Investovať so sprostredkovateľom alebo bez neho?

Pandémia poskytla mnohým čas skúsiť to s investovaním. Časť nováčikov sa teší s výnosov, mnohí ale zaznamenali straty. Odborníci sa zhodujú, že najmä na začiatku je spolupráca s odborníkom nevyhnutná.

Situácia a reštrikcie spojené s pandémiou COVID-19 priniesli viacero efektov – ľudia začali viac šetriť, štáty uvoľňovali peniaze na podporu nezamestnaných a ľudia, ktorí museli tráviť v dôsledku obmedzení väčšinu času doma sa začali viac zaujímať o investovanie, ktoré im prinieslo prvé úspecha aj neúspechy. Prečo by ľudia bez skúseností nemali investovať bez odborného poradcu sa rozprávali vo webinári Fóra Zlatá minca Dušan Šulov, ktorý je finančný sprostredkovateľ a špecialista na investície a Gabriel Hinzeller, predseda dozornej rady slovenskej Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

 „Ak sú ľudia dostatočne pripravení, môže to fungovať, ale podľa mojich skúseností je 80 až 90 percent ľudí reálne stratových.  Preto si myslím, že viac ako 90 percent ľudí nevyhnutne potrebuje kvalitného sprostredkovateľa,“ hovorí Dušan Šulov.  To platí nielen pre začiatočníkov.  Pokiaľ ľudia nemajú aspoň niekoľkoročné skúsenosti, môže sa stať, že si prečítajú nejaké dostupné informácie o možnostiach investovania bez dostatočnej znalosti finančných produktov a rizika, ktoré so sebou prinášajú, čo môže následne viesť k tomu, že sa často aj viackrát popália, prídu o vložené finančné prostriedky, prípadne dokonca zanevrú na investovanie. Preto je dôležité si svoje vedomosti alebo získané informácie aspoň overiť  a poradiť sa s profesionálmi, ktorí disponujú potrebnými skúsenosťami v tejto oblasti. „Na trhu je množstvo nerovnováh, ktoré neskúsený investor nepozná a niekto mu ich musí vysvetliť. Je preto rozumné uprednostniť sprostredkovateľa,“ dopĺňa dôvody prečo si nechať odborne poradiť Hinzeller.

Výhody a nevýhody investovania na priamo

Šulov upozorňuje, že aj keď sa môže zdať, že investovanie na priamo prináša nižšie náklady, nemusí to byť nevyhnutne pravda. Človek si síce sám určí investičné produkty a stratégie, ale zároveň podstupuje vysoké riziko strát spôsobené začiatočníckymi chybami, zlým výberom produktov alebo brokera, zatiaľ čo kvalitný sprostredkovateľ mu pomáha chrániť majetok pred znehodnotením v dôsledku inflácie, zároveň získava značnú časovú úsporu, lepšie sa naučí pracovať s emóciami pri výkyvoch na trhoch, a investovanie ho môže vyjsť dokonca lacnejšie vďaka tomu, že sa vyhne chybným rozhodnutiam. Dobrý sprostredkovateľ sa zároveň snaží rozumne rozložiť mieru rizika, efektívne nastaviť diverzifikáciu portfólia klienta, kladie na prvé miesto ochranu jeho majetku pred výnosom a chráni ho pred vysoko rizikovými investíciami, pri ktorých by mohol prísť o celý vklad. „Nedávno sa mi stalo, že som našiel fond, ktorý ďaleko prevyšuje výkonnosť iných fondov, a aj po zdanení dokáže klientovi priniesť viac ako niektoré ETF, ktoré majú daňovú výhodu. Ako sa hovorí čert je ukrytý presne v týchto detailoch, ktoré rozhodujú o tom, nakoľko ste úspešný,“ upozorňuje Hinzeller, ktorý má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti.

Ako spoznať kvalitného sprostredkovateľa?

