Založ si blog

Nasdaq skúma generatívnu AI

Využívanie umelej inteligencie v rôznych oblastiach je dôležitou súčasťou zabezpečovania budúceho fungovania spoločností. Výnimkou nie je ani burza Nasdaq, ktorá sa ju rozhodla implementovať do svojich procesov už v roku 2019. Najnovšie zašla ešte ďalej a skúma ako využiť tzv. generatívnu AI na boj proti finančnej kriminalite. Zatiaľ čo OECD varuje pred nebezpečenstvom súvisiacim s AI pri vytváraní nejasných alebo zavádzajúcich informácii a varuje pred negatívnymi vplyvmi na zamestnancov, technologické spoločnosti ešte stále využívajú momentum tejto revolúcie.

 

Nasdaq prijíma novšiu AI

Inžinieri a obchodníci burzy Nasdaq sa podľa Reuters vo veľkom venujú implementácii najnovšej verzie umelej inteligencie a snažia sa ju využívať pre tvorenie obsahu na základe historických údajov a zdrojov, vďaka čomu by mohla napríklad písať blogy. Verafin, oddelenie spoločnosti Nasdaq, zorganizovalo hackathon, na ktorom skúmalo využite umelej inteligencie pre boj s finančnou kriminalitou a zistilo, že je schopná písať investigatívne správy. Plánuje ju využívať na riešenie podvodov s bankovými prevodmi a na odhaľovanie falšovaných šekov, keďže viceprezident spoločnosti Brad Peterson sa domnieva, že svet čakajú preteky vo vytváraní deepfakes. Predtým, ako zamestnanci  spoločnosti dostanú povolenie používať umelú inteligenciu pri výkone svojej práce, musia absolvovať školenie. Používanie AI pritom nie je v Nasdaq ničím výnimočným, keďže už niekoľko rokov spoločnosť používa jej iné, doteraz dostupné  formy.

 

Varovanie zo strany OECD

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zatiaľ nezdieľa nadšenie pre hlbšiu implementáciu umelej inteligencie do bežného chodu firiem. Vyzvala členské štáty na zvýšenú opatrnosť pri zohľadňovaní jej negatívnych vplyvov. Podľa organizácie by mohla táto revolúcia v technologickom sektore spôsobiť masívne zmeny v pracovnom prostredí. Generatívna umelá inteligencia môže viesť k nahradeniu mnohých pozícii a vytvoreniu etických problémov, keď si budú zamestnanci uvedomovať, že ich prácu zvládne stroj omnoho spoľahlivejšie a vo vyššej kvalite. Podľa OECD ide o viac ako štvrtinu pracovných miest v členských krajinách, ktoré by bolo možné nahradiť činnosťou umelej inteligencie. Traja z piatich pracovníkov sa tak obávajú, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov môže umelá inteligencia prácu ukradnúť viac ako 300 miliónom ľuďom.

 

Podpora HDP

AI má však aj svoje nesporné výhody. Vďaka automatizácií dokáže podporiť hospodársky rast a hrubý domáci produkt by sa jej činnosťou mohol zvýšiť o 7 percent. Prípadnému tlaku na znižovanie miezd v dôsledku umelej inteligencie by mohli pomôcť minimálne mzdy a kolektívne vyjednávanie. OECD vyzvala vlády, aby sa touto témou zaoberali podrobnejšie a najmä zabezpečili, že využívanie pokrokovej umelej inteligencie neohrozí práva a súkromie pracovníkov.

 

O implementácií uvažuje aj IBM a Amazon

Spoločnosť IBM uvažuje o využívaní vlastných čipov Artificial Intelligence Unit na prevádzku cloudovej výpočtovej služby, aby znížila náklady. Už predtým využívala vlastný systém umelej inteligencie Watson, ktorý však nedosahoval úroveň súčasných jazykov. Cieľom tohto čipu nie je nahradiť špičkové produkty Nvidie, ale ponúknuť lacnejšiu alternatívu. Vlastné čipy už má aj Google a Amazon, ktorý sa svojím novým počinom cez Amazon Web Services (AWS) chváli a stavia do popredia výhodnú cenu za využívanie cloudových služieb cez modely umelej inteligencie Titan. Spolu s Microsoftom budú tieto spoločnosti v najbližšom období viesť súťaže o to, kto poskytne najvýhodnejšie a zároveň najkvalitnejšie služby v cloudovom sektore, čo by malo pre spotrebiteľov znamenať širokú škálu výberu a podporu vývoja pokročilejších technológií.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, tvrdí. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po odstúpení z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:16

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.