Založ si blog

NFT začínajú lákať už aj veľkých investorov

Aj keď pre mnohých ľudí môže znieť šialene, fenomén non-fungible-token sa už začína presadzovať aj medzi veľkými investormi. Prvou lastovičkou je VISA, ktorá investovala do tzv. balíka avatarov CryptoPunks 150-tisíc dolárov.

 

Tí, ktorí predpokladali, že NFT ošiaľ je len krátkodobou záležitosťou prvej polovice tohto roka momentálne pravdepodobne „škrípu zubami“. Do NFT sa totiž rozhodol investovať aj výrobca platobných kariet VISA. Spoločnosť  v pondelok oznámila, že kúpila CryptoPunks,  jeden z prvých nezameniteľných tokenov na blockchaine Ethereum, ktorý vznikol v roku 2017 pod taktovkou amerického štúdia Larva Labs.

Vyzerá to tak, že NFT už prestáva byť iba vášňou zberateľov a špekulantov, ale obzerajú sa po ňom aj veľké a stabilné spoločnosti akou Visa nepochybne je. Firma investovala do CryptoPunks financie v hodnote 150-tisíc USD. Cieľom je podpora rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti investícií do kryptomien, NFT a technológie blockchain.

Konkrétne išlo o nákup CryptoPunk #7610 – jedného z balíka digitálnych avatarov, ktorý bol pôvodne bezplatne distribuovaný komukoľvek s peňaženkou Ethereum. Konkrétne sa jedna o postavu ženy s jasne zelenými očami a výraznými červenými perami. „Myslíme si, že NFT budú hrať dôležitú úlohu v budúcnosti maloobchodu, sociálnych médií, zábavy a obchodu,“ uviedla na firemnom blogu Cuy Sheffield, šéfka krypto segmentu Visa.

Nepochybne však bol jedným z dôvodov nákupu tohto avatara aj stimul spoločnosti pridať ďalšiu položku do svojej „zbierky historických obchodných artefaktov“. Odporcovia NFT len krútia hlavami, že ide o obrázok s rozlíšením 25 × 25 pixelov uložený v extrémne drahej a pomalej databáze…

Bez ohľadu na to spustilo oznámenie o kúpe obchodné šialenstvo s CryptoPunks vo výške 20 miliónov USD a uvidíme, aké hodnoty tento rýchlik dokáže v najbližších dňoch dosiahnuť. Je totiž potrebné si uvedomiť, že existuje približne 10 000 CryptoPunks, pričom každý z nich je jedinečný, čo vytvára množstvo variácií ich hodnoty.

Visa nie je jediná, ktorá kúpila jedného z pôvodne bezplatne distribuovaných avatarov, aj keď je nepochybne najviac na očiach verejnosti. Predával a nakupoval ich napríklad aj  reklamný manažér Gary Vaynerchuk. Akčný dom Sotheby’s predal v júni jedného za 11,8 milióna USD vrátane prémie. Svojich avatarov CryptoPunks si nedávno kúpili aj spevák Jay-Z a futbalový hráč Odell Beckham Jr.

Ďalší významný nákup v pondelok oznámil aj Justin Sun, zakladateľ Tronu, ktorý kúpil NFT obrázok kameňa s názvom EtherRock za viac ako 611-tisíc USD. EtherRock je podobne ako CryptoPunks jedným z prvých projektov NFT z roku 2017.  Celkovo ich je v ponuke 100 a jeden z najlacnejších sa predáva približne za 1,05 milióna USD.

Samozrejme, treba mať na pamäti, že pri kúpe NFT v zásade majiteľ vlastní „iba“ certifikát pravosti a nevyhnutne nie aj práva na samotný obrázok, ktorý je možné digitálne replikovať a šíriť. Ak však bude záujem veľkých hráčov ako VISA o investície do tohto trhu rásť, je viac ako pravdepodobné, že odporcom NFT skôr alebo neskôr dôjdu argumenty.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

alar Karis zuzana Čaputová

Estónsky prezident Alar Karis prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska

28.03.2023 14:47

Počas spoločných rokovaní budú diskutovať najmä o aktuálnej bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

kollár

Kollár: Sme rodina nie je za 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách

28.03.2023 14:37

Kollár považuje návrh za diskriminačný voči ďalším voľbám.

Kazachstan, vojna na Ukrajine

Amnesty: Konflikt na Ukrajine odhalil dvojité štandardy Západu

28.03.2023 14:14

Hoci európske krajiny prijali množstvo ukrajinských utečencov, podľa AI nepreukázali rovnakú solidaritu s ľuďmi utekajúcimi zo Sýrie, Afganistanu či Líbye.

Bratislava mesto horúčavy obchodná ulica električka

Na bezpečnosť v uliciach Bratislavy bude aj tento rok dohliadať Nočná pomoc

28.03.2023 13:34

Posilní prácu mestskej a štátnej polície či záchrannej služby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171229x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie