Založ si blog

Dokáže bitcoin prispieť k energetickej revolúcii?

Nie je vylúčené, že do praxe sa dostane riešenie, ktoré by mohlo eliminovať obrovskú spotrebu energie pri ťažbe bitcoinu. Tým by sa kryptomena zbavila zásadnej výčitky.

Pre fanúšikov kryptomien nepredstavuje fakt, že ťažba bitcoinu je energeticky veľmi náročná, žiadnu novinku.  Výčitky verejnosti týmto smerom dokonca viackrát spôsobili pokles hodnoty najstaršej kryptomeny. Vďaka novému kanadskému projektu, ktorý chce zužitkovať teplo vznikajúce pri ťažbe bitcoinu by sa tento problém mohol stať minulosťou v pomerne krátkom čase.

Nový projekt poteší najmä ochrancov životného prostredia

V októbri prišiel kanadský ťažiar kryptomien MintGreen s projektom, ktorým chce teplo, ktoré vzniká pri ťažbe bitcoinu, využiť  na vykurovanie bytov v jednej z mestských častí kanadskej metropoly Vancouver. Firma predstavila technológiu tzv. „digitálnych boilerov” a hovorí, že týmto spôsobom dokáže získať späť teplo zodpovedajúce 96 percentám elektrickej energie pôvodne využitej pri ťažbe. To znamená, že sa energia neminie len na prevádzku výkonných počítačov, ktoré „ťažia“ bitcoiny, ale stane sa energetickým prínosom pre spoločnosť.

Kanadská firma chce vykurovať byty a dodávať energiu priemyslu

MintGreen chce už v roku 2022  spustiť spoluprácu s Lonsdale Energy Corporation, ktorá bude od nej odoberať energiu na vykurovanie 100 obytných domov v severnom Vancouveri, kde teplota počas zimy bežne klesá až na -20 stupňov Celzia. Ďalšími odberateľmi majú byť výrobca morskej soli a producent whiskey Shelter Point Distillery, s ktorými MintGreen už uzatvoril dohodu.

Podľa štúdie University of Cambridge sa na ťažbu bitcoinu ročne spotrebuje viac elektriny, ako minie za 12 mesiacov celá Argentína.  V reálnych číslach to znamená spotrebu 121,36 terawatthodín (Twh) ročne. Ak by sa potvrdilo, že toto riešenie reálne funguje, bitcoin by sa zbavil jedného z najsilnejších protiargumentov odporcov.

Cena bitcoinu dosiahla opäť nové maximá

Faktom je, že výrazný nárast ceny bitcoinu v posledných mesiacoch motivuje stále viac nadšencov rozbehnúť ťažbu tejto digitálnej meny. Tým sa spotreba energie zvyšuje.

TopForex-Lacenova-Bitcoin mozno vyriesil velku spotrebu energie pri tazbe

Bitcoin mozno vyriesil velku spotrebu energie pri tazbe

Graf: Vývoj hodnoty Bitcoinu od roku 2015. (Zdroj: finance.yahoo.com)

Podľa údajov z augusta 2021  je už v obehu vyťažených 18,77 milióna bitcoinov, pričom maximálny počet je vopred fixne daný na 21 miliónov. Dobrou správou pre ekológov  je, že už nepotrvá veľmi dlho a ťažba bitcoinu dosiahne vrchol. Ale nikto dnes nedokáže presne povedať, ako dlho proces ťažby ešte potrvá.

Počas pondelkovej noci dosiahol bitcoin nový cenový rekord 68.513 USD. Trhová kapitalizácia presiahla 1,1 bilióna USD, čo predstavuje 43,6 percenta celého trhu s kryptomenami. Ak sa projekt kanadského ťažiara ukáže ako efektívny, pôjde o ďalší signál, ktorý by mal podporiť rast ceny.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?