Ak plánujete väčšie investície je dôležité nájsť si dostatok času, stretnúť sa s viacerými odborníkmi a zistiť si o nich potrebné informácie. Na stránkach Národnej Banky Slovenska je možné si ľahko overiť,  či skutočne ide o finančného sprostredkovateľa alebo poradcu.  Zároveň je dobré nájsť si referencie o jeho práci, čo publikuje, akú pridanú hodnotu to prináša, aby ste zistili, do akej miery ide o skúseného odborníka, ktorý vám skutočne „sadne“. V tomto prípade, vždy platí staré známe – dôveruj, ale preveruj. V prípade, že by ste tieto kroky podcenili a naleteli podvodníkom, tak vám už nikdy nikto nenahradí stratený čas a peniaze.

Do čoho investovať?

Ako najvýkonnejšie sa v posledných rokoch ukázali akcie firiem, a to najmä technologických, ktoré priniesli výrazne vyššie zhodnotenie ako napríklad investícia do nehnuteľností. Keď sa na to pozrieme konkrétnejšie jedná sa najmä o akcie amerických firiem, keďže tento trh rastie najrýchlejšie zo všetkých. K zaujímavým v tomto období môže patriť aj polovodičový alebo farmaceutický sektor. „Práve táto pandémia ukázala, že kto nebol zainvestovaný v akciách, strácal. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa zväčšil práve preto, lebo chudobní nemali zainvestované nič, kým bohatým, ktorí sú akcionármi firiem a strednej vrstve, ktorá má zainvestované rástol majetok,“ dodal Hinzeller.

Samozrejme, každý investor je iný a dokáže prijať inú mieru rizika, ktorú investovanie nevyhnutne prináša, takže záleží na preferenciách každého jednotlivca aké finančné produkty nakoniec uprednostní.

Celý webinár si môžete pozrieť tu.

Kto investoval do technológií, výrazne zarobil. Metaverse Index v roku 2024 narástol o vyše 40 %

28.01.2025

Rok 2024: Technologické akcie na vzostupe napriek výzvam Rok 2024 priniesol pokračovanie rastového trendu z predchádzajúceho roka, a to nielen pre technologické akcie. Inflácia ďalej klesala, pričom trh práce a ekonomický rast zostávali stabilné. Medzi kľúčové faktory tohto pozitívneho vývoja patrili optimizmus okolo znižovania úrokových sadzieb, uvoľnenie menovej politiky [...]

Rozhodli sa pre environmentálnu zodpovednosť. Nóri odložili plány na hlbinnú ťažbu

14.01.2025

Nórsko odložilo plány rozsiahlej hlbinnej ťažby vo svojich vodách, čo predstavuje významný posun od januára, keď vláda tento kontroverzný projekt pôvodne schválila. Návrh mal otvoriť takmer 300 tisíc km2 morského dna na ťažbu polymetalických konkrécií, ktoré obsahujú kritické materiály používané v batériách elektrických áut alebo solárnych paneloch. Záujem [...]

Výpredaje počas Black Friday ukázali, že viac nakupujeme online (a menej v „kamenných“ predajniach)

12.12.2024

Koniec novembra v znamení výpredajov: Black Friday mení nákupné správanie Záver novembra je už tradične spojený s masívnymi výpredajmi počas Black Friday. Tento rok opäť ukázal posun v preferenciách spotrebiteľov. Podľa Adobe Analytics minuli zákazníci na americkom trhu počas nákupnej špičky cez internet až 11 miliónov dolárov za minútu. Rastúca obľuba pohodlného [...]

protest pochod bratislava

Vo viacerých mestách v SR i v zahraničí sa v piatok konali protesty

04.04.2025 23:43

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Oblasť pri ostrove Nová Británia zasiahlo zemetrasenie o sile 7,2 stupňa

04.04.2025 23:34

Podľa agentúry Reuters bolo vydané varovanie pred cunami.

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.