Založ si blog

Nasdaq skúma generatívnu AI

Využívanie umelej inteligencie v rôznych oblastiach je dôležitou súčasťou zabezpečovania budúceho fungovania spoločností. Výnimkou nie je ani burza Nasdaq, ktorá sa ju rozhodla implementovať do svojich procesov už v roku 2019. Najnovšie zašla ešte ďalej a skúma ako využiť tzv. generatívnu AI na boj proti finančnej kriminalite. Zatiaľ čo OECD varuje pred nebezpečenstvom súvisiacim s AI pri vytváraní nejasných alebo zavádzajúcich informácii a varuje pred negatívnymi vplyvmi na zamestnancov, technologické spoločnosti ešte stále využívajú momentum tejto revolúcie.

 

Nasdaq prijíma novšiu AI

Inžinieri a obchodníci burzy Nasdaq sa podľa Reuters vo veľkom venujú implementácii najnovšej verzie umelej inteligencie a snažia sa ju využívať pre tvorenie obsahu na základe historických údajov a zdrojov, vďaka čomu by mohla napríklad písať blogy. Verafin, oddelenie spoločnosti Nasdaq, zorganizovalo hackathon, na ktorom skúmalo využite umelej inteligencie pre boj s finančnou kriminalitou a zistilo, že je schopná písať investigatívne správy. Plánuje ju využívať na riešenie podvodov s bankovými prevodmi a na odhaľovanie falšovaných šekov, keďže viceprezident spoločnosti Brad Peterson sa domnieva, že svet čakajú preteky vo vytváraní deepfakes. Predtým, ako zamestnanci  spoločnosti dostanú povolenie používať umelú inteligenciu pri výkone svojej práce, musia absolvovať školenie. Používanie AI pritom nie je v Nasdaq ničím výnimočným, keďže už niekoľko rokov spoločnosť používa jej iné, doteraz dostupné  formy.

 

Varovanie zo strany OECD

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zatiaľ nezdieľa nadšenie pre hlbšiu implementáciu umelej inteligencie do bežného chodu firiem. Vyzvala členské štáty na zvýšenú opatrnosť pri zohľadňovaní jej negatívnych vplyvov. Podľa organizácie by mohla táto revolúcia v technologickom sektore spôsobiť masívne zmeny v pracovnom prostredí. Generatívna umelá inteligencia môže viesť k nahradeniu mnohých pozícii a vytvoreniu etických problémov, keď si budú zamestnanci uvedomovať, že ich prácu zvládne stroj omnoho spoľahlivejšie a vo vyššej kvalite. Podľa OECD ide o viac ako štvrtinu pracovných miest v členských krajinách, ktoré by bolo možné nahradiť činnosťou umelej inteligencie. Traja z piatich pracovníkov sa tak obávajú, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov môže umelá inteligencia prácu ukradnúť viac ako 300 miliónom ľuďom.

 

Podpora HDP

AI má však aj svoje nesporné výhody. Vďaka automatizácií dokáže podporiť hospodársky rast a hrubý domáci produkt by sa jej činnosťou mohol zvýšiť o 7 percent. Prípadnému tlaku na znižovanie miezd v dôsledku umelej inteligencie by mohli pomôcť minimálne mzdy a kolektívne vyjednávanie. OECD vyzvala vlády, aby sa touto témou zaoberali podrobnejšie a najmä zabezpečili, že využívanie pokrokovej umelej inteligencie neohrozí práva a súkromie pracovníkov.

 

O implementácií uvažuje aj IBM a Amazon

Spoločnosť IBM uvažuje o využívaní vlastných čipov Artificial Intelligence Unit na prevádzku cloudovej výpočtovej služby, aby znížila náklady. Už predtým využívala vlastný systém umelej inteligencie Watson, ktorý však nedosahoval úroveň súčasných jazykov. Cieľom tohto čipu nie je nahradiť špičkové produkty Nvidie, ale ponúknuť lacnejšiu alternatívu. Vlastné čipy už má aj Google a Amazon, ktorý sa svojím novým počinom cez Amazon Web Services (AWS) chváli a stavia do popredia výhodnú cenu za využívanie cloudových služieb cez modely umelej inteligencie Titan. Spolu s Microsoftom budú tieto spoločnosti v najbližšom období viesť súťaže o to, kto poskytne najvýhodnejšie a zároveň najkvalitnejšie služby v cloudovom sektore, čo by malo pre spotrebiteľov znamenať širokú škálu výberu a podporu vývoja pokročilejších technológií.

ESG ako nový štandard pri skladbe investičného portfólia

07.11.2023

ESG alebo Enviromentálne, sociálne a riadiace faktory sa v posledných rokoch stali veľmi dôležitými pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností a významnú úlohu majú aj pri skladbe portfólia investorov. Odrážajú totiž záväzok firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť [...]

Zásadné zistenie: Americkým akciám sa darilo 6-násobne viac ako tým európskym

19.10.2023

Porovnanie, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, ukazuje zdrvujúce výsledky pre Európu. Aj po zohľadnení inflácie sa zvýšila hodnota investície do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie takmer 2,5-krát, zatiaľ čo v eurozóne inflácia prekonala zhodnotenie indexu Stoxx 600 v rokoch 1999 – 2023 o 18 %. To znamená, že kto investoval do [...]

Zima na trhu s NFT: Spľasla ďalšia bublina?

28.09.2023

Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Okrem iného to bola spoločnosť VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.