Založ si blog

Kam smerujú akcie Roblox?

Herný sektor patril k tým, ktoré počas pandémie získali, aktuálne ho však sťahuje nadol plošný prepad technologických akcií. Vzorovou ukážkou je firma Roblox a jej rovnomenná herná platforma.

 

Téma videohier sa stala veľmi pálčivou najmä po prepuknutí pandémie COVID-19. Vzhľadom k tomu, že sa jednotlivci utiahli viac do svojich domovov, vlna digitalizácie sa urýchlila. Hlavnými zdrojmi zábavy sa počas lockdownov stali práve videohry a strieamovacie platformy.  Jednou z hier, ktoré sa tak dostali do hľadáčika nadšencov sa stal Roblox, ktorý je označovaný za jednu z najlepších online hier. Lenže v poslednom období musí čeliť poklesu záujmu, čo sa odráža aj na hodnote jeho akcií, ktoré 10. mája dosiahli historické minimum.

Ide o multiplayerovú online hru, ktorá umožňuje vytváranie vlastných hier s otvoreným svetom, jej zdieľanie s ostatnými hráčmi. Jednoducho povedané – je to virtuálny vesmír, ktorý umožňuje vytvárať a zdieľať zážitky s ostatnými prostredníctvom 3D.

Hru vytvorila spoločnosť Roblox Corporation, ktorá je americkým vývojárom videohier so sídlom v San Mateo v Kalifornii. Firma vznikla v roku 2004  a jej zakladateľmi boli David Baszucki a Erik Casselo, pričom druhý menovaný sa stal  vývojárom legendárnej hry s totožným názvom, ktorá bola na trh uvedená v roku 2006. Málokto vie, že jej vývoj začal ešte o dva roky skôr v Španielsku pod pôvodným menom DynaBlocks.

Pri inštalácii hry Roblox sa užívateľom stiahne aj Roblox štúdio, v ktorom je možné vytvárať vlastné hry, získať hernú menu pod názvom Robux a dokonca aj reálne peniaze.

Roblox je v podstate globálna komunita vývojárov. Podľa údajov na oficiálnej stránke strávia milióny aktívnych používateľov strávi viac ako 1 miliardu hodín mesačne online gamingom na Robloxe  prostredníctvom hier Jailbreak alebo MeepCity. Títo kreatívci podľa zverejnených informácií zarobili v roku 2019 približne 100 miliónov USD, čo prestavovalo nárast zo 70 miliónov v roku 2018.

S akciami spoločnosti Roblox Corporation sa začalo obchodovať 10. marca 2021 na burze NYSE. K 10. máju 2022 sa ich hodnota pohybovala na úrovni 23 USD za akciu, čo predstavuje za posledný rok výrazný prepad hodnoty v objeme 70 percent. Najvyššiu hodnotu dosiahla v novembri 2021, keď sa ich cena dostala pod 130 USD za akciu. Naopak najnižšiu hodnotu zaznamenala po oznámení hospodárskych výsledkov za 1. kvartál 2022, keď sa cena zastavila nad 21 USD za akciu, čo je menej ako počas úpisu spoločnosti na trh.

Wonderinterest-Lacenová-Akcie Roblox za posledné mesiace výrazne klesli

Vývoj akcií Roblox za posledných 6 mesiacov (zdroj: Investing.com)

Roblox oznámil hospodárske výsledky po skončení utorkového obchodného dňa. Podľa zverejnených informácií stratil 27 centov na akciu. Analytici oslovení spoločnosťou FactSet očakávali, že stratí „iba“ 22 centov na akciu.

Spoločnosť zároveň oznámila, že počet rezervácií medziročne klesol o 3 percentá , pričom v apríli to bolo medziročne menej o 8 až 10 percent. Za toto obdobie mala v priemere 54,1 milióna aktívnych používateľov denne, čo je o 28 percent viac ako v rovnakom kvartáli minulého roka. Zvýšil sa aj počet hodín strávených na platforme, a to na 11,8 miliardy, čo predstavuje nárast o 22 percent.

Sensor Tower označila hru Roblox za najväčšiu  mobilnú hru roku 2020 v USA z pohľadu príjmov. Prekonala konkurenčnú Candy Crush, ktorá sa držala na vrchole počas predchádzajúcich troch sezón.  Uvidíme ako sa Robloxu bude dariť v najbližšom období. Dôležité je však poznamenať, že svetom hýbe trend Metaverse, na ktorého základe je hra postavená, čo môže predstavovať jej dobrý základ pre budúci rast.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

putin

Je to satan, úplne prázdny liliput. Unikol rozhovor členov ruskej elity s kritikou Putina

28.03.2023 11:50

Aktérmi rozhovoru majú byť prominentný ruský hudobný producent Josif Prigožin a miliardár Farchad Achmedov.

Marian Kočner

Kauza Kuciak pokračuje výsluchom znalca z oblasti informatiky

28.03.2023 11:28

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

kovacik 01-nestandard1

Ústavný súd odmietol sťažnosť Dušana Kováčika voči rozsudku Najvyššieho súdu

28.03.2023 11:17

Súd ho poslal na osem rokov do väzenia za prijatie úplatku a vynášanie informácií zo spisov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171193x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie