Založ si blog

Investícia do podielových fondov: Áno alebo nie?

Zrejme netreba vysvetľovať, že podielové fondy sú najznámejšou formou kolektívneho investovania, ktorá môže byť efektívnym nástrojom na ochranu majetku proti inflácii a aj na jeho efektívne zhodnotenie. O tom, prečo môže byť takáto investícia zaujímavá a na čo si dať pozor, aby ste sa nepopáli sa rozprávali odborníci vo Webinári Zlatej mince s názvom Patria podielové fondy do portfólia?

Ako si vybrať?

Pri výbere podielového fondu by si mal investor zodpovedať dve základné otázky, a to dĺžku investičného horizontu a aké riziko je ochotný podstúpiť.  Až následne sa rozhoduje o konkrétnom druhu fondu podľa svojich preferencií.  Ideálnym investičným horizontom je podľa odborníkov 20-40 rokov. Najčastejšou chybou je, že ľudia si vyberajú najlacnejšiu alternatívu, ale zabúdajú na ďalšie dôležité faktory, ktoré sú výbere nezanedbateľné, vrátane histórie správcovskej firmy, ktorá môže veľa napovedať o kvalite jej poskytovaných služieb. V prípade, že nemáte dostatočné skúsenosti a prehľad o tejto forme investície je lepšie nechať si poradiť odborníkmi.

Dôležité je obrniť sa

Samozrejme, tak ako pri každej investícií je dôležité pripraviť sa na možné poklesy. Spúšťačom môže byť celý rad faktorov a neočakávaných situácií ako vírus alebo čierne labute, ktoré spustia nejaký prepad alebo väčšiu neočakávanú korekciu ako sme mohli vidieť napríklad v roku 2008-2009. Sú to korekcie aj  v objeme 30 – 40 percent. Najmä akciový investor musí mať dostatočne dlhý investičný horizont a musí byť mentálne pripravený na to, že investícia v priebehu času môže stratiť aj takúto hodnotu,“ vyjadril sa Ľudovít Javorský, Senior Sales Manager z Franklin Templeton Investment Funds.  Samozrejme poklesy sú možné aj skrz celý rad iných produktov.

Poplatky verzus výnosy

Nepochybne kľúčovou informáciou pre investorov je aj to, aké poplatky sú spojené s investíciou do do podielových fondov. Pri výbere podielového fondu by však nemali byť alfou-omegou. Podľa Vladimíra Bencza, predsedu predstavenstva IAD Investments,  je dôležitejším faktorom, na ktorý by sa investori mali zamerať, výška potencionálnych výnosov. „Výnosy fondov sú už očistené od všetkých poplatkov. Na konci dňa je teda podstatnejšie, či produkt, ktorý si klient vybral spĺňa jeho investičné ciele a on je dostatočne spokojný s dosahovanými výnosmi,“ zhodnotil.  Zároveň dodal, že existujú rôzne stratégie, pri ktorých je možné dosiahnuť rovnaké výnosy pri rôznych výškach poplatkov.

ETF nemusí byť vždy výhodnejšie

Miroslav Ovčarik, Country Manager z Amundi Asset Management, zasa objasnil, že aj keď  investori dosť často uprednostňujú investíciu do ETF, pretože majú pocit, že sú lacnejšie ako podielové fondy, v praxi to nemusí byť vždy pravda. „Áno, môžu byť výhodnejšie, ale len v prípade, ak klient ide na burzu a priamo od nejakého lacného brokera  kúpi ETF. Ak si kúpi portfólio ETF u obchodníka s cennými papiermi, tak je to v podstate len inak zabalený podielový fond, ktorý má trochu inak prerozdelené poplatky a iný názov,“ upozornil. Ideálnou kombináciou v rámci diverzifikácie portfólia preto môže byť nákup aktívne riadených fondov v kombinácii s ETF, ktoré ponúkajú všetky veľké správcovské spoločnosti.

Kryptomeny  ako novinka

Najmä pre mladú generáciu a mojich rovesníkov môže byť zaujímavý fakt, že existujú aj podielové fondy, ktoré majú ako target aj firmy zaoberajúce sa blockchain technológiou, alebo fungujú na blockchaine. „Generácia Y a Z v dnešnej dobe inklinuje pri tvorbe portfólia k dvom témam. Prvou je investovanie do udržateľnosti a druhou je investovanie do kryptomien. Podielové fondy si nemôžu a nechcú dovoliť také vysoké riziko aké máme v krypto (volatilita a málo informácii napr.), ale využívajú to najlepšie a to je práve blockchain, o ktorom vieme že bude budúcnosťou v mnohých odvetviach,“ doplnil František Michalovich, Head of Sales CZ & SK z ARTS Asset Management.

 

Na záver je dôležité si pamätať že tak ako pri každej investícii, aj pri podielových fondoch platí, že minulá výkonnosť negarantuje budúce výnosy.  Na druhej strane, môže poukázať na to, či možno vybranému správcovi dôverovať a zveriť mu svoje financie.

 

Viac o tejto téme si môžete pozrieť tu.

 

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Kazachstan, vojna na Ukrajine

Amnesty: Konflikt na Ukrajine odhalil dvojité štandardy Západu

28.03.2023 14:14

Hoci európske krajiny prijali množstvo ukrajinských utečencov, podľa AI nepreukázali rovnakú solidaritu s ľuďmi utekajúcimi zo Sýrie, Afganistanu či Líbye.

Bratislava mesto horúčavy obchodná ulica električka

Na bezpečnosť v uliciach Bratislavy bude aj tento rok dohliadať Nočná pomoc

28.03.2023 13:34

Posilní prácu mestskej a štátnej polície či záchrannej služby.

kvety, ľad, počasie, sneženie, Bratislava

Počasie blázni už v marci. Sneh a ľad padajú na kvitnúce kvety, problémy má doprava

28.03.2023 13:29

Aprílové počasie už v marci. Pozrite si, čo sa zase dialo v Bratislave.

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Drvivo nás to poškodilo, smeje sa Kollár

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171225x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie