Založ si blog

Mutácia koronavírusu odolná voči očkovaniu? Vynárajú sa stále nové otázniky

Začiatkom roka 2021 finančné trhy a celý svet zalial pozitívny sentiment v dôsledku začiatku očkovania proti COVID-19. Postupne sa však vynárajú nielen nežiadúce vedľajšie účinky, fakt, že aj zaočkovaní jedinci pravdepodobne môžu byť prenášačmi, ale najnovšie prevládajú obavy z možného neúčinku očkovania pred novou delta variantou.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva v utorok uviedlo, že vakcína od firiem Pfizer a BioNTech má iba 64-percentnú účinnosť proti delta mutácií, čo rozvírilo vlnu nervozity nielen v radoch verejnosti, ale aj na finančných trhoch. Akcie oboch vyššie spomínaných spoločností reagovali na informáciu miernou korekciou. Klinické štúdie z roku 2020 totiž uvádzali, že vakcína týchto dvoch spoločností mala pri predchádzajúcich mutáciách vírusu účinnosť až 95 percent.

Napriek týmto správam však ministerstvo uviedlo aj jednu pozitívnu informáciu. Konkrétne to, že vakcína stále chráni očkovaných jednotlivcov pred ťažkým priebehom ochorenia až na úrovni 93 percent.

Otázkou zostáva nový, podľa dostupných informácií horší variant delta plus. Podľa portálu CNBC.com sa niektorí vedci obávajú, že sa nový plus variant môže šíriť oveľa rýchlejšie ako pôvodná delta mutácia.

Obavy stúpajú aj v súvislosti so šírením nového variantu epsilon v Amerike, ktorý je nielen nákazlivejší ale podľa vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu môže spôsobovať aj vážnejší priebeh ochorenia. V úvode júla sa v štúdii zverejnenej v časopise Science objavili informácie, že táto mutácia by mohla byť odolná voči očkovaniu, konkrétne voči protilátkam vytvoreným po očkovaní vakcínami založenými na technológii mRNA, ale aj protilátkam, ktoré sa v tele vytvárajú po prekonaní samotného koronavírusu. Kalifornský variant epsilon sa prvýkrát objavil začiatkom tohto roka a postupne sa rozšíril do desiatok krajín.

Kanadu zasa tento rok na jar zasiahla tretia vlna epidémie a momentálne sú hranice zatvoreté pre cudzincov vrátane tých z USA. Podľa tamojšieho premiéra zostanú hranice zatvorené, až kým počet prípadov neklesne a populácia nedosiahne zaočkovanosť na úrovni 75 percent.  Niektoré oblasti museli zostať v lockdowne a vláda uvoľnila značné finančné prostriedky na pomoc obyvateľom, aby dokázali prekonať toto náročné obdobie.

Ako sa ukázalo ešte v máji, ani zaočkovanie významnej časti populácie nemusí obyvateľov a ekonomiku krajiny ochrániť pred ďalšou vlnou nákazy. Napriek tomu, že Seychely patrili k najzaočkovanejším krajinám, kde v tom čase viac ako 60 percent obyvateľov dostalo obe dávky AstraZeneca a Sinopharm, štát musel bojovať s rekordným počtom nakazených.

Ak sa nakoniec preukáže, že očkovanie nie je účinné proti novým mutáciám koronavíru, mohlo by to spôsobiť výraznejší výpredaj hodnoty farmaceutických spoločností, ktoré vakcínu vyvinuli, nehovoriac o hrozbe ďalších vĺn rozšírenia nákazy, ktoré by mohli mať zdrcujúci dopad na už tak oslabenú globálnu ekonomiku. Otázna stále zostáva aj doba, počas ktorej v tele pretrvávajú po očkovaní protilátky.

Výrobca elektromobilov Rivian plánuje IPO. Prekoná trhovú hodnotu General Motors?

06.09.2021

Vstupy inovatívnych firiem na burzy sú v posledných rokoch prehliadkou jedného úspechu za druhým. Najnovšie mieri na burzu výrobca elektromobilov Rivian a jej ambície sú vysoké. Rivian Automotive LLC , ktorý sa zaoberá výrobou vozidiel na elektrický pohon, plánuje primárny úpis svojich akcií na burze, ktorý by rád absolvoval do konca roka 2021. Spoločnosť, ktorú [...]

NFT začínajú lákať už aj veľkých investorov

27.08.2021

Aj keď pre mnohých ľudí môže znieť šialene, fenomén non-fungible-token sa už začína presadzovať aj medzi veľkými investormi. Prvou lastovičkou je VISA, ktorá investovala do tzv. balíka avatarov CryptoPunks 150-tisíc dolárov. Tí, ktorí predpokladali, že NFT ošiaľ je len krátkodobou záležitosťou prvej polovice tohto roka momentálne pravdepodobne „škrípu [...]

Nová doba digitálna. Budúcnosť platieb predstavujú CBDC

05.08.2021

Rastúca popularita kryptomien nenecháva regulátorov v pokoji. Digitalizácia je všade a je takmer nemožné sa jej vyhnúť. Čína, Európska únia, Švédsko a Bahamy nie sú jedinými krajinami, ktoré sa rozhodli vytvoriť vlastné digitálne meny, tzv. CBDC (Digitálne meny centrálnych bánk). Podľa údajov Antlantic Council momentálne skúma možnosť využitia CBDC a ich [...]

Biele srdce

Biele srdce pre najstatočnejšie sestry

27.09.2021 06:00

Komora počas 14. ročníka slávnostného večera Biele srdce ocenila spolu 29 sestier a pôrodných asistentiek.

Nemecko, voľby

Sociálni demokrati v Nemecku tesne porazili kresťanských

27.09.2021 05:52

Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, získali 25,7 percenta hlasov.

škola, deti, rúška

Rodičia nechcú rúška. Škodia svojim deťom

27.09.2021 05:00

Sú školy bezpečným miestom? Medzi deťmi najviac infikovaných a najvyššia premorenosť. Napriek tomu sa mnohí rodičia sťažujú na nosenie rúšok v školách.

lgbt

Švajčiari v referende odklepli manželstvá osôb rovnakého pohlavia

26.09.2021 20:14

Manželstvá partnerov rovnakého pohlavia dosiahnu rovnakú úroveň ako manželstvá heterosexuálnych párov, napríklad si budú môcť adoptovať deti

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 100347x
Priemerná čítanosť článkov: 1413x

Autor blogu

Kategórie