čo by sa mohlo pozitívne odraziť aj v budúcom vývoji hodnoty akcií týchto spoločností.

 

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

07.11.2023

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť [...]

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

19.10.2023

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do [...]

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

28.09.2023

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.