Založ si blog

Kam smerujú akcie Roblox?

Herný sektor patril k tým, ktoré počas pandémie získali, aktuálne ho však sťahuje nadol plošný prepad technologických akcií. Vzorovou ukážkou je firma Roblox a jej rovnomenná herná platforma.

 

Téma videohier sa stala veľmi pálčivou najmä po prepuknutí pandémie COVID-19. Vzhľadom k tomu, že sa jednotlivci utiahli viac do svojich domovov, vlna digitalizácie sa urýchlila. Hlavnými zdrojmi zábavy sa počas lockdownov stali práve videohry a strieamovacie platformy.  Jednou z hier, ktoré sa tak dostali do hľadáčika nadšencov sa stal Roblox, ktorý je označovaný za jednu z najlepších online hier. Lenže v poslednom období musí čeliť poklesu záujmu, čo sa odráža aj na hodnote jeho akcií, ktoré 10. mája dosiahli historické minimum.

Ide o multiplayerovú online hru, ktorá umožňuje vytváranie vlastných hier s otvoreným svetom, jej zdieľanie s ostatnými hráčmi. Jednoducho povedané – je to virtuálny vesmír, ktorý umožňuje vytvárať a zdieľať zážitky s ostatnými prostredníctvom 3D.

Hru vytvorila spoločnosť Roblox Corporation, ktorá je americkým vývojárom videohier so sídlom v San Mateo v Kalifornii. Firma vznikla v roku 2004  a jej zakladateľmi boli David Baszucki a Erik Casselo, pričom druhý menovaný sa stal  vývojárom legendárnej hry s totožným názvom, ktorá bola na trh uvedená v roku 2006. Málokto vie, že jej vývoj začal ešte o dva roky skôr v Španielsku pod pôvodným menom DynaBlocks.

Pri inštalácii hry Roblox sa užívateľom stiahne aj Roblox štúdio, v ktorom je možné vytvárať vlastné hry, získať hernú menu pod názvom Robux a dokonca aj reálne peniaze.

Roblox je v podstate globálna komunita vývojárov. Podľa údajov na oficiálnej stránke strávia milióny aktívnych používateľov strávi viac ako 1 miliardu hodín mesačne online gamingom na Robloxe  prostredníctvom hier Jailbreak alebo MeepCity. Títo kreatívci podľa zverejnených informácií zarobili v roku 2019 približne 100 miliónov USD, čo prestavovalo nárast zo 70 miliónov v roku 2018.

S akciami spoločnosti Roblox Corporation sa začalo obchodovať 10. marca 2021 na burze NYSE. K 10. máju 2022 sa ich hodnota pohybovala na úrovni 23 USD za akciu, čo predstavuje za posledný rok výrazný prepad hodnoty v objeme 70 percent. Najvyššiu hodnotu dosiahla v novembri 2021, keď sa ich cena dostala pod 130 USD za akciu. Naopak najnižšiu hodnotu zaznamenala po oznámení hospodárskych výsledkov za 1. kvartál 2022, keď sa cena zastavila nad 21 USD za akciu, čo je menej ako počas úpisu spoločnosti na trh.

Wonderinterest-Lacenová-Akcie Roblox za posledné mesiace výrazne klesli

Vývoj akcií Roblox za posledných 6 mesiacov (zdroj: Investing.com)

Roblox oznámil hospodárske výsledky po skončení utorkového obchodného dňa. Podľa zverejnených informácií stratil 27 centov na akciu. Analytici oslovení spoločnosťou FactSet očakávali, že stratí „iba“ 22 centov na akciu.

Spoločnosť zároveň oznámila, že počet rezervácií medziročne klesol o 3 percentá , pričom v apríli to bolo medziročne menej o 8 až 10 percent. Za toto obdobie mala v priemere 54,1 milióna aktívnych používateľov denne, čo je o 28 percent viac ako v rovnakom kvartáli minulého roka. Zvýšil sa aj počet hodín strávených na platforme, a to na 11,8 miliardy, čo predstavuje nárast o 22 percent.

Sensor Tower označila hru Roblox za najväčšiu  mobilnú hru roku 2020 v USA z pohľadu príjmov. Prekonala konkurenčnú Candy Crush, ktorá sa držala na vrchole počas predchádzajúcich troch sezón.  Uvidíme ako sa Robloxu bude dariť v najbližšom období. Dôležité je však poznamenať, že svetom hýbe trend Metaverse, na ktorého základe je hra postavená, čo môže predstavovať jej dobrý základ pre budúci rast.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.