Založ si blog

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam v Kanade, kde musela pozastaviť výrobu nového závodu na batérie, a taktiež štrajkom v Taliansku. Jej výhľady do budúcnosti a zdroje ziskov by v najbližšom období mala posilniť významná akvizícia so Symbio, spoločnosti zameranej na výrobu vodíkových systémov.

Spoločnosť Stellantis, pod ktorú patria značky ako Dodge, Alfa Romeo, Ram, Citroën, Peugeot alebo Opel, zastavila v Kanade výstavbu závodu na výrobu automobilových batérii. Do tohto projektu boli plánované investície vo výške viac ako 5 miliárd CAD (3,7 miliardy USD) a prerušili sa kvôli rokovaniam s federálnou vládou ohľadom finančnej podpory. Spoločnosť tvrdí, že kanadská vláda nedodržala svoju časť dohody, ktorá súvisela s dotáciou 13 miliárd CAD pre nemeckú automobilku Volkswagen, ktoré jej vláda prisľúbila.

 

Nové pracovné miesta

Spoločnosť Stellantis spolu s juhokórejským výrobcom LG Energy Solution by v rámci svojho plánu chcela dosiahnuť ročnú výrobnú kapacitu presahujúcu 45 gigawatthodín a pre kanadský región Winsdor poskytnúť približne 2500 nových pracovných miest. Vláda má od rokovaní pozitívne očakávania, no ministerka financií Chrystia Freelandová zdôraznila, že vládne zdroje nie sú neobmedzené a apelovala na vládu provincie Ontario, aby splnila svoju časť dohody. Ontárijský premiér Doug Ford požiadal federálnu vládu, aby podporila Stellantis rovnako ako Volkswagen, keďže ten dostal od Kanady najväčšiu jednotlivú investíciu v dodávateľskom reťazci elektrických vozidiel. Minister priemyslu Francois-Philippe Champagne zdôraznil, že je potrebné, aby Ontário zaplatilo svoj spravodlivý podiel a prelomil tak súčasnú patovú situáciu.

 

Štrajky v Taliansku spomaľujú výrobu

Zamestnanci v Taliansku protestujú proti pracovným podmienkam v závode Stellantis v Pomigliane v južnom Taliansku, ktorý sa zameriava na výrobu SUV Alfa Romeo Tonale a Fiat Panda. Závod zamestnáva viac ako 4000 ľudí, z ktorých je momentálne viac ako 20 percent na dovolenke platenej štátom. Spoločnosť chce znížiť náklady a zároveň zvyšovať výrobu kvôli súčasnému trendu EV, preto tlačí na zamestnancov, aby podávali počas zmien vyššie výkony, pričom nenaberá nové pracovné sily. Hovorca spoločnosti popiera obvinenia zo zanedbávania pracovných podmienok, pričom zdôraznil, že rešpektuje svojich zamestnancov aj s ohľadom na konkurenčný charakter automobilového priemyslu. V marci sa Stellantis dohodla s talianskymi odbormi na zvýšení miezd, ktoré by mali za prvé dva roky stúpnuť o 11 percent. Príjmy spoločnosti sa v prvom kvartáli zvýšili o 14 percent na 47,2 miliardy EUR (52 miliárd USD)  vďaka dodávkam čipov a zvýšeniu cien produktov. Na zvyšok roka ostávajú výhľady opatrné vzhľadom na rastúce zásoby vozidiel, no Stellantis sľubuje generovať kladný peňažný tok.

 

Vodíkový pohon od spoločnosti Symbio

Okrem toho spoločnosť oznámila, že plánuje získať podiel v hodnote 33,3 percent vo firme Symbio, ktorá sa zameriava na vodíkovú mobilitu s nulovými emisiami, čím chce rozšíriť svoje pôsobenie na poli automobilovej výroby a priblížiť sa k udržateľnej budúcnosti. Vďaka tomu by mohla spoločnosť Symbio rozšíriť svoje pôsobenie na území Európy aj USA. Generálny riaditeľ Stellantis, Carlos Tavares, vyzdvihol dôležitosť využívania všetkých dostupných technologických nástrojov pre alternatívny pohon vozidiel v úsilí bojovať voči ohrozeniu životného prostredia a vyjadril snahu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu spoločnosti do roku 2038. Symbio chce do roku 2025 vyrábať 50-tisíc palivových článkov ročne vo svojej gigafactory v Saint-Fons. Produkcia začne v druhej polovici roka 2023 v rámci projektu HyMotive, ktorom sa práve vodík považuje za kľúčovú zložku pri dekarbonizácii automobilového priemyslu.

 

Akcie strádajú

Za posledný rok vzrástla hodnota akcií na burze o 15 percent. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť akcií však môžeme vidieť, že sa v dôsledku reštrikcií spojených s pandémiou, ktorá výrazne zasiahla dodávateľov aj samotné automobilové spoločnosti, stále nachádza v červených číslach.  S ohľadom na aktuálnu situáciu na globálnych trhoch je možné, že kým sa akcie spoločnosti plne zotavia, ešte to nejaký čas potrvá, ale momentálne sa zdá, že sú na dobrej ceste.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Akcie automobilky Stellantis sa pomaly zotavuju z pandemie-Investicia v Kanade zatial stoji

Výkonnosť akcií spoločnosti Stellantis za posledných päť rokov (Zdroj: Google)

 

 

 

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:09

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.

Poľsko, pád lietadla

V Poľsku sa zrútilo malé lietadlo, po dopade vzbĺklo. Zahynul 75-ročný pilot

21.07.2024 17:26

Lietadlo sa zrútilo do poľa s repkou. Keď hasiči dorazili na miesto, lietadlo horelo.