Založ si blog

Investícia do podielových fondov: Áno alebo nie?

Zrejme netreba vysvetľovať, že podielové fondy sú najznámejšou formou kolektívneho investovania, ktorá môže byť efektívnym nástrojom na ochranu majetku proti inflácii a aj na jeho efektívne zhodnotenie. O tom, prečo môže byť takáto investícia zaujímavá a na čo si dať pozor, aby ste sa nepopáli sa rozprávali odborníci vo Webinári Zlatej mince s názvom Patria podielové fondy do portfólia?

Ako si vybrať?

Pri výbere podielového fondu by si mal investor zodpovedať dve základné otázky, a to dĺžku investičného horizontu a aké riziko je ochotný podstúpiť.  Až následne sa rozhoduje o konkrétnom druhu fondu podľa svojich preferencií.  Ideálnym investičným horizontom je podľa odborníkov 20-40 rokov. Najčastejšou chybou je, že ľudia si vyberajú najlacnejšiu alternatívu, ale zabúdajú na ďalšie dôležité faktory, ktoré sú výbere nezanedbateľné, vrátane histórie správcovskej firmy, ktorá môže veľa napovedať o kvalite jej poskytovaných služieb. V prípade, že nemáte dostatočné skúsenosti a prehľad o tejto forme investície je lepšie nechať si poradiť odborníkmi.

Dôležité je obrniť sa

Samozrejme, tak ako pri každej investícií je dôležité pripraviť sa na možné poklesy. Spúšťačom môže byť celý rad faktorov a neočakávaných situácií ako vírus alebo čierne labute, ktoré spustia nejaký prepad alebo väčšiu neočakávanú korekciu ako sme mohli vidieť napríklad v roku 2008-2009. Sú to korekcie aj  v objeme 30 – 40 percent. Najmä akciový investor musí mať dostatočne dlhý investičný horizont a musí byť mentálne pripravený na to, že investícia v priebehu času môže stratiť aj takúto hodnotu,“ vyjadril sa Ľudovít Javorský, Senior Sales Manager z Franklin Templeton Investment Funds.  Samozrejme poklesy sú možné aj skrz celý rad iných produktov.

Poplatky verzus výnosy

Nepochybne kľúčovou informáciou pre investorov je aj to, aké poplatky sú spojené s investíciou do do podielových fondov. Pri výbere podielového fondu by však nemali byť alfou-omegou. Podľa Vladimíra Bencza, predsedu predstavenstva IAD Investments,  je dôležitejším faktorom, na ktorý by sa investori mali zamerať, výška potencionálnych výnosov. „Výnosy fondov sú už očistené od všetkých poplatkov. Na konci dňa je teda podstatnejšie, či produkt, ktorý si klient vybral spĺňa jeho investičné ciele a on je dostatočne spokojný s dosahovanými výnosmi,“ zhodnotil.  Zároveň dodal, že existujú rôzne stratégie, pri ktorých je možné dosiahnuť rovnaké výnosy pri rôznych výškach poplatkov.

ETF nemusí byť vždy výhodnejšie

Miroslav Ovčarik, Country Manager z Amundi Asset Management, zasa objasnil, že aj keď  investori dosť často uprednostňujú investíciu do ETF, pretože majú pocit, že sú lacnejšie ako podielové fondy, v praxi to nemusí byť vždy pravda. „Áno, môžu byť výhodnejšie, ale len v prípade, ak klient ide na burzu a priamo od nejakého lacného brokera  kúpi ETF. Ak si kúpi portfólio ETF u obchodníka s cennými papiermi, tak je to v podstate len inak zabalený podielový fond, ktorý má trochu inak prerozdelené poplatky a iný názov,“ upozornil. Ideálnou kombináciou v rámci diverzifikácie portfólia preto môže byť nákup aktívne riadených fondov v kombinácii s ETF, ktoré ponúkajú všetky veľké správcovské spoločnosti.

Kryptomeny  ako novinka

Najmä pre mladú generáciu a mojich rovesníkov môže byť zaujímavý fakt, že existujú aj podielové fondy, ktoré majú ako target aj firmy zaoberajúce sa blockchain technológiou, alebo fungujú na blockchaine. „Generácia Y a Z v dnešnej dobe inklinuje pri tvorbe portfólia k dvom témam. Prvou je investovanie do udržateľnosti a druhou je investovanie do kryptomien. Podielové fondy si nemôžu a nechcú dovoliť také vysoké riziko aké máme v krypto (volatilita a málo informácii napr.), ale využívajú to najlepšie a to je práve blockchain, o ktorom vieme že bude budúcnosťou v mnohých odvetviach,“ doplnil František Michalovich, Head of Sales CZ & SK z ARTS Asset Management.

 

Na záver je dôležité si pamätať že tak ako pri každej investícii, aj pri podielových fondoch platí, že minulá výkonnosť negarantuje budúce výnosy.  Na druhej strane, môže poukázať na to, či možno vybranému správcovi dôverovať a zveriť mu svoje financie.

 

Viac o tejto téme si môžete pozrieť tu.

 

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?